Članice EU z dogovorom o migracijah: države bodo lahko prilagodila pravila

Svet 04. Okt 202315:01 0 komentarjev
migranti, sea-eye
Juan Medina/REUTERS

Države članice EU so dosegle dogovor o ključnem delu reforme evropskega azilnega sistema oziroma krizni uredbi, je sporočilo špansko predsedstvo Sveta EU. Skladno z dogovorom bodo članice, ki se bodo znašle pod velikim migracijskim pritiskom, lahko prilagodile določena pravila iz evropskega pakta o azilu in migracijah.

Na seji stalnih predstavnikov članic EU v Bruslju so dosegli skupno stališče glede uredbe o kriznih razmerah, ki bo podlaga za pogajanja med Svetom EU in Evropskim parlamentom o celotnem paktu o azilu in migracijah.

“Dogovor! Veleposlaniki EU so dosegli dogovor o uredbi o kriznih razmerah in višji sili na področju migracij in azila,” je na družbenem omrežju X zapisalo špansko predsedstvo.

“Danes smo naredili velik korak naprej pri vprašanju, ki je ključno za prihodnost EU,” je dejal španski notranji minister Fernando Grande-Marlaska in ocenil, da je unija zdaj v boljšem položaju, da z Evropskim parlamentom doseže dogovor o celotnem paktu.

Cilj Bruslja je sicer, da prenovljeni evropski pakt o azilu in migracijah uzakoni do evropskih volitev prihodnje leto.

Čoln s prebežniki pristal na obali Velike Britanije
PROFIMEDIA

V kriznih razmerah bodo države lahko prilagodile pravila

Dogovor državam članicam omogoča, da se v kriznih razmerah na področju azila in migracij odzovejo s prilagoditvijo nekaterih pravil iz pakta, denimo glede registracije prošenj za azil ali azilnega postopka na mejah. Registracija bi se po novem lahko zaključila najpozneje v štirih tednih po vložitvi, kar bo razbremenilo preobremenjene nacionalne uprave.

Poleg tega bodo članice, ki se bodo znašle pod velikim migracijskim pritiskom, od Bruslja lahko zahtevale solidarnostne in druge podporne ukrepe, vključno s premestitvijo prebežnikov v druge države EU in finančnimi prispevki. Lahko bodo tudi podaljšale časovno obdobje pridržanja prebežnikov na zunanji meji ter znižale standarde nastanitve in oskrbe v migrantskih centrih.

Dogovor je med drugim pozdravila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. “To je prava sprememba, ki nam omogoča, da pospešimo pogajanja z Evropskim parlamentom in Svetom EU,” je zapisala na omrežju X in izrazila pričakovanje, da se pakt lahko sprejme pred koncem mandata.

Sprejetje dogovora so doslej v prvi vrsti ovirala nesoglasja med Italijo in Nemčijo. Berlin je v preteklosti nasprotoval predvsem znižanju standardov oskrbe migrantov.

Razprava o paktu o migracijah in azilu v Evropskem parlamentu je danes pokazala, da so med političnimi skupinami velike razlike v stališčih glede upravljanja migracij v Evropski uniji. Ker se države članice dolgo niso uspele dogovoriti glede uredbe, je Evropski parlament 20. septembra začasno ustavil pogajanja z državami članicami EU o dveh delih migracijskega pakta – uredbi o zbirki prstnih odtisov Eurodac in uredbi o postopkih varnostnega preverjanja na zunanjih mejah EU.

V torek rešili več kot 500 prebežnikov

Grška obalna straža in druge ladje so v torek in zgodaj davi pri Egejskih otokih in v Sredozemskem morju rešile 239 prebežnikov v majhnih čolnih. Po podatkih grških oblasti so centri za registracijo prebežnikov na otokih v vzhodnem Egejskem morju zaradi povečanega prihoda prebežnikov dosegli svoje zmogljivosti.

Čoln z 280 prebežnikov je v torek prispel tudi na španske Kanarske otoke, potem ko so prebežniki prečkali eno najnevarnejših migracijskih poti iz Afrike v Evropo, so povedali španski reševalci. Čoln je priplul do oddaljenega otoka El Hierro, ki leži približno 380 kilometrov od obale zahodne Afrike.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!