Na Češkem dvomijo o napovedi predsednika vlade Petra Fiale, da bodo češke plače v petih letih na isti ravni kot plače v sosednji Nemčiji. Plače na obrobju države so nižje kot v glavnem mestu Praga, zato se številni odločajo za delo v prestolnici ali sosednji Nemčiji. Kaj pa pravijo ekonomisti?
Češka je v 35 letih od padca komunizma komajda dohitela najrevnejše države zahodne Evrope, plače v tej državi pa so še vedno precej nizke. A češki premier Petr Fiala obljublja, da bodo plače kmalu dosegle raven plač v sosednji Nemčiji, poroča Deutsche Welle.
Prebivalci mesta Cheb na skrajnem zahodu Češke, nedaleč od nemške meje, se zaradi slabših pogojev v domovini pogosto odločijo za delo v sosednji Nemčiji, saj so tam bolje plačani. Prav tako se mnogi odločijo za nakupovanje v cenejših in bolje založenih nemških trgovinah.
Po podatkih češkega statističnega urada znaša povprečna bruto plača v Chebu manj kot 40.000 čeških kron, kar je približno 1.600 evrov, medtem ko v Pragi povprečna mesečna bruto plača znaša 56.000 čeških kron oziroma okoli 2.200 evrov. Veliko mladih zato s češkega obrobja beži v notranjost ali pa se odloči za delo v sosednji Nemčiji.
Ena od prebivalk mesta Cheb je za portal Deutsche Welle dejala, da se je za delo v Nemčiji odločil tudi njen sin. “Na gradbišču opravlja kleparska dela, na mesec pa zasluži približno 2.500 evrov. Takšne vsote denarja na Češkem ne bi prejel,” je dejala.
Za omenjeni portal je spregovoril tudi srednješolec Jan, ki je poletno počitniško delo opravljal v sosednji državi. Dejal je, da po tej izkušnji ne razmišlja, da bi si službo v prihodnosti iskal na Češkem. “Razlika je ogromna. V Nemčiji boš verjetno dobil približno 20 evrov na uro, v Chebu pa urna postavka znaša le 6 evrov na uro,” je dejal.
V Chebu so zato precej zadržani do napovedi premierja Fiale, da bodo češke plače v petih letih usklajene z nemškimi. To je namreč obljuba njegove vladne koalicije, če bo prihodnjo jesen zmagal na parlamentarnih volitvah. “Potrebujemo močnejši in daljši mandat, da bomo lahko ustvarili pogoje za podjetja, ki uspevajo in bodo lahko ljudem izplačevala plače kot podjetja na Bavarskem,” je novembra dejal na češki televiziji.
Češki gospodarski model je po letu 1990 temeljil na razmeroma nizkih plačah v primerjavi z zahodnimi državami, v kombinaciji s kvalificiranimi delavci in razmeroma dobro infrastrukturo pa je bilo na tak račun ustvarjeno ugodno okolje, ki je privabilo zahodne in nemške vlagatelje v državo. Čeprav so češke plače rasle hitreje od tistih v preostalih starih članicah EU, so še daleč od ravni zahodnih držav. Po podatkih Eurostata so se po 20 letih članstva v EU povečale le z okoli 30 na 44 odstotkov sedanje ravni nemških bruto plač.
Glede na raven bruto prihodka je Češka uvrščena pred Portugalsko, Grčijo in Malto, so pa češke plače druge najvišje med nekdanjimi komunističnimi državami, ki so zdaj v EU – za Slovenijo. So pa na Poljskem in v baltskih državah plače začele hitro dohitevati češke.
Kot poroča portal DW, ekonomski strokovnjaki obljube češkega premierja Petra Fiale ne ocenjujejo kot povsem nedosegljive. In sicer če bo češka vlada pri izenačitvi plač gledala na raven plač v vzhodnih nemških zveznih deželah in ne na raven plač na bogatem Bavarskem. “Če bi nominalne plače na Češkem rasle za deset odstotkov na leto, bi lahko povprečno kupno moč današnje Nemčije dosegli v petih letih. Seveda pod pogojem, da bi nemške plače v tem času rasle le za dva odstotka na leto. Težava pa je, da so nemške plače letos rasle hitreje kot češke,” je za omenjeni portal dejal ekonomist Daniel Münich.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje