Direktor WHO na letališču v času izraelskega napada

Svet 26. Dec 202419:19 2 komentarja
Izraelski zračni napad na mednarodno letališče v Sani v Jemnu
Foto: zajem zaslona/REUTERS

Med tokratnimi tarčami izraelskega zračnega napada na Jemen je bilo mednarodno letališče v Sani, na katerem je bil v času napada tudi direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Izraelska vojska je izvedla zračni napad na Jemen, pri čemer je napadla mednarodno letališče v prestolnici Sana, z njim povezano letalsko bazo Al Dajlami in elektrarno v obalnem mestu Hodejda.

Izraelske obrambne sile so potrdile napad na “vojaško infrastrukturo”, ki naj bi jo na letališču uporabljala uporniška skupina hutijevcev, poroča BBC.

Hutijevski uporniki so kasneje sporočili, da so bili v izraelskih napadih na več ciljev po vsej državi ubiti trije ljudje, še 14 pa je ranjenih.

Poškodovan član posadke

Med napadom je bil na letališču v Sani tudi direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dejal je, da je bil v zračnem napadu poškodovan eden od članov njihove posadke. Njegovi kolegi iz Združenih narodov (ZN) in WHO so na varnem, vendar je bil njihov odhod odložen, dokler ne bodo opravljena potrebna popravila.

Tedros Adhanom Ghebreyesus
Tedros Adhanom Ghebreyesus (Foto: PROFIMEDIA)

Po poročanju BBC je bil Ghebreyesus v Jemnu zaradi pogajanj o izpustitvi 13 pripadnikov ZN, ki so jih junija zajeli jemenski hutijevci.

Izraelska vojska medtem trdi, da so bili njeni napadi odgovor na napade hutijevskih upornikov na Izrael. Ravno v sredo sta bila namreč iz Jemna nad Izrael izstreljena dva brezpilotna letalnika in balistična raketa, pred tem pa so hutijevci v soboto izstrelili raketo na Tel Aviv, pri čemer je bilo ranjenih 16 ljudi.

Tokratne tarče naj bi po navedbah Izraela hutijevci uporabljali za tihotapljenje iranskega orožja in osebja v regijo.

Iranske oblasti so medtem ostro obsodile današnje izraelske napade. “Gre za očitne kršitve mednarodnega miru in varnosti ter nesporen zločin proti junaškemu in plemenitemu jemenskemu ljudstvu, ki si prizadeva podpreti zatirano palestinsko ljudstvo v boju proti okupaciji in genocidu,” je dejal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Esmail Balaei.

Jemenski uporniki od začetka vojne v Gazi 7. oktobra lani občasno izstreljujejo rakete in drone proti Izraelu, z napadi na tovorne ladje pa so večkrat tudi povzročili motnje v prometu na ključni pomorski poti v Rdečem morju in Adenskem zalivu. Kot motiv navajajo solidarnost s Palestinci v Gazi, ki trpijo zaradi izraelske ofenzive.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje