Britanski premier Starmer pri predsedniku Trumpu: prinesel mu je pismo kralja

Svet 27. Feb 202507:09 > 22:54 14 komentarjev
Donald Trump
Foto: Carl Court/Pool via REUTERS

Predsednik ZDA Donald Trump je danes gostil britanskega premierja Kiera Starmerja v Beli hiši. Glavna tema pogovorov je bila vojna v Ukrajini. Politika nista izrazila enotnega stališča glede nadaljevanja politike do Kijeva. Trump namreč ni potrdil pripravljenosti za varnostna jamstva Ukrajini v zameno za dostop do redkih zemelj in drugih surovin.

Obisk Washingtona premierja Keira Starmerja je del ofenzive šarma, ki jo je v ponedeljek z obiskom v Beli hiši začel francoski predsednik Emmanuel Macron, v petek pa jo bo nadaljeval ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki bo z Donaldom Trumpom predvidoma podpisal dogovor redkih zemljah.

Trump je po nastopu mandata zagnal pogovore med ZDA in Rusijo o miru v Ukrajini, v katere pa ni vključil EU in Ukrajine. Francija in Velika Britanija sta se postavili v ospredje evropskih prizadevanj za ohranitev transatlantskega zavezništva z idejo, da bodo ZDA zagotovile varnostna jamstva v zameno za dostop do redkih zemelj in rudnin v Ukrajini, evropske države pa bodo prispevale neke vrste mirovne enote.

Trump je sicer dejal, da je Rusija to pripravljena sprejeti, Moskva pa je to zavrnila. Novinarji so tako danes skušali iz Trumpa izvleči potrditev, da je pripravljen jamčiti za varnost Ukrajine v zameno za rudnine. A poskusi niso bili uspešni. Trump niti z besedico ni omenil, da je na to pripravljen, čeprav je pri dostopu do rudnin vztrajal. Kot morebitna varnostna jamstva je omenjal pripravljenost Evrope, da pošlje v Ukrajino svoje enote.

Starmer in Trump
Foto: Brian Snyder/REUTERS

Predsednik Trump je ob robu srečanja dejal, da mu je “v veliko čast gostiti britanskega premierja v Ovalni pisarni”.

“A sem to rekel? Ne verjamem, da sem”

Starmer pa je Trumpu predal pismo britanskega kralja Karla III., ki ga je povabil na drugi državni obisk. Ameriški predsednik, ki je povabilo z veseljem sprejel, bo s tem postal prvi politični voditelj, ki bo obiskal Veliko Britanijo na dveh državniških obiskih, potem ko ga je prvič leta 2019 gostila kraljica Elizabeta II. Starmer je ob predaji povabila Trumpu dejal, da gre za zgodovinski dogodek.

Komentatorji povabilo vidijo kot pametno politično potezo Velike Britanije, ki skuša Trumpa skupaj z drugimi evropskimi voditelji prepričati, naj ne pusti Ukrajine in Evrope na cedilu v času, ko daje laskave izjave o Putinu in kritizira tako Evropo kot Zelenskega.

Na vztrajna vprašanja o tem, kaj je pripravljen storiti, če Rusija ne bo spoštovala morebitnega mirovnega sporazuma, je Trump vztrajno odgovarjal, da se bo Rusija dogovora držala, ker pozna ruskega predsednika Vladimirja Putina. Na vprašanje o tem, ali še vedno meni, da je Zelenski diktator, pa se je Trump sprenevedal. “A sem to rekel? Ne verjamem, da sem to rekel,” je dejal.

Starmer in Trump
Foto: PROFIMEDIA

“Mislim, da bomo imeli jutri dobro srečanje. Zelo ga spoštujem. Dali smo mu veliko opreme in denarja, ampak so se res pogumno borili,” je dejal Trump pred petkovim srečanjem z Zelenskim, na katerem naj bi podpisala sporazum o ameriškem dostopu do ukrajinskih redkih zemelj in rudnin v zameno za varnostna zagotovila.

Na neformalni novinarski konferenci v Ovalni pisarni je Trump še govoril, kako Evropa izkorišča ZDA in da bo uvedel carine, ni pa šel v podrobnosti.

Starmer pa je polaskal Trumpu, saj da se pogovori glede Ukrajine brez njega ne bi premikali naprej.

Trump izrazil podporo 5. členu severnoatlantske pogodbe in pohvalil Zelenskega

Donald Trump je dejal, da podpira 5. člen severnoatlantske pogodbe, ki zagotavlja vzajemno obrambo članic zveze Nato. Vprašanje o podpori 5. členu je bilo povezano s hipotetično možnostjo, da Evropa po mirovnem sporazumu pošlje enote v Ukrajino, Rusija pa jih bo napadla.

Velika Britanija in Francija sta prišli na dan z zamislijo o evropskih enotah v Ukrajini, če bo sklenjen mir v Ukrajini in bodo ZDA pripravljene jamčiti za varnost Ukrajine in evropskih enot. To je sledilo po tistem, ko je Trump začel pogovore z Rusijo brez Ukrajine in EU.

Trump se glede tega ni izrekel ne na uvodnem kramljanju z novinarji v Ovalni pisarni, niti kasneje na novinarski konferenci. Dejal je, da bo do miru v Ukrajini prišlo hitro, ali pa ga ne bo, glede uveljavitve 5. člena pa je izrazil prepričanje, da to ne bo potrebno. Starmer je po drugi strani ponovil stališče zaveznic Ukrajine, ki Putinu ne zaupajo, da ne morejo skleniti miru, ki bo nagradil agresorja in spodbudil režime, kot je iranski.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje