Borrell predlaga, da EU prekine redni politični dialog z Izraelom

Svet 14. Nov 202411:31 > 13:33 0 komentarjev
Josep Borell
Foto: PROFIMEDIA

Članice Evropske unije so na mizo dobile predlog visokega zunanjepolitičnega predstavnika Josepa Borrella, da EU z Izraelom prekine redni politični dialog. Šef diplomacije EU bo v ponedeljek zunanje ministre pozval, naj se do predloga opredelijo. Zadostna podpora predlogu je sicer malo verjetna, Slovenija pa ga po neuradnih informacijah podpira. Odbor ZN je medtem v poročilu opozoril, da izraelske vojne metode v Gazi ustrezajo značilnostim genocida.

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell članicam predlaga prekinitev političnega dialoga z Izraelom. Kot je pojasnil njegov tiskovni predstavnik Peter Stano, bo Borrell v ponedeljek zunanje ministre EU pozval, naj se do predloga opredelijo. Spomnil je, da je Borrell že po oktobrskem zasedanju v Luxembourgu napovedal, da bo na tokratnem ministrskem zasedanju ministre pozval, naj preučijo, ali je Izrael prekršil določili iz pridružitvenega sporazuma glede spoštovanja človekovih pravic in mednarodnega humanitarnega prava.

Sporazum med EU in Izraelom iz leta 2000 med drugim predvideva redne izmenjave za krepitev odnosov in nadaljnji razvoj partnerstva. Navaja tudi, da odnosi med pogodbenicama temeljijo na spoštovanju človekovih pravic in načel demokracije.

Diplomati so za nemško tiskovno agencijo dpa, ki je v sredo poročala o Borrellovem predlogu, pojasnili, da prekinitev institucionalnega političnega dialoga ne pomeni prekinitve pridružitvenega sporazuma ali pridružitvenega sveta, v okviru katerega strani razpravljata o izvajanju sporazuma.

Potezo visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU, ki se poslavlja s položaja, je po mnenju diplomatov mogoče pojasniti tudi z dejstvom, da je EU že pred meseci prosila Izrael za sejo pridružitvenega sveta. Na njej bi razpravljali o razmerah na območju Gaze in obtožbah proti Izraelu, a z izraelsko vlado niso uspeli doseči dogovora o organizaciji srečanja.

Da bo predlog prejel potrebno soglasno podporo držav članic, je sicer malo verjetno, saj so članice glede vojne na Bližnjem vzhodu precej razdeljene. Slovenija predlog, razprava o katerem se šele začenja, po neuradnih informacijah podpira. Ponedeljkovega zasedanja se bo udeležila zunanja ministrica Tanja Fajon.

Ruševine v taborišču za razseljene
Foto: REUTERS/Ramadan Abed

Odbor ZN opozarja, da izraelske vojne metode v Gazi ustrezajo značilnostim genocida

Posebni odbor Združenih narodov, odgovoren za preiskavo izraelskih praks, je medtem opozoril da vojne metode, ki jih uporablja Izrael na območju Gaze, ustrezajo značilnostim genocida. “Z obleganjem Gaze, oviranjem dostopa humanitarne pomoči, ob ciljanih napadih in ubijanju civilistov in humanitarnih delavcev, Izrael kljub večkratnim pozivom ZN, zavezujočim ukazom haaškega Meddržavnega sodišča in resolucijam Varnostnega sveta namerno povzroča smrt, lakoto in resne poškodbe,” so zapisali pri odboru.

Odbor je Izrael obtožil, da uporablja stradanje kot metodo vojne in izvaja kolektivno kaznovanje palestinskega prebivalstva. V poročilu je še predstavljeno, kako je izraelsko obsežno bombardiranje v Gazi zdesetkalo osnovne storitve in sprožilo okoljsko katastrofo s trajnimi vplivi na zdravje. Do februarja letos so izraelske sile na območju Gaze uporabile več kot 25.000 ton eksploziva, kar je “enakovredno dvema jedrskima bombama”, poudarja poročilo. Odbor je še dejal, da je “globoko zaskrbljen zaradi uničenja civilne infrastrukture brez primere in visokega števila smrtnih žrtev v Gazi”.

Odbor ZN je tudi opozoril na obveznosti drugih držav, da nujno ukrepajo za zaustavitev prelivanja krvi, ob tem pa dejal, da “druge države niso pripravljene poklicati Izraela na odgovornost in mu še naprej zagotavljajo vojaško in drugo podporo”, še poroča AFP.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!