Privrženci Donalda Trumpa, ki so zaradi napada na ameriški Kapitol 6. januarja 2021 pristali za zapahi, so se njegove skorajšnje vrnitve v Belo hišo zelo razveselili. Trump je namreč med predsedniško kampanjo večkrat zatrdil, da jih bo po izvolitvi pomilostil. Proti koncu kampanje je sicer dejal, da ne bo šlo za splošno pomilostitev, saj so nekateri zagrešili res huda kazniva dejanja, in da bo odločanje potekalo od primera do primera. Bo Trump držal besedo in bo izgrednike res pomilostil?
Med tistimi, ki so se izvolitve Donalda Trumpa na mesto ameriškega predsednika najbolj razveselili, so bili njegovi podporniki, ki so 6. januarja 2021 sodelovali pri napadu na Kapitol v Washingtonu in so jih kasneje zaradi tega tudi aretirali, nekatere pa tudi že obsodili.
Med njimi je tudi Derrick Evans, ki upa, da ga bo novoizvoljeni predsednik pomilostil. “Pomilostitev bi mi spremenila življenje,” je za britanski BBC dejal Evans. Pred dobrimi štirimi leti je bil eden od več kot 2.000 Trumpovih podpornikov, ki niso verjeli, da je Donald Trump volitve izgubil proti Joeju Bidnu.
Leta 2022 je s tožilstvom dosegel dogovor, v zveznem zaporu je nato preživel tri mesece. Donald Trump je med tokratno predsedniško kampanjo večkrat dejal, da bo, če mu uspe ponovna vrnitev v Belo hišo, pomilostil protestnike, ki so pred skoraj štirimi leti vdrli v poslopje Kapitola.
Donald Trump je protestnike večkrat označil kot “patriote” in politične zapornike”, nikoli pa ni jasno povedal, kdo bo pomiloščen in kdaj. Na svojem družbenem omrežju Truth je marca letos zapisal, da bo eno od njegovih prvih dejanj “osvoboditev tistih, ki so bili 6. januarja po krivem zaprti”.
A na vprašanje CNN letos poleti, ali bi šlo za splošno pomilostitev vseh, ki so sodelovali v izgredih, je Trump odgovoril: “Nagibam se k temu, da mnoge oprostim. Ne morem zatrditi, da bom to storil za vsakega posameznika, saj so mnogi od njih takrat ušli izpod nadzora.” Vodilni ljudje njegove kampanje pa so večkrat dejali, da bodo odločitve sprejete “od primera do primera, ko se bo vrnil v Belo hišo”, poroča britanski BBC.
Zaradi dogodkov 6. januarja 2021 so v ZDA sprožili eno največjih zveznih preiskav v zgodovini države, ob številnih izgrednikih pa so ameriški organi pregona aretirali tudi ljudi, ki v izgredih niso neposredno sodelovali, temveč so delovali iz ozadja. Med njimi sta Stewart Rhodes, ustanovitelj skrajno desničarske organizacije Oath Keepers, in nekdanji vodja skupine Ponosni fantje (Proud Boys, op. a.) Enrique Tarrio.
Aretacije po ZDA še vedno potekajo, FBI pa je pretekli teden sporočil, da še vedno iščejo devet osumljencev zaradi nasilništva in napadov na policiste. Mnogi se sprašujejo, kaj Trumpova vrnitev na oblast pomeni za nadaljevanje preiskave in sojenj.
Prav v pričakovanju Trumpove vrnitve v Belo hišo so številni obtoženi zaradi izgredov 6. januarja 2021 zaprosili za preložitev zaslišanj v pričakovanju pomilostitve. A kot poroča BBC, sodišča njihovih prošenj v večini primerov niso upoštevala.
Ob tem so tudi nekatere organizacije, ki se borijo proti rasizmu in nasilju skrajno desnih skupin v ZDA, že zaznale vznemirjenje med privrženci Donalda Trumpa. Tako opažajo, da pozivajo k izpustitvi “političnih zapornikov” in “talcev” 6. januarja.
“20. januarja 2025, ko bo Donald Trump prisegel kot 47. predsednik ZDA, bo pomilostil vse talce 6. januarja,” je na družbenem omrežju X zapisal Jake Lang, eden od obtoženih nasilništva ob napadu na Kapitol.
Medtem pa na primer skupina Ponosni fantje na omrežju Telegram svojim članom sporoča, naj se do Trumpove inavguracije ne izpostavljajo preveč in naj njegovo zaprisego in skorajšnjo izpustitev “političnih zapornikov” raje proslavijo v ožjem krogu ljudi.
Nekateri zaporniki že načrtujejo, da bodo po pomilostitvi od države zahtevali tudi denarno nadomestilo za čas, ki so ga za rešetkami preživeli po krivem.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje