V ameriškem senatu so se danes z zaslišanjem kandidata za obrambnega ministra Peta Hegsetha začela zaslišanja ministrskih kandidatov novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa. Nekdanji voditelj Fox News in vojni veteran je med drugim odgovarjal na vprašanja o pripombah o ženskah v vojski in obljubil, da bo v Pentagon vrnil bojevniško kulturo. Zaslišanje so večkrat prekinili protesti, policisti pa so protestnike odpeljali iz dvorane senatnega odbora, kjer poteka zaslišanje, še poroča BBC.
Izbira Peta Hegsetha za vodenje Pentagona je bila presenečenje.
Voditelj televizije Fox News je bil v preteklosti stotnik v nacionalni gardi in je služil v Afganistanu, Iraku in Guantanamu na Kubi. Leta 2012 se je neuspešno potegoval za položaj zveznega senatorja iz Minnesote. Več uglednih republikanskih senatorjev je pred zaslišanjem izrazilo nasprotovanje potrditvi, ker se sooča z obtožbami o spolnih zlorabah, prekomernem pitju alkohola in finančnih zlorabah.
Ob začetku zaslišanja je obljubil, da bo, če bo potrjen, izpolnil nalogo, ki mu jo je poveril Donald Trump, in v Pentagon vrnil bojevniško kulturo. “Tako kot jaz želi Pentagon, ki bo lasersko osredotočen na meritokracijo, vojskovanje, odgovornost in pripravljenost,” je Hegseth po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal o pričakovanjih novoizvoljenega predsednika.
Hegseth sicer od izbire za ministrskega kandidata dalje napoveduje, da želi Pentagon reformirati od zgoraj navzdol, saj da je po njegovem mnenju preveč levičarski.
Predvsem želi odpustiti nekatere generale in transspolnim osebam prepovedati služenje v ameriški vojski.
Med drugim je odgovarjal na vprašanja o ženskah v vojski. Več senatorjev mu je očitalo, da je v preteklosti izrekel več ponižujočih pripomb v zvezi z ženskami v bojih. Hegseth je po poročanju britanskega BBC poudaril, da so ženske vojaške skupine na bojišču zelo uspešne, kot primer pa navedel ameriške sile v Iraku. Demokratska senatorka Kirsten Gillibrand je Hegsetha pozvala, naj pojasni svoje stališče do pripadnikov skupnosti LGBTQ.
Predsednik odbora, republikanec Roger Wicker, se je dotaknil obtožb o spolnih zlorabah in opozoril, da veliko teh obtožb izhaja iz anonimnih virov. Hegseth je obtožbe o spolnem napadu zavrnil kot lažne, navedbe o zlorabi alkohola pa je označil za anonimne klevete.
Hegsetha so senatorji spraševali tudi, ali podpira vojno Izraela proti palestinskemu islamističnemu gibanju Hamas v Gazi. Odgovoril je, da podpira, da Izrael uniči in pobije vse do zadnjega člana Hamasa.
Kandidat za obrambnega ministra se je soočil tudi z vprašanji, ali je glede na to, da nima izkušenj z vodenjem večjih organizacij, primeren za vodenje Pentagona, ki zaposluje več kot tri milijone ljudi. Priznal je, da doslej ni vodil “nič niti približno tako velikega, kot je obrambno ministrstvo”.
Zaslišanje so večkrat prekinili protesti, policisti pa so protestnike odpeljali iz dvorane senatnega odbora, kjer poteka zaslišanje, še poroča BBC.
Hegseth velja za enega spornejših Trumpovih kandidatov za ministra. Med tistimi, ki morda ne bodo dobili podpore senata, je tudi nekdanja demokratska kongresnica Tulsi Gabbard, ki jo je Trump izbral za nacionalno direktorico za obveščevalne dejavnosti. Nekdanja vojakinja namreč nima nobenih obveščevalnih izkušenj, poleg tega se je doslej v javnih izjavah večkrat postavila na stran Rusije.
Kritik tako v demokratskem kot republikanskem taboru bo med zaslišanjem verjetno deležen tudi Robert F. Kennedy mlajši, ki je najbolj znan po širjenju teorij zarot o cepivih, Trump pa ga želi za ministra za zdravje in socialo.
Po drugi strani lahko zeleno luč pričakuje senator s Floride Marco Rubio, ki ga je Trump izbral za prihodnjega državnega sekretarja.
Rubia bodo v senatu zaslišali v sredo, tako kot kandidatko za novo pravosodno ministrico Pam Bondi in kandidatko za ministrico za domovinsko varnost, guvernerko Južne Dakote Kristi Noem.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje