“Zmedeni dokumenti”: V podaljških COP29 še glasnejše kritike Azerbajdžana

Svet 23. Nov 202407:17 > 12:10 3 komentarji
COP29
Foto: Profimedia

Po nočnih sestankih v Bakuju dogovora na podnebni konferenci še ni. Številne delegacije odhajajo domov, saj naj bi se COP29 zaključil včeraj. Razvite države naj bi ponudile 300 milijard dolarjev. Vrstijo se kritike azerbajdžanskega predsedstva.

Po celonočnih sestankih, ki naj bi privedli do končnega dogovora na podnebni konferenci v Bakuju, tega še ni. Delegacije medtem že odhajajo iz Azerbajdžana, saj je bil zaključek COP29 predviden v petek.

V petkovem predlogu dogovora je zapisan finančni cilj o 250 milijardah dolarjev letno – toliko bi morale razvite države plačati državam v razvoju od vključno leta 2026. “Ta številka je dogovor z Američani, s Kitajci, z Arabci, z vsem razvitim svetom. To je izvedljiva številka, to je dobro,” je v Bakuju sinoči poudaril slovenski minister za podnebje Bojan Kumer.

“Zaupanje je razsuto. Predlog razvitih držav o zgolj 250 milijardah je najmanj sramoten,” je dejal predstavnik Indije Marjest Bingh.

“To vsekakor ni dovolj. Potrebujemo vsaj 5 bilijonov dolarjev na leto, zahtevali pa smo samo 1,3 bilijona dolarjev. To je 1 odstotek svetovnega BDP. To ne bi smelo biti preveč za reševanje planeta, na katerem vsi živimo,” je poudaril panamski podnebni odposlanec Juan Carlos Monterrey Gómez.

Zadnji predlog razvitih držav, ki pa ni uradno zapisan v predlogu dokumenta, je 300 milijard dolarjev letno. Neuradno naj se s tem ne bi strinjale vse države, ki bodo morale plačevati.

Na prizorišču COP so tudi danes protestniki, ki vzklikajo, da “je bolje, da dogovora ni, kot da je dogovor slab”.

COP29 PROTEST
Foto: Sarah Neubauer, N1

Nezadovoljni EU, otoške države in drugi

Slovenija se o stališčih usklajuje z drugimi članicami EU.

“EU je skupaj z najbolj ranljivimi državami, majhnimi otoškimi državami, najmanj razvitimi državami ter državami Latinske Amerike in vsemi drugimi razvitimi državami jasno povedala, da je trenutno besedilo nesprejemljivo,” je poudarila nemška podnebna odposlanka Jennifer Morgan. “Ne razumemo, zakaj predsedstvo na koncu vlaga besedilo, ki niti ne poskuša uravnotežiti interesov,” je dejala, medtem ko države čakajo na nov predlog z usklajenimi stališči.

Jennifer Morgan
Jennifer Morgan (Foto: Profimedia)

Stališče Evropske unije je, da ne more pristati zgolj na zavezo o več denarja, ne da bi se v dogovoru hkrati zavezali k hitrejšemu zniževanju izpustov, h kateremu bi prispeval ves svet.

Da so možnosti za uspeh podnebnih pogovorov dvomljive, tudi potem ko so bogate države zvišale ponudbo na 300 milijard dolarjev, pa je poudaril podnebni odposlanec EU Wopke Hoekstra.

“Na vsaki od osi delamo vse, kar je v naši moči, da bi zgradili mostove in to spremenili v uspeh. Vendar je dvomljivo, ali nam bo uspelo,” je povedal Hoekstra.

Kritike na račun azerbajdžanskega vodenja konference, ki jih je bilo slišati ves čas, so danes še glasnejše. Od pogajalcev je slišati, da so dokumenti s predlogi nejasni in zmedeni, med drugim naj bi dobili besedilo, v katerem so ob strani pripisane pripombe Savdske Arabije.

Trenutno v Bakuju še potekajo sestanki med predstavniki držav in predsedstvom, a v okrnjenih ekipah, saj veliko sodelujočih danes odhaja domov. Plenarno zasedanje držav, na katerem naj bi sklenili končni dogovor, je bilo napovedano za 10. uro po lokalnem času, a so jo prestavili na večer.

Pot na podnebno konferenco v Baku (COP29) je financirana iz Sklada za podnebne spremembe.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje