Joe Biden: O Vladimirju Putinu ne razmišljam veliko

Svet 14. Sep 202407:38 > 12:50 21 komentarjev
Joe Biden in Keir Starmer
Foto: Kevin Lamarque/REUTERS

Ameriški predsednik Joe Biden in britanski premier Keir Starmer po petkovem srečanju v Beli hiši nista napovedala zelene luči Ukrajini za uporabo zahodnega orožja za napade na cilje v notranjosti Rusije. Biden je na vprašanje o grožnjah z vojno med Rusijo in zahodom odgovoril, da o Vladimirju Putinu ne razmišlja veliko.

Do srečanja med voditeljema ZDA in Velike Britanije je prišlo v času, ko si Kijev močno prizadeva za dovoljenje za uporabo orožja dolgega dosega. Ruski predsednik Vladimir Putin je v četrtek opozoril, da bi dovoljenje Ukrajini pomenilo, da je Nato sprožil vojno proti Rusiji.

Ameriški mediji ugibajo, da je Joe Biden pripravljen Ukrajini dovoliti uporabo britanskih raket storm shadow in podobnega francoskega streliva z uporabo ameriške tehnologije, ne pa tudi samih raket ATACMS ameriške izdelave. Tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost John Kirby je pred srečanjem v Beli hiši novinarjem zagotovil, da odločitve o tem v petek ne bo. “Ne pričakujte kakšnega sporočila o tem, vsekakor ne z naše strani,” je dejal Kirby.

Britanski novinar je sicer v Ovalni pisarni Bidna vprašal o tem, ameriški predsednik pa mu je zabrusil, naj počaka na njegovo izjavo. Po izjavi je nato odgovoril, da ne razmišlja veliko o Putinu in potrdil, da bosta s Starmerjem govorila o orožju dolgega dosega. “Najprej Ukrajina – rad bi se vam zahvalil za vodilno vlogo na tem področju. ZDA so zavezane, da bodo skupaj z vami pomagale Ukrajini pri obrambi pred rusko agresijo. Jasno je, da Putin v tej vojni ne bo zmagal. Prevladalo bo ukrajinsko ljudstvo,” je Keir Starmerju povedal Biden.

Dodal je, da bosta govorila tudi o prizadevanjih za sklenitev dogovora na Bližnjem vzhodu za izpustitev talcev, prekinitev ognja in povečanje humanitarne pomoči prebivalcem Gaze. Izpostavil je še partnerstvo obeh držav z Avstralijo v Indo-pacifiku (Aukus). Starmer je dejal, da bodo naslednji tedni in meseci ključni za podporo Ukrajini v njeni borbi za svobodo, veseli pa se tudi pogovorov o Bližnjem vzhodu in drugih delih sveta. “Pri teh globalnih vprašanjih imamo skupne cilje, zato je za nas zelo pomembno, da se pogovorimo tudi o širši strategiji,” je dejal.

Bela hiša je po sestanku sporočila, da sta voditelja ponovno potrdila svojo neomajno podporo Ukrajini, izrazila globoko zaskrbljenost zaradi oskrbe Rusije z orožjem iz Irana in Severne Koreje ter zaradi podpore Kitajske ruski obrambni industrijski bazi. Poudarila sta trdno zavezo varnosti Izraela, nujnost dogovora o prekinitvi ognja v Gazi, ki bo osvobodil talce in omogočil večjo pomoč, ter da mora Izrael storiti več za zaščito civilistov in reševanje težkih humanitarnih razmer v palestinski enklavi.

Obsodila sta napade Hutijevcev, ki jih podpira Iran, na ladje v Rdečem morju in razpravljala o sodelovanju na področju čiste energije in naprednih tehnologij, o programu AUKUS ter priložnostih za poglobitev gospodarskih vezi.

ZDA bodo Romuniji prodale 32 vojaških letal F-35

Ameriški State Department je odobril prodajo 32 vojaških letal F-35 Romuniji. Posel je vreden 7,2 milijarde dolarjev (6,4 milijarde evrov), odobriti pa ga mora še ameriški kongres. Romunija je novembra lani v eni od svojih letalskih baz odprla center za usposabljanje za letala F-16 in se zavezala, da bo tam usposabljala tudi Ukrajince.

Pogodba zajema nakup 32 letal F-35A in pripadajoče opreme, ki jih proizvaja ameriški letalski in obrambni velikan Lockheed Martin. Iz Pentagona so v petek sporočili, da bo predlagana prodaja podprla zunanjepolitične cilje in nacionalno varnost ZDA z izboljšanjem varnosti zaveznice Nata, ki je “pomembna sila za politično in gospodarsko stabilnost v Evropi”.

Napoved o prodaji letal Romuniji prihaja v tednu, ko so ukrajinski piloti v posebnem centru v Romuniji začeli usposabljanje za ameriška vojaška letala F-16, ki jih je Washington odobril Kijevu za odvrnitev ruske invazije. Romunija ima strateški položaj na prehodu v Ukrajino in na Črno morje, zato želi postati mednarodno središče za usposabljanje za letala F-16, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje