Borrell o ruski grožnji: Pričakujemo najboljše, pripravljamo se na najslabše

Svet 14. Dec 202118:52 1 komentar
Josep Borell
Josep Borell (Foto: REUTERS)

EU se trudi za zmanjšanje napetosti okoli ruske grožnje ob meji z Ukrajino in stavi na diplomacijo, vendar se je v primeru agresije pripravljena ostro odzvati. To je danes v Evropskem parlamentu sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Po njegovih besedah unija pričakuje najboljše, pripravlja pa se tudi na najslabše.

Evropska unija si prizadeva za zmanjšanje napetosti v luči ruske grožnje ob meji z Ukrajino in stavi na diplomacijo, a se je v primeru agresije pripravljena ostro odzvati, je v Evropskem parlamentu v Strasbourgu danes dejal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. “Pričakujemo najboljše, pripravljamo se na najslabše,” je povedal.

Borrell je danes nastopil v razpravi o položaju ob ukrajinski meji in na območjih Ukrajine, ki so pod rusko zasedbo. Kot je uvodoma povedal, Rusija od novembra na neobičajen način kopiči svoje sile ob meji z Ukrajino, zaradi česar so Ukrajinci upravičeno zaskrbljeni, to pa skrbi tudi Evropsko unijo.

Kot je ob tem pojasnil, si EU prizadeva preprečiti nadaljnjo zaostritev krize, ki bi lahko vodila v vojaški konflikt. Smo v “preventivnem načinu”, je ponazoril trenutni pristop.

Poleg tega preučujejo “različne scenarije, ki bi se lahko zgodili v naslednjih dneh ali tednih, da bi imeli za vsakega od njih pripravljen odgovor”, je še povedal. Pri tem je opozoril, da bi ponovna agresija proti Ukrajini, kot je bila tista ob zasedbi polotoka Krim leta 2014, imela “resne politične posledice in visoke politične in gospodarske stroške za Rusijo”.

Zahodne države vse bolj skrbijo povečane ruske aktivnosti na območju, kar naj bi po njihovem nakazovalo, da Rusija načrtuje invazijo na to državo. O kopičenju ruskih sil ob meji z Ukrajino bodo v četrtek na srečanju v Bruslju govorili tudi voditelji članic EU.

Več poslancev je v današnji razpravi pozvalo k odločnim ukrepom proti Rusiji, tudi z dodatnimi sankcijami, saj so te, kot so poudarili, edini jezik, ki ga Moskva razume. Rusijo vidijo kot grožnjo stabilnosti ne samo Ukrajine in sosednjih držav, ampak tudi EU. Nekaj poslancev se je tudi zavzelo za prekinitev sodelovanja v okviru plinovoda Severni tok 2, ki da samo povečuje odvisnost EU od Rusije.

Putin zahteva pogovore z ZDA in Natom

Ruski predsednik Vladimir Putin pa je danes zahteval takojšnje pogovore z ZDA in zvezo Nato. Kot je dejal v pogovoru s finskim predsednikom Saulijem Niinistöm, zahteva pogovore zato, da bi vzpostavili mednarodna pravna zagotovila za varnost Rusije.

Putin je ukrajinsko vodstvo obtožil, da v boju proti proruskim separatistom na vzhodu Ukrajine vse bolj uporablja težko orožje, s čimer da krši mirovne sporazume iz Minska. Rusija sicer zahteva, da se Nato preneha širiti proti Vzhodu in neha nameščati orožje v sosednje države, vključno z Ukrajino.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje