Marta Kos ukrajinskemu predsedniku: Naredila bom vse, da pridete do ciljne črte

Svet 01. Dec 202409:06 > 16:00 22 komentarjev
Marta Kos, Kaja Kallas, Antonio Costa, ukrajina, Volodimir Zelenski
Marta Kos, Antonio Costa, Volodimir Zelenski in Kaja Kallas v Kijevu (Foto: Reuters)

Novi predsednik Evropskega sveta Antonio Costa, nova visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas in nova evropska komisarka za širitev unije Marta Kos, ki so danes nastopili mandat, so prispeli na obisk v Kijev. Costa je ob tem zapisal, da od prvega dne svojega mandata potrjujejo neomajno podporo Ukrajini v vojni z Rusijo. Marta Kos je ukrajinskemu predsedniku Zelenskemu dejala, da bo naredila vse, kar je v njeni moči, da Ukrajina pride do ciljne črte pogajalskega procesa. Zelenski pa je poudaril, da Ukrajina pred začetkom pogajanj potrebuje več orožja in pvabilo v zvezo Nato

“Od prvega dne vojne EU stoji ob strani Ukrajini. Od prvega dne svojega mandata ponovno potrjujemo neomajno podporo Ukrajincem,” je ob prihodu v ukrajinsko prestolnico na družbenem omrežju X zapisal novi predsednik Evropskega sveta Antonio Costa.

Dodal je, da je ponosen, da je v Kijevu z novo visoko zunanjepolitično predstavnico unije Kallas in novo evropsko komisarko za širitev Marto Kos.

“Na prvem obisku od prevzema položaja je moje sporočilo jasno: Evropska unija želi, da Ukrajina zmaga v tej vojni. Za to bomo storili vse, kar je treba,” je medtem zapisala Kaja Kallas. Kos pa je sporočila, da lahko Ukrajina računa na neomajno in močno podporo Evrope na njeni poti do svobode, miru in evropske prihodnosti.

Kos v Kijevu obljubila podporo pri približevanju Ukrajine EU

Evropska komisarka za širitev Marta Kos je ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu dejala, da bo naredila vse, kar je v njeni moči, da Ukrajina pride do ciljne črte pogajalskega procesa.

“Obljubljam, da bom storila vse, kar je v moji moči, da vas pripeljem do ciljne črte pogajalskega procesa,” je Kos povedala ob začetku srečanja z Zelenskim. Dejala je, da je Ukrajina pri sprejemanju reform že precej napredovala. Obenem je poudarila, da je proces približevanja težak in da temelji na dosežkih države kandidatke, vendar pa lahko računajo na podporo Bruslja. “V bistvu sem del vaše ekipe,” je dejala Kos.

Pri tem je komisarka spomnila na svoje izkušnje iz časa slovenskega pridruževanja uniji in pojasnila, da gre pri tem za nacionalni projekt. Ne gre torej zgolj za nalogo vlade, parlamenta, ampak morajo v pristopnem procesu sodelovati tudi regije in civilna družba.

Kos se je ločeno sestala s podpredsednico ukrajinske vlade Olgo Stefanišino, ki se ji je na družbenem omrežju X zahvalila za produktivno izmenjavo mnenj na prvi dan mandata nove Evropske komisije.

“Strinjali sva se, da ohraniva tesen in reden dialog, da bi podprli učinkovit pridružitveni proces. Ukrajina je močna in enotna v svoji zavezanosti spremembam, potrebnim za članstvo v EU,” je zapisala Stefanišina.

Zelenski: Pred začetkom pogovorov z Rusijo potrebujemo več orožja in vabilo v Nato

Visoki predstavniki EU so se v Kijevu med drugim sestali z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, s katerim so govorili o ruski agresiji in o tem, kako okrepiti podporo EU ukrajinski samoobrambi. Srečali se bodo tudi s člani ukrajinske vlade in parlamenta ter predstavniki ukrajinske civilne družbe.

“Šele ko bo Ukrajina ob pomoči partnerjev močnejša, lahko začnemo pogajanja,” je povedal Zelenski. To med drugim pomeni, da mora Zahod Kijevu dobaviti sveženj orožja, ki je opredeljen v oktobra predstavljenem načrtu za zmago Ukrajine v vojni z Rusijo. Med drugim potrebujejo “zadostno število kosov orožja dolgega dosega”.

Načrt za zmago vključuje tudi povabilo Ukrajini za članstvo v Natu, ki je po besedah Zelenskega drugi pogoj za začetek kakršnihkoli pogajanj z Rusijo. Poleg tega je treba pred začetkom določiti dnevni red srečanja “z enim ali drugim morilcem”, je še povedal in poudaril, da morata v pogovorih poleg Ukrajine in Rusije sodelovati tudi EU in zveza Nato.

Po besedah Zelenskega si Kijev prizadeva, da bi zunanji ministri voditeljem članic zavezništva priporočili, naj Ukrajino povabijo v Nato. Zunanji ministri Nata se bodo sestali v torek in sredo v Bruslju.

Za pravičen mir v Ukrajini pa je ključna tudi pridružitev države EU, je ukrajinski predsednik povedal na skupni novinarski konferenci s predsednikom Evropskega sveta Antoniem Costo. V Kijevu si želijo, da bi že v začetku prihodnjega leta odprli dva sklopa pogajalskih poglavij.

Volodimir Zelenski, Antonio Costa
Antonio Costa in Volodimir Zelenski (Foto: PROFIMEDIA)

Costa je medtem dejal, da si bosta EU in Ukrajina prizadevali, da bi dva sklopa, s čimer bi začeli vsebinsko fazo pogajanj, odprli v prvi polovici leta 2025. “Nova evropska komisarka za širitev Marta Kos in njena ekipa bosta tesno sodelovali z ukrajinsko stranjo, da bi se pripravili na pogajanja,” je povedal.

Zelenski se je Costi zahvalil tudi za vabilo na prvo zasedanje Evropskega sveta pod njegovim vodstvom, ki bo 19. decembra v Bruslju.

Visoki predstavniki EU prvi dan mandata obiskali Kijev

Z Zelenskim so se sestali, potem ko je ta v petek zvezo Nato pozval k zaščiti delov Ukrajine, ki so pod nadzorom Kijeva, da bi dosegli ustavitev najintenzivnejših spopadov. Dele, ki jih je zasedla Rusija, bi nato lahko poskusili dobiti nazaj s pogajanji, je dodal.

Kallas je v pogovoru z bruseljskimi dopisniki tujih tiskovnih agencij in medijev, ki trojico visokih predstavnikov EU spremljajo na obisku v ukrajinski prestolnici, dejala, da je članstvo v Natu najmočnejše varnostno jamstvo. “Zagotovo moramo razpravljati o tem – kako lahko zagotovimo mir in ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu preprečimo napredovanje, če se Ukrajina odloči, da bo nekje potegnila črto,” je povedala.

Vladimir Putin in Donald Trump na vrhu G20 leta 2019 v Osaki (Foto: Kevin Lamarque/REUTERS)

Po navedbah diplomatov pri Natu je sicer malo verjetno, da bi zavezništvo Ukrajino kmalu povabilo k članstvu, saj so številne članice zadržane do tega, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nova visoka zunanjepolitična predstavnica unije je medtem glede možnosti, da bi evropske države v Ukrajino poslale vojake za podporo pri uveljavljanju prekinitve ognja, dejala, da EU ne sme ničesar izključiti.

Spregovorila je tudi o bojazni pred tem, da bi novi predsednik ZDA Donald Trump umaknil ameriško podporo Kijevu. “Ruska zmaga bi okrepila tudi njene zaveznice Kitajsko, Severno Korejo in Iran,” je povedala. Zato se morajo ZDA, če se bojijo Kitajske, bati tudi Rusije. V Washingtonu namreč kot največjo varnostno grožnjo vidijo Kitajsko.

Costa, Kallas in Kos z obiskom Ukrajine obeležujejo prvi dan mandata. Nekdanji portugalski premier iz vrst socialistov Costa začenja 2,5-letni mandat na čelu Evropskega sveta, nova Evropska komisija s predsednico Ursulo von der Leyen, v kateri sta tudi Kallas in Kos, pa petletnega. Nekdanja slovenska diplomatka Marta Kos bo kot evropska komisarka za širitev v sodelovanju z novo visoko zunanjepolitično predstavnico bdela tudi nad pomočjo Ukrajini.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje