V ZDA spreminjajo politiko o marihuani. Predsednik Joe Biden je v četrtek pomilostil več tisoč ljudi, ki so bili obsojeni zaradi posedovanja majhnih količin marihuane. Biden je zdravstvenemu ministru naložil še, naj pregleda, kako je ta droga klasificirana po zvezni zakonodaji.
Ameriški predsednik Joe Biden je v četrtek pomilostil več tisoč Američanov, ki so bili po zvezni zakonodaji obsojeni zaradi posedovanja majhnih količin marihuane. Ob tem je guvernerje zveznih držav pozval, naj storijo isto za obsojence po državnih zakonih.
Biden je v izjavi ob izdaji pomilostitve sporočil, da nihče ne bi smel biti zaprt le zaradi uporabe ali posedovanja marihuane. “Čas je, da popravimo krivice. Preveč življenj je bilo uničenih zaradi našega propadlega pristopa do marihuane,” je sporočil Biden.
First: I’m pardoning all prior federal offenses of simple marijuana possession. There are thousands of people who were previously convicted of simple possession who may be denied employment, housing, or educational opportunities as a result. My pardon will remove this burden.
— President Biden (@POTUS) October 6, 2022
Trenutno zaradi posedovanja majhne količine marihuane po zvezni zakonodaji ni nihče zaprt, vendar pa bo ukaz koristil nekdanjim zapornikom, ki se zaradi obsodb spopadajo s težavami pri iskanju zaposlitve, izobrazbe ali doma. Ameriški uradniki ocenjujejo, da bo Bidnova pomilostitev koristila približno 6.500 ljudem, ki so bili zaradi posedovanja majhnih količin marihuane obsojeni na zvezni ravni, piše BBC.
Pomilostitev ne pokriva obsodb za posedovanje drugih mamil, niti obsodb, povezanih s proizvodnjo ali posedovanjem marihuane za prodajo. Prav tako niso pomiloščeni nezakoniti priseljenci.
Biden je hkrati s pomilostitvijo ministrstvu za zdravje in pravosodje naročil, naj pregledajo, kako je marihuana klasificirana po zvezni zakonodaji. Trenutno je v istem košu kot heroin in opredeljena kot nevarnejša od amfetaminov.
Biden s tem deloma odpravlja posledice drakonske zakonodaje za zločine, povezane z mamili, ki jo je leta 1994 v sodelovanju s kongresnimi republikanci podpisal tedanji demokratski predsednik Bill Clinton. Biden je kot demokratski senator to zakonodajo takrat podpiral.
Ostrejše zakone so takrat sicer zahtevali tudi voditelji temnopolte in drugih manjšin iz večjih mest, kjer je vladala epidemija mamil. Posledica zakonodaje so bili polni zapori ljudi, ki so uživali ali posedovali majhne količine mamil, sicer pa niso bili kriminalci.
Kot pišejo ameriški mediji, lahko Bidnove poteze razumemo v luči postopne dekriminalizacije marihuane, kar je trenutni predsednik obljubil v predvolilni kampanji.
Od leta 1965 je bilo za zločine, povezane z marihuano, v ZDA zaprtih 29 milijonov ljudi. Zaporne kazni morda niso bile dolge, vendar pa je v ZDA aretacija in obsodba za kaznivo dejanje dovolj, da človeku uniči ali zagreni življenje. Ostanejo brez volilne pravice, skoraj nemogoče jim je najti službo ali najeti stanovanje.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!