Bi predor, ki bi povezoval Evropo in ZDA, lahko v prihodnosti postal realnost? Z novo tehnologijo vakuumskih cevi, s katero bi vlaki lahko teoretično dosegli hitrosti tudi do 5.000 kilometrov na uro, bi predor lahko prvič, odkar krožijo ideje o izgradnji, upravičil visoko ceno.
V javnosti so ponovno začele krožiti ideje o tem, da bi na dnu Atlantskega oceana zgradili tunel, ki bi povezal Združeno kraljestvo in ZDA. Zamisel ni nova, se je pa še vsakič do zdaj ustavilo pri denarju. Po zadnjih podatkih bi, kot poroča Newsweek, izgradnja stala skoraj 20 bilijonov dolarjev.
Let med Londonom in New Yorkom traja okoli osem ur, snovalci projekta pa za zdaj še ne morejo zagotoviti, da bi vlaki omogočili dovolj hitro in ekonomično potovanje, da bi upravičili stroške gradnje.
A tudi to se uspe kaj kmalu spremeniti. Projekt namreč z novo tehnologijo tako imenovanih vakuumskih cevi postaja vse bolj uresničljiv. Zaradi pritiska bi vlaki lahko teoretično dosegli hitrosti tudi do 5.000 kilometrov na uro. S tem bi predor prvič, odkar krožijo ideje o njegovi izgradnji, upravičil svojo visoko ceno. Potovanje z vlakom bi pomenilo tudi okolju prijaznejšo obliko transporta.
Celini sta sicer oddaljeni več kot 5.000 kilometrov, kar bi pomenilo, da bi iz Evrope v ZDA lahko prišli v pičli eni uri.
Za primerjavo – Evrotunel, ki povezuje Združeno kraljestvo in Francijo, je dolg dobrih 50 kilometrov, gradili so ga šest let, zahteval pa je znatne naložbe.
POSEBNI VIDEO: Novinar izza nagrade
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje