Desna ECR postala tretja največja skupina v Evropskem parlamentu

Evropske Volitve 20. Jun 202418:00 1 komentar
Evropski konservativci in reformisti
Foto: PROFIMEDIA

Skrajno desna politična skupina Evropskih konservativcev in reformistov (ECR), ki ji pripadajo tudi Bratje Italije italijanske premierke Giorgie Meloni, krepi svoje članstvo in je trenutno tretja največja skupina v Evropskem parlamentu. Tako je na četrto mesto zrinila liberalce (Renew), ki pa se prav tako še dogovarjajo s potencialnimi člani.

ECR, ki ji pripadajo pretežno desne in skrajno desne stranke, je na novo pridobila še 11 doslej nepovezanih evroposlancev in ima sedaj 83 sedežev v 720-članskem parlamentu, so v sredo sporočili iz skupine.

Med drugim so se politični skupini pridružili evroposlanci nacionalističnega Zavezništva za enotnost Romunov (AUR). To pa naj bi od pridružitve ECR odvrnilo madžarsko vladajočo stranko Fidesz, ki ima 11 evroposlancev. “Romunska AUR, ki je znana po svojih skrajno protimadžarskih stališčih, se je pridružila ECR v Evropskem parlamentu. Fidesz ne bo nikoli delil skupine s takšno stranko v Evropskem parlamentu. O tem se ne bomo pogajali,” je v sredo sporočil vodja poslanske skupine Fidesz Mate Kocsis.

S tretjega mesta je ECR tako zrinila Renew, ki ji pripada tudi Preporod francoskega predsednika Emmanuela Macrona. Po neuradnih informacijah imajo trenutno liberalci 78 evroposlancev, se pa pogovarjajo še z nekaterimi nepovezanimi. Če bi liberalcem uspelo pridobiti nove člane, bi lahko po velikosti obdržali tretje mesto v Evropskem parlamentu.

Med skupno od sedem od 12 evroposlanci, s katerimi naj bi se še pogovarjali, je tudi pet poslancev panevropske stranke Volt, ki pa se glede na zadnje informacije bolj nagibajo k pridružitvi Zelenim. Kot so zapisali v pismu članom stranke, ki ga povzema portal Politico, menijo, da je ta skupina “bolj kredibilna v boju proti desničarskim populistom”. Čas za odločitev imajo člani do nedelje.

Po velikosti sta v Evropskem parlamentu po volitvah obdržali primat Evropska ljudska stranka (EPP) in socialisti (S&D), ki skupaj z Renew tvorita neuradno koalicijo v parlamentu.

Po tokratnih volitvah je veliko novoizvoljenih poslancev še nepovezanih in ne pripadajo nobeni od obstoječih političnih skupin. Trenutno v Evropskem parlamentu politične skupine tako vodijo pogovore z nepovezanimi evropskimi poslanci o morebitni priključitvi. Članstvo evropskega poslanca v politični skupini v parlamentu pa še ne pomeni avtomatično priključitve stranke tega evroposlanca evropski stranki.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje