Blinken priznal: Že pred začetkom vojne smo Ukrajini pošiljali veliko orožja

Svet 05. Jan 202511:04 30 komentarjev
Antony Blinken
Antony Blinken (Foto: Jonathan Ernst/REUTERS)

ZDA so v mesecih pred začetkom ruske ofenzive v Ukrajini oblastem v Kijevu začele pošiljati večje količine orožja, da bi bila Ukrajina pripravljena na prihajajoč spopad, je v intervjuju za New York Times dejal odhajajoči ameriški državni sekretar Antony Blinken. Kot je dejal, so ZDA pričakovale, da se bo vojna začela, saj je ni bilo mogoče ustaviti po diplomatski poti.

Državni sekretar ZDA Antony Blinken je v nedavnem intervjuju za New York Times dejal, da so Združene države Amerike že pred začetkom vojne v Ukrajini tej državi dobavljale orožje.

“Če pogledate, kako se je ta konflikt razvijal, boste ugotovili, da smo morali zagotoviti, da smo mi in naši zavezniki pripravljeni. Torej, da je bila Ukrajina pripravljena. Predvidevali smo, kaj se bo zgodilo. Že septembra 2021 in nato še decembra smo Ukrajini poslali velike količine orožja, da bi ga imela dovolj za obrambo,” je dejal Blinken.

Kot ključna pri obrambi Ukrajine je izpostavil raketna sistema Stinger in Javelin, po njegovih besedah sta prav ta dva sistema prispevala k temu, da ruske sile ob začetku vojne niso zavzele Kijeva. “To orožje je Ukrajini omogočilo obrambo in tudi zatiranje ruskih sil,” je poudaril ameriški zunanji minister.

Foto: BRENDAN SMIALOWSKI/Pool via REUTERS

“V mesecih pred vojno sem zelo trdo delal in poskušal najti način, kako preprečiti vojno. Večkrat sem se srečal z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. Moral sem se prepričati, ali držijo ruske navedbe, da je vojaško posredovanje v Ukrajini nujno zaradi ruskih varnostnih pomislekov in grožnje, ki jo Ukrajina predstavlja Rusiji ali zaradi približevanja zvezi Nato. Ali pa je šlo, kot se je izkazalo, za imperialistične ambicije ruskega predsednika Putina in njegovo željo po izgradnji velike Rusije in da si Moskva podredi Kijev. Veliko sem delal na tem, da sem preverjal te trditve, zato smo intenzivno diplomatsko sodelovali z Moskvo,” je dejal Blinken.

Ob tem je dodal, da začetka vojne ni bilo mogoče diplomatsko preprečiti. Na vprašanje, ali je zdaj čas, da se spopadi končajo, pa je ameriški državni sekretar odgovoril, da gre za odločitev, ki jo morajo sprejeti Ukrajinci. Oni se namreč morajo odločiti, kje je njihova prihodnost in kako želijo priti do tja.

“Ne gre za to, ali bo morala Ukrajina nekaj območij prepustiti Rusiji. Gre za to, da se meja verjetno ne bo bistveno premaknila v doglednem času. Pravica Ukrajine do tega ozemlja bo vedno obstajala. Vprašanje pa je, ali bodo ob podpori drugih našli načine, kako si povrniti izgubljena ozemlja. Putin se verjetno ne bo odrekel svojim ambicijam. Če bo prišlo do premierja, bo v Putinovih mislih to verjetno priložnost za odmor, obnovo in nato ponoven napad na neki točki v prihodnosti,” je še dodal Antony Blinken.

Njegov mandat se bo končal 20. januarja, ko bo prisegel novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump, ki je za ta položaj predlagal floridskega senatorja Marca Rubia.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje