Delegacija Hamasa ob nadaljevanju izraelskih napadov na pogajanja v Kairo

Svet 12. Apr 202512:36 > 13:47 0 komentarjev
Borci Hamasa
Foto: PROFIMEDIA

Izraelske sile nadaljujejo napade na Gazo, pri čemer so bili ponoči in davi v enklavi ubiti najmanj trije ljudje. Ob tem je izraelska vojska sporočila, da je prevzela nadzor nad t. i. koridorjem Morag med mestoma Rafa in Han Junis na jugu. Predstavniki gibanja Hamasa pa naj bi medtem danes prispeli na nov krog pogajanj v Kairu.

Izraelske sile so ponoči napadle hišo v vzhodnem delu mesta Gaza, pri čemer sta bila ubita najmanj dva človeka. En človek je življenje izgubil v napadu v Han Junisu, tarča izraelske agresije pa je bilo tudi begunsko taborišče Nusejrat v osrednjem delu enklave, navaja katarska televizija Al Jazeera.

Izraelska vojska je danes sporočila, da je prestregla tri izstrelke, ki so nad izraelsko ozemlje prileteli z juga Gaze, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sporočila je tudi, da so njeni pripadniki v celoti obkolili Rafo na skrajnem jugu enklave ob meji z Egiptom in mesto z zasedbo t. i. koridorja Morag odrezali od Han Junisa, ki leži nekoliko severneje.

Prevzem nadzora nad koridorjem je potrdil tudi obrambni minister Izrael Kac. “Izraelske sile so zaključile prevzem osi Morag, ki preči Gazo med Rafo in Han Junisom, s čimer je celotno območje med koridorjema Filadelfi in Morag postalo del izraelskega varnostnega območja,” je dejal. Napovedal je razširitev operacij na celotno enklavo ter nove evakuacije prebivalcev.

Vojska je po lastnih navedbah med več kot teden dni trajajočo operacijo za zasedbo koridorja ubila na desetine borcev gibanja Hamas in uničila več njihovih podzemnih predorov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Gaza
Foto: PROFIMEDIA

Neimenovan predstavnik palestinskega islamističnega gibanja je pred tem za AFP povedal, da se visoka delegacija Hamasa danes odpravlja v Kairo na pogovore z egiptovskimi posredniki. “Upamo, da bo na srečanju dosežen dejanski napredek pri doseganju dogovora o končanju vojne, ustavitvi agresije in zagotovitvi popolnega umika okupacijskih sil iz Gaze,” je dejal.

Ob tem je potrdil, da gibanje zaenkrat ni prejelo nobenega novega predloga za prekinitev ognja, čeprav naj bi si Egipt in Izrael po navedbah izraelskih medijev že izmenjala osnutke dokumentov o potencialnem novem sporazumu.

Izrael je 18. marca po skoraj dvomesečni prekinitvi ognja obnovil napade na Gazo. Od takrat je bilo v enklavi ubitih najmanj 1391 ljudi, še 3434 je bilo ranjenih. Skupno število Palestincev, ubitih od začetka izraelske ofenzive oktobra 2023, je medtem preseglo 50.700.

Združeni narodi so v petek opozorili, da ženske in otroci predstavljajo velik delež žrtev ter da izraelska vojska napada tudi območja, za katera predhodno Palestincem naroči, naj se tja umaknejo na varno. Po oceni ZN vsa ta dejanja vzbujajo pomisleke glede preživetja Palestincev v Gazi kot skupine.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!

Priporočeno vsebino