Dodik po sestanku z Vučićem: Bošnjaki iz Sarajeva želijo vojno v BiH

Svet 06. Mar 202516:41 3 komentarji
Aleksandar Vučić in Milorad Dodik
Foto: PROFIMEDIA

"Kar sem prišel povedat, je dejstvo, da nam je v Banjaluki jasno, da si Bošnjaki iz Sarajeva želijo vojno v BiH," je po sestanku s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem dejal predsednik entitete Republike Srbske Milorad Dodik. Ob tem je vlado v Sarajevu obtožil, da nikoli ni sprejela daytonskega sporazuma. Vučić je medtem vlado BiH obtožil, da hoče s pomočjo Evropske unije uničiti Republiko Srbsko. Do zakonov, ki jih je uveljavila Republika Srbska o prepovedi delovanja pravosodnih in varnostnih institucij BiH na območju entitete, so medtem kritični v Bruslju.

V Beogradu sta se po odločitvi sodišča Bosne in Hercegovine ter protiukrepih iz Banjaluke sestala srbski predsednik Aleksandar Vučić in predsednik entitete Republike Srbske Milorad Dodik. Slednji po sestanku zopet ni skoparil z odmevnimi izjavami in obtožbami na račun vladajočih v BiH.

“Kar sem prišel povedat, je dejstvo, da nam je v Banjaluki jasno, da si Bošnjaki iz Sarajeva želijo vojno v BiH. To je motivirano z njihovim več desetletnim prizadevanjem, da bi se maščevali Srbom, saj menijo, da morajo eliminirati vsakega Srba, ki ne ustreza njihovim projekcijam,” je bil oster Dodik.

Kot je dodal, Bošnjaki za razliko od Republike Srbske nikoli niso sprejeli in podprli izvornega daytonskega sporazuma. “Bošnjaki tega nikoli niso želeli storiti in želijo Republiki Srbski zadati zadnji udarec. Smatram, da je to kar se dogaja v BiH politične narave,” je rekel Dodik.

Srbski predsednik Vučić, ki ga je Dodik seznanil s stanjem v BiH in srbski entiteti, je novinarjem po sestanku dejal, da je tudi sam zaskrbljen nad stanjem v BiH. Ob tem je ocenil, da je Dodik upravičeno zaskrbljen nad možnostjo vojne.

Srbija sicer po Vučićevih besedah ​​še vedno meni, da je dialog ključen za reševanje nesoglasij, vendar odzivi iz Sarajeva na povabilo na pogovore niso bili takšni, kot je pričakoval. “Ko sem bil zadnjič v Banjaluki, sem prosil vodstvo RS in predsednika Dodika, naj pošljejo prošnjo za pogovore ljudem v Sarajevu. Dan za tem nismo dobili nobenega odgovora razen plazu žaljivk,” je dejal srbski predsednik.

Aleksandar Vučić in Milorad Dodik
Foto: PROFIMEDIA

Pri tem je oblasti v Sarajevu obtožil, da skušajo s pomočjo Evropske unije uničiti Republiko Srbsko. Kot je dejal, se tudi zaradi tega v Srbiji odvija “barvna revolucija”, za katero stojijo isti ljudje. “Brez dvoma so poskušali uničiti in osvojiti Srbijo, da ta ne bi mogla pomagati svojim bratom zahodno od Drine in Republiki Srbski,” je dejal Vučić, ki je zadnji val protestov v Srbiji že večkrat označil za barvno revolucijo in govoril o tujih akterjih, ki da so vanjo vpleteni.

Srbski predsednik je še dejal, da Srbija spoštuje daytonski sporazum in da vedo, kaj v njem piše. “Znamo brati ta sporazum, vendar se ne ukvarjamo z njegovim duhom, kajti ko se začneš ukvarjati z duhom sporazuma, to pomeni, da začneš goljufati in lagati,” je sklenil Vučić.

Tožilstvo Dodika kot osumljenca rušenje ustavnega reda vabi na zaslišanje

Sodišča BiH je pred dobrim tednom Milorada Dodika obsodilo na leto dni zapora in šestletno prepoved političnega delovanja zaradi nespoštovanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta. V odgovor na to odločitev je predsednik srbske entitete v sredo podpisal ustavno sporne zakone, ki prepovedujejo delovanje pravosodnih in varnostnih institucij Bosne in Hercegovine na območju Republike Srbske. Med institucijami so tudi sodišče in tožilstvo BiH, državna policijska agencija za preiskavo in zaščito (Sipa) ter visoki sodni in tožilski svet BiH.

Zaradi uveljavitve prepovedi je Dodik od tožilstva BiH prejel poziv, da v petek kot osumljenec za rušenje ustavnega reda poda izjavo. V izjavi je zatrdil, da se pozivu ne bo odzval, saj da “neustavne institucije” ne morejo delovati na ozemlju Republike Srbske. V objavi na omrežju X je Dodik vabilo tožilstva označil kot politično preganjanje in zatrdil, da je s podpisom spornih zakonov deloval skladno z zakoni in ustavo Republike Srbske.

EU pozvala vodstvo Republike Srbske k odpovedi razdiralnim dejanjem

Evropska služba za zunanje delovanje je Republiko Srbsko pozvala, k upoštevanju ustave in zakone Bosne in Hercegovine ter pristojnosti in odločitev državnih institucij, vključno z ustavnim sodiščem, visokim sodnim in tožilskim svetom, sodiščem, tožilstvom ter državno policijsko agencijo za preiskave in zaščito (Sipa).

Politično vodstvo entitete so še pozvali, naj se vzdrži in odpove provokativni, razdiralni retoriki in dejanjem, vključno z dvomom v suverenost, enotnost in ozemeljsko celovitost Bosne in Hercegovine. Poudarili so, da so omenjeni zakoni v nasprotju z zavezami, ki jih je država sprejela na poti v EU.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje