Bolezen “jelenov zombijev”: lovca prvi žrtvi, ki sta umrli zaradi okužbe?

Svet 26. Apr 202420:45 1 komentar
jelen
Foto PROFIMEDIA

Dva ameriška lovca sta morda prva človeka, ki sta umrla zaradi smrtonosne bolezni "jelenov zombijev". Bolezen je neozdravljiva, prisotna pa je tudi v Evropi.

Še ne tako dolgo nazaj smo pisali o bolezni jelenov, bolezni kroničnega hiranja jelenjadi (CWD), znani tudi kot bolezen “jelenov zombijev”, ki lahko preskoči na druge živalske vrste.

Takrat so se raziskovalci spraševali, ali lahko preide tudi na ljudi. To se je morda že zgodilo. Ameriški in britanski mediji pišejo, da vse kaže, da sta leta 2022 za to boleznijo umrla dva ameriška lovca, ki naj bi pojedla okuženo divjačino. Raziskava, ki o tem poroča, je bila objavljena v reviji Neurology, poroča britanski Daily Mail.

Ena od žrtev, 72-letni moški, je umrl v enem mesecu, potem ko so se pri njem nenadoma začeli nevrološki izpadi ter napadi zmedenosti in agresije. Takrat so mu po smrti postavili diagnozo Creutzfeldt-Jakobova bolezen (CJD – znana tudi kot “bolezen norih krav”). Za isto boleznijo pa je umrl tudi lovčev prijatelj, vendar je o njegovem primeru znanih manj podrobnosti.

Obe bolezni sta podobni. Tako pri jelenih kot pri govedu ju povzročajo prioni, nepravilno oblikovane beljakovine. Prioni pa se z okužene živali na druge vrste lahko prenesejo z uživanjem mesa ali možganov. Obe bolezni povzročata propadanje možganov in tudi simptomi so podobni.

Zdaj teksaški raziskovalci, ki so poročali o obeh smrtih, menijo, da sta lovca v preteklosti jedla meso iz okužene črede jelenov in zbolela za CWD.

“Čeprav vzročna zveza ostaja nedokazana, ta skupek poudarja potrebo po nadaljnjih preiskavah o morebitnih tveganjih uživanja s CWD okuženih jelenov in njihovih posledicah za javno zdravje,” je zapisala skupina.

Bolezen je prisotna tudi v Evropi

Bolezen kroničnega hiranja je bila prvič potrjena v 60. letih prejšnjega stoletja.

Najprej so jo ugotovili pri jelenih v ujetništvu v raziskovalni ustanovi v Koloradu, v začetku 80. let pa pri divjih jelenih, od takrat pa se je razširila po celinskih ZDA in Kanadi ter na Norveškem, Švedskem in Finskem, kjer je okužila vrste jelenov in losov. V Evropi se je prvič pojavila leta 2016. Kako je prišla v Evropo, ni znano.

V Sloveniji bolezni doslej pri jelenih še nismo zabeležili. Rednega monitoringa jelenjadi sicer pri nas ne izvajajo, so za N1 sporočili iz ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Smo pa v letih od 2007 – 2009 na CWD preiskali 155 vzorcev jelenjadi. Vzorce so odvzeli lovci, preiskave pa je opravil Nacionalni veterinarski inštitut (NVI). Vsi vzorci so bili negativni.

Simptomi bolezni se lahko razvijejo do enega leta in vključujejo izgubo telesne teže, zmedenost, slinjenje in spotikanje ter druge nevrološke simptome. Bolezen je smrtna in zanjo še ni razvitega zdravila.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje