V Bratislavi so zaradi nezadovoljstva s slovaško ministrico za kulturo Martino Šimkovičovo za danes napovedani protesti. Poleg odpuščanja vodstva kulturnih ustanov in rekonstrukcije slovaške javne radiotelevizije so številne Slovake zmotile njene izjave o LGBT+ skupnosti.
V slovaški prestolnici so zaradi nezadovoljstva s kulturno ministrico Martino Šimkovičovo napovedani protesti.
Množice protestnikov so se v Bratislavi pred Narodnim gledališčem in kulturnim ministrstvom med drugim zbrale že avgusta. Takrat so v ospredje postavljali odločitev ministrice za kulturo, ki je odpustila direktorja Narodnega gledališča in direktorico Narodne galerije, Mateja Drličko ter Alexandro Kuso. Slednja je za francosko tiskovno agencijo AFP takrat povedala, da se stališča o kulturi med kulturnimi ustanovami in ministrstvom popolnoma razlikujejo ter ministrstvo za kulturo tudi obtožila nadlegovanja in ustrahovanja. Kusa v Narodni galeriji sedaj opravlja delo kustosinje.
Slovaška ministrica za kulturo je že na začetku letošnjega leta opozorila, da organizacije LGBT+ skupnosti od ministrstva “ne bodo dobile niti centa”. Pred kratkim so jim tako omejili javne subvencije. Po besedah Šimkovičove, ki je članica vladajoče Slovaške nacionalne stranke (SNS), je “LGBT+ ideologija razlog za izumrtje Evrope”.
Njena stališča podpira predsednik slovaške vlade Robert Fico iz sredinske politične stranke Smer, ki velja za simpatizerja predsednika vlade sosednje Madžarske Viktorja Orbana.
Ministrica Šimkovičova je tarča kritik tudi zaradi sprememb zakona o prestrukturiranju slovaške radiotelevizije RTVS v novo medijsko hišo STVR, ki je začela oddajati julija, in je zdaj pod njenim nadzorom. Nekateri slovaški analitiki ob tem navajajo, da takšen politični vpliv na kulturno sfero na Slovaškem ni nič novega.
Poleg protestov sta na Slovaškem že pred časom zakrožili peticiji v bran slovaški kulturi, za kateri so doslej zbrali okoli 400.000 podpisov. V slovaškem parlamentu so na zahtevo opozicije pred časom tudi glasovali o nezaupnici slovaški ministrici za kulturi, ki pa ni bila uspešna.
Šimkovičova (1971) je vodenje ministrstva za kulturo prevzela oktobra lani. Pred politično kariero je bila televizijska voditeljica.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!