Spominski album fotografij, izrezljana škatla iz sandalovine, oljna svetilka, umetnine, srebrni pladenj, nahrbtnik in igralne karte. To je le nekaj daril, ki jih je ameriški predsednik Joe Biden leta 2023 prejel od tujih državnikov. Najdražjega darila, vrednega preko 19.000 evrov, pa ni prejel Joe ampak njegova soproga Jill Biden.
Ameriški State Department je objavil seznam daril, ki so jih v letu 2023 prejeli predsednik Joe Biden, prva dama Jill Biden, podpredsednica Kamala Harris in drugi vladni uradniki. Kot piše CNN, zvezni zakon od uradnikov izvršne veje oblasti zahteva, da prijavijo vsa darila, ki jih prejmejo od tujih voditeljev in katerih ocenjena vrednost presega 480 dolarjev (okoli 466 evrov).
Najdražjih daril pa od tujih obiskovalcev ni prejel predsednik, ampak prva dama Jill Biden. Prejela ga je od indijskega premierja Narendre Modija, ki ji je poklonil 7,5-karatni diamant v vrednosti 20.000 dolarjev (okoli 19.500 evrov). Med najdražjimi darili odhajajoče prve dame so še broška v vrednosti 14.063 dolarjev (13.674 evrov), ki jo je podarila ukrajinska veleposlanica Oksana Markarova, ter stoli, broška, zapestnica in album fotografij od egiptovskega predsednika Abdela Fataha el-Sisija in prve dame Entissar Amer, ki so ocenjeni na 4.510 dolarjev (4.385 evrov).
Predsednik Biden je najdražje darilo prejel od zdaj že odstavljenega južnokorejskega predsednika Jun Suk Jeola. Ta mu je poklonil spominski album fotografij in posebni set posode v vrednosti 7.100 dolarjev (6.904 evrov). Od indijskega premierja Modija je prejel izrezljano škatlo iz sandalovine, knjigo, kipec in oljno svetilko, vrednost celotnega darila je bila ocenjena na 6.232 dolarjev (6.060 evrov). Darežljiva sta bila tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je Bidnu podaril kolaž v vrednosti 2.400 dolarjev (2.333 evrov), in izraelski predsednik Jicak Hercog, ki je daroval srebrni pladenj v vrednosti 3.160 dolarjev (3.072 evrov).
Bolj praktično je bilo darilo nemškega kanclerja Olafa Scholza, ki je ameriškemu predsedniku podaril nahrbtnik, igralne karte, nalivno pero, beležko in nekaj hrane, ki so jo morali zaradi zdravstvene zakonodaje zavreči. Britanski kralj Karel III. je medtem poklonil knjižno zbirko povojnih govorov Winstona Churchilla in kozarec medu, ki je prav tako končal v smeteh.
V dokumentu so navedena tudi darila, ki jih je v letu 2023 prejela podpredsednica Kamala Harris. Najdražje, v vrednosti 4.025 dolarjev (3.913 evrov), je prejela od zambijskega predsednika Hakaindeja Hichileme. Ta ji je poklonil album s fotografijami njenega obiska v Zambiji, zlato broško z dragimi kamni, izrezljan leseni kipec, obleke in sliko.
Darila, ki jih prejmejo ameriški predsedniki in drugi člani administracije, v večini primerov ne končajo na njihovih domovih in v privatnih zbirkah. Skoraj vsa so hranjena v državnem arhivu, ali pa so razstavljena v Beli hiši. Tako so vsa najdražja Bidnova darila iz leta 2023 že v arhivu ali pa so na poti tja. Prva dama Jill Biden je medtem indijski diamant in ukrajinsko broško razstavila v Beli hiši, njena tiskovna predstavnica pa je za CNN pojasnila, da bo diamant po koncu mandata preseljen v državni arhiv.
Uslužbenci Cie prejemali ure, nakit in parfume, ki pa so končali na uničenju
Prejemniki imajo sicer možnost, da darilo od vlade ZDA kupijo po tržni vrednosti, kar pa se zlasti pri dragih predmetih zgodi redko. Jill Biden se je, kot kaže, za odkup odločila pri broški egiptovskega predsedniškega para, saj je v dokumentu navedeno, da je broško zadržala “za osebno uporabo”.
Ostrejša pa so pravila za uslužbence Centralne obveščevalne agencije (Cia), pri katerih velika večina daril konča na uničenju. Po pisanju CNN so večino daril uslužbencem te obveščevalne agencije predstavljale drage ure, nakit in parfumi. Uničena darila, ki so jih uslužbenci prejeli leta 2023, so bila skupaj vredna več kot 132.000 dolarjev (128.356 evrov), imena darovalcev pa so v dokumentu zakrita.
Najbolj zanimivo darilo, ki je priromalo na naslov Cie, je prejel njen direktor William Burns. Prejel je namreč teleskop, ki omogoča fotografiranje nebesnih teles. Darilo v vrednosti 18.600 dolarjev (18.086 evrov) se je izognilo uničenju in je sedaj v lasti vladne agencije, ki upravlja premoženje vlade ZDA.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje