Bidnov predvolilni bombonček: marihuano bi uvrstil v manj strogo skupino

Svet 17. Maj 202409:28 0 komentarjev
marihuana
Foto: PROFIMEDIA

Ameriška vlada je v četrtek uradno predlagala uvrstitev marihuane med manj nevarna mamila. Če je ta bila do sedaj v istem razredu kot heroin in LSD, bi jo po vladnem predlogu pridružili v skupino s ketaminom in nekaterimi protibolečinskimi zdravili. Poteza pa je tudi del predvolilne taktike Joeja Bidna s katero skuša na svojo stran pridobiti mlade, ki legalizacijo večinoma podpirajo.

Vlada ameriškega predsednika Joeja Bidna je v četrtek uradno predlagala, da se marihuana prekvalificira v manj nevarno mamilo, kar bo zgodovinski premik javne politike v smer prevladujočega javnega mnenja, poroča francoska tiskovna agencija AFP. “Nihče ne bi smel biti v zaporu samo zaradi uporabe ali posedovanja marihuane. Preveč življenj je bilo uničenih zaradi neuspešnega pristopa k marihuani in zavezan sem, da bom te napake popravil,” je v video izjavi sporočil Biden.

Marihuana je od leta 1970 v skladu z zveznim zakonom o nadzorovanih snoveh skupaj s heroinom, ekstazijem in LSD uvrščena na seznam I, kar pomeni, da nima priznane medicinske uporabe in da obstaja velika možnost zlorabe. Po predlogu bi bila skupaj z drogami, kot so ketamin in zdravila proti bolečinam s kodeinom, uvrščena na seznam III z zmerno ali nizko verjetnostjo odvisnosti.

Predlog za prerazvrstitev konoplje je Bidnova administracija predstavila konec aprila, pravosodno ministrstvo pa je postopek uradno začelo v četrtek. Marihuana bo ostala nadzorovana snov, dokler se postopek, ki vključuje obdobje javnih pripomb in morebitno zaslišanje pred sodnikom, ne zaključi.

Bidnu lahko ukrep politično koristi pri mladih volivcih pred novembrskimi predsedniškimi volitvami. Raziskava centra Pew je pokazala, da 88 odstotkov Američanov meni, da bi morala biti marihuana dovoljena za medicinsko ali rekreativno uporabo. Le 11 odstotkov jih meni, da mora ostati prepovedana.

Konoplja je bila na zvezni ravni prvič prepovedana leta 1937, odločitev pa je bila po mnenju kritikov sprejeta predvsem na podlagi rasističnih razlogov, saj je bilo mamilo tesno povezano z jazzovsko kulturo temnopoltih Američanov in mehiškimi priseljenci.

V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je bila razglašena vojna proti mamilom, ki je prav tako nesorazmerno prizadela manjšine, preden se je v 90. letih prejšnjega stoletja uveljavilo gibanje za medicinsko marihuano, leta 2012 pa so zvezne države ZDA začele dovoljevati rekreativno uporabo konoplje za odrasle.

Danes je konoplja v ZDA več milijard dolarjev vreden posel, saj je več kot polovica zveznih držav, vključno s Kalifornijo in New Yorkom, legalizirala rekreativno in medicinsko uporabo konoplje. Ker pa droga na nacionalni ravni ostaja nadzorovana snov, vsi vpleteni tehnično še vedno kršijo zakon države.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!