Baerbock: Kitajska je soodgovorna za mir, pomagajte končati vojno v Ukrajini

Svet 02. Dec 202413:37 11 komentarjev
Foto: Tingshu Wang/REUTERS

Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je danes ob obisku v Pekingu opozorila, da je Kitajska soodgovorna za mir v svetu, in državo pozvala, naj pomaga končati konflikt v Ukrajini. Kitajski zunanji minister Vang Ji pa je izpostavil pomen dialoga in sodelovanja z Nemčijo.

Po besedah nemške zunanje ministrice Annalene Baerbock vojna v Ukrajini, ki traja že več kot tisoč dni, vpliva na ves svet. Ob tem je obsodila vlogo severnokorejskih enot in uporabo na Kitajskem izdelanih brezpilotnikov v tej vojni. Opozorila je, da Rusija z vojno v Ukrajini ne ruši le reda v Evropi, ampak v konflikt prek Severne Koreje vleče tudi Azijo.

“Vsaka stalna članica VS ZN je soodgovorna za mir in varnost v svetu,” je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še poudarila Baerbock. Kitajska se glede vojne v Ukrajini predstavlja kot nevtralna in poudarja, da v nasprotju z ZDA in drugimi zahodnimi državami ne pošilja pomoči nobeni strani, a ostaja tesna politična in gospodarska zaveznica Rusije.

Na dan, ko je nemški kancler Olaf Scholz nenapovedano obiskal Ukrajino, je poudarila, da je treba podpreti Ukrajino za zaščito nemške in evropske varnosti. “Prav tako pomembno pa je, da skupaj začnemo mirovni proces v svetu, zato sem danes tukaj na Kitajskem,” je dodala.

Foto: Tingshu Wang/REUTERS

“Kitajska in Nemčija morata okrepiti odnose”

Baerbock je ob obisku razpravljala tudi o ključnih trgovinskih vezeh med državama. Kitajske oblasti je pozvala, naj konstruktivno sodelujejo z Evropsko unijo v zvezi s carinami na kitajska električna vozila. “Enaki konkurenčni pogoji, poštena konkurenca in vzajemni tržni pogoji so ključnega pomena,” je dejala po navedbah njenega tiskovnega predstavnika.

Vang Ji pa je izpostavil, da morata drugo in tretje največje svetovno gospodarstvo v nemirnih razmerah v svetu okrepiti odnose kot velesili, je sporočilo kitajsko zunanje ministrstvo. Pozval je tudi k pošteni konkurenci v medsebojnem trgovanju. “Nove carine, ki jih je Evropska unija napovedala za kitajska električna vozila, kršijo načela poštene konkurence in proste trgovine ter so postale velik problem med Kitajsko in Evropsko unijo,” je še opozoril na srečanju z nemško kolegico.

EU je konec oktobra uvedla dodatne carine na električne avtomobile kitajske proizvodnje, potem ko je v preiskavi ugotovila, da je Peking z državnimi subvencijami nepošteno nižal cene evropskih proizvajalcev avtomobilov. Nemčija, katere veliki avtomobilski proizvajalci, vključno s Volkswagnom, se soočajo z upadanjem dobička in razmišljajo o odpuščanju, nasprotuje carinam EU in poziva k nadaljnjemu dialogu s Kitajsko.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje