Nemška notranja ministrica Nancy Faeser je dejala, da obstajajo jasni znaki, da je bil domnevni napadalec na božičnem sejmu v Magdeburgu duševno moten. Nemške oblasti so se po napadu z avtomobilom v tem nemškem mestu znašle na udaru kritik, ker niso preprečile tragedije, v kateri je umrlo pet ljudi.
Nemška notranja ministrica Nancy Faeser je danes na zaslišanju pred parlamentarnim odborom za notranje zadeve v Berlinu v zvezi z napadom z avtomobilom na božičnem sejmu v Magdeburgu, ki se je zgodil 20. decembra, dejala, da motiva zanj še niso ugotovili, a da “obstajajo izraziti znaki patološke psihe”.
Dodala je, da se je iz tega treba naučiti, kako izslediti morebitne napadalce, ki ne ustrezajo običajnim kategorijam groženj in ki so “psihološko moteni in jih vodijo zmedene teorije zarote”.
Pri tem je ministrica tudi opozorila, da bodo nemške varnostne službe potrebovale “druge kazalnike in akcijske načrte” za spopadanje s takimi primeri v prihodnje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Policija je po napadu v Magdeburgu prijela 50-letnega zdravnika s poreklom iz Savdske Arabije, ki je od leta 2006 živel in delal v Nemčiji. Moški naj bi se opredeljeval kot kritik islama in naj bi na spletu delil ekstremistične zapise, povezane s sovraštvom do islama.
Osumljenec naj bi pred napadom grozil z nasiljem
Pravosodno ministrstvo nemške zvezne dežele Mecklenburg-Predpomorjanska pa je danes objavilo podrobnosti preteklih groženj, ki jih je izrekel osumljeni. Pred napadom v Magdeburgu naj bi dvakrat grozil z nasiljem, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V telefonskem pogovoru z uslužbenko zdravniške zbornice aprila 2013 je zagrozil, da se bo zgodilo nekaj, kar bo pritegnilo mednarodno pozornost. Domnevno naj bi bil takrat jezen zaradi počasne obravnave njegove prošnje za specialistični pregled. V pogovoru pa je namignil na dogodke dan prej na bostonskem maratonu, kjer so bil v bombnem napadu ubiti trije ljudje, 260 pa ranjenih.
Državno tožilstvo v Rostocku je po tem klicu zaprosilo za nalog za preiskavo stanovanja moškega, med katero pa niso našli orožja, drugih nevarnih predmetov ali materiala za izdelavo bomb.
Moški je kasneje avgusta 2015 napisal pismo generalnemu državnemu tožilcu, v katerem je med drugim omenil “moralno dolžnost” uničiti člene ustave, ki se nanašajo na pravosodje v Nemčiji in položaj sodnikov, še poroča dpa.
Nemške oblasti so moškega v zvezi z napadom v Magdeburgu, v katerem je bilo ob petih smrtnih žrtvah ranjenih 235 ljudi, obtožile petih umorov in večkratnih poskusov umora. Sodnik je zanj odredil preiskovalni pripor. Preiskava napada se medtem nadaljuje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje