
Analiza nemškega obrambnega ministrstva ugotavlja, da bi lahko Peking na daljavo izklopil vetrne elektrarne v Nemčiji, pri postavitvi katerih sodelujejo kitajska podjetja.
Nemški politični in socialni sistem bi lahko bila ogrožena, če Nemčija ne bo omejila ali prepovedala kitajskih vetrnih turbin, opozarja analiza, ki jo je pridobil bruseljski medij Politico.
Analiza, ki jo je po naročilu obrambnega ministrstva pripravil nemški Inštitut za obrambne in strateške študije, opozarja, da bi lahko Peking namenoma zakasnil projekte, zbiral občutljive podatke in celo na daljavo zaustavil turbine, če bi dobil dostop do vetrnih elektrarn. Državi tudi svetuje, naj prepreči nadaljevanje projekta v Nemčiji, pri katerem nameravajo uporabiti kitajske turbine.
“Ob uporabi sistemov ali sestavnih delov kitajskih proizvajalcev je glede na politične razmere mogoče domnevati, da bi Kitajska motnje teh sistemov namerno uporabila kot sredstvo političnega pritiska ali instrument gospodarskega bojevanja,” piše v analizi. “Ob nezadostni varnosti načrtovanja v energetskem sektorju ni mogoče izključiti destabilizacije političnega sistema, poslovnega modela nemške industrije in socialne kohezije,” je še zapisano.
Naraščajoča zaskrbljenost
Analiza je nastala v času, ko v Evropi narašča zaskrbljenost zaradi kritičnih infrastrukturnih tveganj. Od leta 2022 se je v Baltskem morju zgodilo vsaj šest ločenih incidentov domnevnih podvodnih sabotaž.
Bruselj je že ukrepal proti kitajskim dobaviteljem vetrnih elektrarn, potem ko je posumil, da prejemajo državne subvencije, ki jim pomagajo premagovati evropske konkurente. Lani je Evropska komisija začela preiskavo s Pekingom povezanih vetrnih projektov v Bolgariji, Franciji, Grčiji, Romuniji in Španiji.
Če se odnosi s Pekingom poslabšajo, se bodo ta tveganja verjetno povečala, je opozoril Andrea Scassola iz svetovalnega podjetja Rystad, ki se ukvarja z raziskavami trga vetrnih elektrarn. “To, kar vidimo, je krepitev rivalstva med velikimi silami v času, ko je svet bolj povezan kot kadarkoli prej, to pa povečuje ranljivosti in tveganja,” je dejal. Prekomerna odvisnost od Kitajske prav tako povečuje tveganje kibernetskih napadov, ki bi lahko “vodili do zaustavitve proizvodnje”, je dodal in spomnil, da so na pot, s katero pri tovrstnih poslih omejujejo Kitajsko, že stopili tudi na Nizozemskem, v Združenem kraljestvu, na Poljskem in v Litvi.

Tudi analiza vsebuje podobna opozorila. Če bi se odnosi s Kitajsko poslabšali, bi lahko Peking odložil obratovanje novih vetrnih elektrarn za “vsaj štiri do pet let” med fazo odobritve načrta in zagona, piše v analizi. Svoja prizadevanja za motenje (Nemčije) bi lahko Kitajska uskladila tudi z Rusijo, je še dodal.
Del nevarnosti izvira tudi iz dostopa kitajskih proizvajalcev do vetrnih turbin. Ti bi imeli dostop do računalniških programov, ki nadzorujejo aktivne turbine in zbirajo podatke iz stotin radarjev, vgrajenih v vetrne elektrarne, navaja analiza. To je pomembno vprašanje, saj je vetrna energija lani zagotovila tretjino električne energije v Nemčiji in petino v EU.
Skratka, analiza trdi, da bi bil to za Kitajsko “velik potencial za izsiljevanja v prihodnosti.”
Vprašanje varnosti
Kljub opozorilom je Nemčija v zadnjih letih že obravnavala kitajska podjetja kot potencialne dobavitelje za vetrne elektrarne. Lani so za dobavo 16 turbin za vetrno elektrarno Waterkant na morju v severozahodni Nemčiji izbrali pekinško podjetje Ming Yang Smart Energy.
Analiza opozarja, da je treba “prvo uporabo kitajskih vetrnih turbin preprečiti” zaradi “javne varnosti”, saj tvega ustvarjanje odvisnosti od strokovnega znanja Pekinga in mu omogoča dostop do “bistvenih elementov nemške ključne infrastrukture” v bližini vojaško pomembnih območij usposabljanja.
Ni prvič, da so prodori kitajskega proizvodnega velikana v Evropo pod drobnogledom. Ming Yang je dobavil tudi deset turbin za vetrno elektrarno na morju v južni Italiji, ki je bila dokončana leta 2022. S predstavniki omenjenega podjetja pa se je na temo novih projektov decembra lani sešel tudi britanski minister za naložbe.

O projektu Waterkant so previdni tudi v nemški vetrni industriji. Lokalni proizvajalci turbin vidijo projekte, v katere vgrajujejo kitajske izdelke kot “ogromno tveganje”, je dejala generalna direktorica nemške fundacije za vetrno energijo na morju Karina Würtz, a hkrati priznala, da bi se projekti, kot je Waterkant, v primeru umika kitajskih dobaviteljev soočili z “grožnjami njihovi komercialni sposobnosti”.
Po njenem mnenju mora Berlin takoj po oblikovanju nove vlade “pošteno in poglobljeno raziskati to tveganje”, in nadaljevati uveljavljanje zakonodaje EU, tudi direktive, ki vključuje ukrepe za ublažitev groženj kibernetski varnosti.
Analiza pa svetuje, naj Nemčija razišče pravna orodja, kot sta zakon o javnih naročilih in zakon o vetrni energiji, s katerimi bi lahko kitajska podjetja izključili iz pogodb in to utemeljili z obrambnimi in varnostnimi razlogi.
Nemško obrambno ministrstvo in nemški inštitut za obrambne in strateške študije analize nista želela komentirati, prav tako ne kitajsko podjetje Ming Yang in investitor v vetrnice Waterkant Luxcara.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje