Ameriški predsednik Joe Biden se je na dogajanje v Siriji odzval z besedami, da spremlja "izjemne dogodke", novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump pa je zapisal, da je sirski predsednik Bašar al Asad pobegnil, ker ga Rusija ni več želala ščititi. Konec "Asadove vladavine" so pozitivno ocenili tudi evropski voditelji, oglasila sta se tudi premier Robert Golob in zunanja ministrica Tanja Fajon. Poveljnik kurdskih Sirskih demokratičnih sil (SDF), ki nadzorujejo dele severovzhoda države in jih podpirajo ZDA, pa je danes pozdravil "zgodovinske" trenutke in padec "avtoritarnega režima" Bašarja al Asada.
Po nočnih dogajanjih v Siriji, kjer so uporniki pod vodstvom islamistične skupine Hajat Tahrir al-Šam (HTS) zavzeli glavno mesto Sirije Damask, so se oglasili evropski voditelji.
Dogodki v Siriji so njenim prebivalcem prinesli upanje po letih neizmernega trpljenja in nasilja, je z vladnega X profila sporočil premier Robert Golob.
“Padec Asadove diktature je vsekakor dolgo pričakovan trenutek. Upam, da bodo Sirci zdaj dobili priložnost za dostojanstveno, varno in stabilno prihodnost, ki si jo zaslužijo. Veselim se pogovorov z evropskimi voditelji o tem, kako lahko Sircem pomagamo doseči to prihodnost,” je še zapisal slovenski premier.
“Padec Asadovega režima predstavlja zgodovinsko priložnost za sirsko ljudstvo, ki si po letih trpljenja in negotovosti zasluži ob podpori mednarodne skupnosti zgraditi novo Sirijo, pomirjeno samo s seboj in soseščino, ter enotno, ozemeljsko celovito in suvereno. Rešitev za trenutno situacijo je lahko zgolj politična, pod sirskim vodstvom – takšna rešitev, ki bo izpolnila želje in prizadevanja sirskega prebivalstva in bo dosežena pod vodstvom posebnega odposlanca OZN Geira Otta Pedersena in ob polnem spoštovanju resolucije Varnostnega sveta OZN 2254,” pa so odziv ministrice Tanje Fajon povzeli na zunanjem ministrstvu (MZEZ).
Ob tem so navedli, da Slovenija pozorno spremlja hitro spreminjajoče se razmere v Siriji – v prvi vrsti z vidika tveganja za civilno prebivalstvo. Slovenija od vseh strani pričakuje ravnanja za zaščito vseh civilistov, zlasti manjšin, ter za vzpostavitev reda. Prehodna ureditev mora biti vključujoča in stabilna, so še dodali. Na MZEZ so že pred tem pojasnili, da spremljajo razmere v Siriji prek veleposlaništev in koordinacije EU. Podatkov, da bi bili tam slovenski državljani, nimajo, za zdaj se jim od tam ni nihče javil ali prosil za pomoč. Sirija je sicer na lestvici MZEZ že od aprila označena s črno barvo, ki pomeni najvišjo stopnjo varnostnega tveganja. To pomeni, da MZEZ odsvetuje vsa potovanja v državo, obenem pa državljane, ki se tam morebiti že nahajajo, poziva, naj jo nemudoma zapustijo.
Macron: Poklanjam se sirskemu ljudstvu
Francoski predsednik Emmanuel Macron je pozdravil padec “barbarskega” režima sirskega predsednika Bašarja al Asada in zaželel Sircem mir. “Barbarska država je padla. Končno,” je Macron po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes zapisal na omrežju X. “Poklanjam se sirskemu ljudstvu, njihovemu pogumu in potrpežljivosti. V tem trenutku negotovosti jim pošiljam svoje želje po miru, svobodi in enotnosti,” je dodal.
Francija je padec režima označila kot olajšanje za sirsko prebivalstvo, obenem pa poziva k mirni spremembi oblasti. “Medtem ko (Asadov) režim nikoli ni nehal ščuvati Sircev drugega proti drugemu in je Sirija zlomljena in razdrobljena, je prišel čas za enotnost,” je dejala tiskovna predstavnica francoskega zunanjega ministrstva Christophe Lemoine.
“Konec Asadove diktature je pozitiven in dolgo pričakovan razvoj dogodkov. Prav tako kaže na šibkost Asadovih podpornikov, Rusije in Irana,” pa je na X zapisala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas. “Naša prioriteta je zagotavljanje varnosti v regiji. Sodelovala bom z vsemi konstruktivnimi partnerji, tako v Siriji kot v regiji,” je dodala.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v izjavi na omrežju X zagotovila, da bo EU pomagala obnoviti Sirijo, ki bo varovala manjšine. “Evropa je pripravljena podpreti varovanje nacionalne enotnosti in obnovo sirske države, ki ščiti vse manjšine,” je zapisala. “Kruta Asadova diktatura je padla. Ta zgodovinska sprememba v regiji ponuja priložnosti, vendar ni brez tveganj,” je dodala. Izpostavila je, da je EU v stikih s ključnimi voditelji v Evropi in regiji ter da spremlja hiter razvoj dogodkov.
Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je prav tako pozdravil padec Asadovega diktatorskega režima ter pozval k zaščiti pravic vseh Sircev. “Po 14 letih brutalne vojne in padcu diktatorskega režima lahko sedaj sirsko ljudstvo izkoristi zgodovinsko priložnost za izgradnjo stabilne in miroljubne prihodnosti,” je zapisal v sporočilu za javnost. Ponovil je poziv k miru in izogibanju nasilju v tem občutljivem času, ob tem pa tudi k zaščiti pravic vseh Sircev.
Nemški kancler Olaf Scholz je v sporočilu navedel, da je “Bašar al Asad brutalno zatiral svoje ljudi”. “Na svoji vesti ima nešteto življenj, številne ljudi je pognal v beg in veliko jih je prispelo v Nemčijo,” je dodal. Ob tem je izpostavil, da je “zdaj bistveno, da se v Siriji hitro vzpostavi red in zakon,” in da se preneha tuje “vmešavanje” v državo. Po navedbah AFP je imel v mislih predvsem Rusijo, Iran in Turčijo. Kot pred njim zunanja ministrica Annalena Baerbock je pozval k zaščiti manjšin in “politični rešitvi konflikta” v Siriji.
Namestnica britanskega premiera Angela Rayner pa je za televizijo Sky News povedala, da “potrebujemo stabilnost v tej regiji”. “Potrebujemo politično rešitev, kjer vlada deluje v interesu sirskega prebivalstva,” je dejala. Podobno je sporočilo špansko zunanje ministrstvo, ki se zavzema za miren prenos oblasti in stabilnost v Siriji.
Netanjahu: “Padel je osrednji člen iranske osi zla”
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je dejal, da je s strmoglavljenjem Asadovega režima padel “osrednji člen iranske osi zla”. Izraelski vojski je ukazal, naj “zavzame” demilitarizirano tamponsko območje na meji s Sirijo. Kot je pojasnil, je 50 let star “sporazum o razdružitvi” med državama propadel in “sirske sile so zapustile svoje položaje”. Dodal je še, da je padec Asada “zgodovinski dan” za Bližnji vzhod, zgodil pa se je kot “neposredna posledica udarcev, ki smo jih zadali Iranu in Hezbolahu”.
Jordanski kralj Abdulah II. je sporočil, da njegova vlada “stoji ob strani sirskim bratom in spoštuje njihovo voljo in odločitve”. Po njegovih besedah si je treba prizadevati za “stabilnost in se izogibati kakršnemu koli konfliktu, ki bi lahko povzročil kaos”. Katarsko zunanje ministrstvo je opozorilo, da se ne sme pustiti, da bi Sirija potonila v kaos. Izpostavilo je “nujnost ohranjanja nacionalnih institucij in enotnosti države” ter pozvalo vse vpletene strani k dialogu da bi obvarovali življenja sirskega prebivalstva.
Iran, ki je veljal za zaveznika režima Bašarja al Asada, je sporočil, da pričakuje nadaljevanje “prijateljskih” odnosov med državama. “Odnosi med narodoma Irana in Sirije imajo dolgo zgodovino in so bili vedno prijateljski. In pričakovati je, da se bodo ti odnosi nadaljevali,” je v sporočilu zapisalo zunanje ministrstvo.
Egipt je pozval vse strani v Siriji, naj “poenotijo cilje in prednostne naloge ter sprožijo obsežen in vključujoč politični proces, ki bo postavil temelje za novo fazo soglasja in notranjega miru”. V sporočilu zunanjega ministrstva je izpostavil zavezanost k sodelovanju z regionalnimi in mednarodnimi partnerji, da bi pomagali Sircem ter omogočili obnovo države in varno vrnitev sirskih beguncev v domovino.
“V Siriji se dogajajo zgodovinski trenutki”
Na dogajanje v Siriji se je odzval tudi ameriški predsednik Joe Biden in padec Asadovega režima označil kot trenutek zgodovinske priložnosti, a tudi kot trenutek tveganja in negotovosti.
Ob tem je hkrati napovedal, da bodo ZDA pri politični tranziciji sodelovale z vsemi sirskimi skupinami. Ob tem je opozoril, da imajo nekatere sirske uporniške skupine, ki so strmoglavile Asada, “mračno zgodovino terorizma”, zato bo Washington ocenil njihovo delovanje.
Kot je v izjavi še poudaril Biden, je dosedanji sirski režim teroriziral, mučil in ubil na stotine tisočev nedolžnih Sircev, za kar bi Asad moral odgovarjati. Kot je poudaril, je imel Asad zadnja leta oporo v Iranu, Hezbolahu in Rusiji, a je podpora vseh treh zaradi njihovih težav na drugih frontah poniknila.
Biden je tudi obljubil podporo vsem sosedam Sirije – Jordaniji, Libanonu, Iraku in Izraelu, če bi med tranzicijskim obdobjem prišlo do kakšnih groženj iz Sirije. Kot je napovedal, se bo v prihodnjih dneh pogovarjal z voditelji držav in vlad v regiji in tja poslal svoje visoke uradnike.
ZDA bodo ohranile prisotnost v vzhodni Siriji in sprejele ukrepe za preprečitev vrnitve skrajne islamistične Islamske države (IS) ter njen trajen poraz, pa je dejal namestnik pomočnika obrambnega ministra za Bližnji vzhod Daniel Shapiro. “Zavedamo se, da bi lahko kaotične in dinamične okoliščine na terenu v Siriji dale IS prostor za aktivnost in načrtovanje zunanjih operacij, zato smo odločeni sodelovati s partnerji pri nadaljnjem zmanjševanju njihovih zmogljivosti,” je dejal Shapiro na varnostni konferenci v Bahrajnu.
Poveljnik kurdskih Sirskih demokratičnih sil (SDF) Mazlum Abdi pa je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v izjavi na Telegramu navedel, da se v Siriji dogajajo “zgodovinski trenutki, ko smo priča padcu avtoritarnega režima v Damasku”. Dodal je, da “ta sprememba predstavlja priložnost za izgradnjo nove Sirije, ki temelji na demokraciji in pravičnosti, ki zagotavlja pravice vseh Sircev”.
Preiskovalci ZN za vojne zločine so opisali padec režima kot “zgodovinski začetek” za Sirce. Ob tem so pozvali tiste, ki prevzemajo oblast, naj zagotovijo, da se “grozodejstva”, storjena pod Asadovo oblastjo, ne ponovijo. “Danes je nov zgodovinski začetek za sirsko ljudstvo, ki je v zadnjih 14 letih trpelo neizrekljivo nasilje in grozodejstva,” je sporočila Preiskovalna komisija ZN za Sirijo.
Posebni odposlanec ZN za Sirijo Geir Pedersen je današnje zavzetje Damaska označil za “prelomni trenutek” v skoraj 14 let trajajoči državljanski vojni v Siriji. “Danes s previdnim upanjem pričakujemo odprtje novega poglavja – poglavja miru, sprave, dostojanstva in vključenosti za vse Sirce,” je sporočil.
Sirskemu prebivalstvu so čestitale tudi talibanske oblasti v Afganistanu. “Upamo, da bo tranzicijski proces izveden na način, ki bo skladen s težnjami sirskega ljudstva, s čimer bo tlakovana pot za vzpostavitev neodvisne in storitveno usmerjene islamske vlade,” je sporočilo zunanje ministrstvo.
Trump: Asad je pobegnil iz države, ker ga Rusija ni več hotela zaščititi
Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je na svoji platformi Truth Social zapisal, da je Asad “pobegnil” iz Sirije, potem ko je izgubil podporo svoje zaščitnice Rusije. “Asada ni več tam. Pobegnil je iz svoje države. Njegova zaščitnica Rusija (…) ga ni več hotela zaščititi,” je navedel.
Po besedah Trumpa je Rusija “izgubila vsako zanimanje za Sirijo zaradi Ukrajine, kjer je skoraj 600.000 ruskih vojakov ranjenih ali mrtvih, v vojni, ki se nikoli ne bi smela začeti in bi lahko trajala večno”. “Rusija in Iran sta trenutno oslabljena, ena zaradi Ukrajine in slabega gospodarstva, drugi zaradi Izraela in njegovih bojnih uspehov,” je dodal Trump.
Združeni arabski emirati pa so danes pozvali Sirce, naj sodelujejo, da bi preprečili kaotične razmere v državi. “Upamo, da bodo Sirci sodelovali med seboj, da ne bomo priča zgolj še eni epizodi kaosa,” je dejal predsedniški svetovalec Anvar Gargaš na dogodku v Bahrajnu.
Svarila pred IS
Pozivi k mirni spremembi oblasti prihajajo tudi iz drugih držav. Turški zunanji minister Hakan Fidan je po strmoglavljenju režima v Siriji dejal, da bi morali mednarodni in regionalni akterji zagotoviti miren prenos oblasti v državi, milijoni sirskih beguncev pa da se lahko vrnejo v domovino.
“Zelo trdo moramo delati … s sirskim prebivalstvom, ne le Turčija, ampak tudi regionalni akterji, mednarodni akterji, da zagotovimo dobro in mirno prehodno obdobje, z nič več škode za civilno prebivalstvo,” pa je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP na forumu v Dohi dejal turški minister. Po njegovih besedah je Ankara v stiku z uporniki v Siriji, da bi preprečila krepitev skupine Islamska država in v Turčiji prepovedane Kurdske delavske stranke (PKK).
“V prehodnem obdobju moramo biti pozorni. Komuniciramo s skupinami, da zagotovimo, da teroristične organizacije, zlasti Daesh (IS) in PKK, ne izkoriščajo tega položaja,” je dejal. Turčija naj bi tako poskušala zagotoviti, “da nova administracija in nova Sirija ne bosta predstavljali grožnje za njene sosede, nasprotno, nova Sirija bo obravnavala obstoječe probleme, odpravila grožnje” je dejal. “Milijoni Sircev, ki so bili prisiljeni zapustiti svoje domove, se lahko vrnejo na svojo zemljo,” je še povedal turški zunanji minister in dodal, da je “nastopil čas za poenotenje in obnovo države”.
Tudi kitajsko zunanje ministrstvo je izrazilo upanje, da se bo Sirija “čim prej vrnila k stabilnosti”. Ob tem je dodalo, da Peking pozorno spremlja razvoj dogodkov v tej državi.
Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International je v sporočilu za javnost izpostavila, da je treba odgovorne za kršitve človekovih pravic v času strmoglavljenega Asadovega režima privesti pred sodišča in jim soditi v poštenih sodnih postopkih brez možnosti obsodbe na smrtno kazen. Generalna sekretarka organizacije Agnes Callamard vidi zgodovinsko priložnost, da se v Siriji konča desetletje zlorab, ko sta Asad in njegov oče Hafez zakrivila vojne zločine in zločine proti človečnosti, poroča AFP.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje