Donald Trump ni bil pretirano resnicoljuben: v govoru številna zavajanja in laži

Svet 05. Mar 202508:26 7 komentarjev
Letni nagovor Donalda Trumpa v kongresu
Foto: Win McNamee/Pool via REUTERS

Ameriški mediji so v uro in 39 minut dolgem govoru predsednika Donalda Trumpa odkrili več lažnih izjav in zavajanj, ki so se nanašala na različne teme. Od carin, migracij in pomoči Ukrajini do razlogov za visoke cene jajc in kritike Bidnove administracije.

Ameriški mediji so tudi ob nagovoru predstavnikov obeh domov kongresa preverjali resničnost izjav predsednika Donalda Trumpa. Tudi tokrat so v nastopu, ki je trajal uro in 39 minut, odkrili številne neresnice in zavajanja.

Pri CNN so najprej pod drobnogled vzeli trditev, da je urad za vladno učinkovitost Doge odkril na stotine milijard dolarjev goljufij. Kot opozarjajo, urad, ki ga vodi Elon Musk, na svoji spletni strani trdi, da je s svojim delom prihranil približno 105 milijard dolarjev davkoplačevalskega denarja. Kot opozarjajo pri CNN, pa niso predložili dokazov, ki bi potrdili tako veliko številko.

Ob tem je bil seznam posredovanj in “prihrankov” urada Doge pomanjkljiv in večkrat spremenjen. Mediji so na njem odkrili več napak, denimo trditev, da so s preklicem pogodbe, ki je bila v resnici vredna 8 milijonov dolarjev, prihranili 8 milijard dolarjev. Prav tako so bili na seznamu preklici pogodb, ki so se zgodili pod prejšnjimi administracijami, piše CNN in opozarja, da so bili nekateri napovedani rezi že preklicani. Muskov urad prav tako ni podal dokazov, da so bile preklicane pogodbe goljufive.

Novinarji CNN na zavajanje opozarjajo tudi pri Trumpovi izjavi o carinah na uvoz iz tujine. Ameriški predsednik je dejal, da bodo ZDA z uvedbo carin dobile bilijone in bilijone dolarjev. Pri CNN opozarjajo, da carine plačujejo ameriški uvozniki in ne tuji izvozniki, prav tako pa ni težko najti konkretnih primerov podjetij, ki so stroške carin prenesla na ameriške potrošnike.

Pomoč Ukrajini, priseljenci iz psihiatričnih ustanov, cena jajc in Bidnova inflacija

Sedanji predsednik je ponovil lažno trditev, da so ZDA za pomoč Ukrajini porabile 350 milijard dolarjev in s tem krepko prekosile Evropo. Po podatkih Inštituta za svetovno gospodarstvo v nemškem Kielu so ZDA za pomoč Ukrajini med januarjem 2022 in decembrom 2024 porabile 119,7 milijarde dolarjev. Po podatkih inštituta so ZDA največja posamična podpornica Ukrajine. Če pa neposredni pomoči EU prištejemo tudi dvostranske sporazume posameznih držav članic in tako obravnavamo prispevek EU kot celoto, je prav Evropska unija največji podpornik Ukrajine. Za pomoč je namenila 138,7 milijarde dolarjev.

Precej lažnih in zavajajočih izjav je Trump izrekel tudi na račun migracij. Tako je zatrdil, da je od njegove vrnitve na položaj dosegel “najmanjše število nezakonitih prehodov meje, kar jih je bilo kdajkoli zabeleženih”. CNN opozarja, da to ne drži. Ob predpostavki, da podatek o 8.326 pridržanjih zaradi nedovoljenih prehodov meje v februarju, ki ga je na družbenih omrežjih delil Trump, drži, bi to pomenilo, da je število pridržanj najmanjše v več zadnjih desetletjih. Uradna statistika mejne policije sicer kaže, da je bilo pridržanj zaradi nedovoljenih prehodov južne meje v zgodnjih šestdesetih letih prejšnjega stoletja še manj kot februarja letos.

Ameriški predsednik je znova trdil, da v ZDA prihajajo priseljenci, ki so jih druge države izpustile iz psihiatričnih ustanov in pognale proti ZDA. Za to trditev ni nobenih dokazov, prav tako je doslej niso podkrepili niti v Trumpovem taboru, piše CNN.

Ljudje skušajo prečkati mejo in vstopiti v ZDA
Foto: REUTERS/Jose Luis Gonzalez

Prav tako so za lažno označili izjavo, da je med Bidnovim mandatom v ZDA prišlo 21 milijonov nedokumentiranih priseljencev. Do decembra 2024, zadnjega polnega meseca v Bidnovem mandatu, so državni organi zaznali manj kot 11 milijonov srečanj z migranti po vsej državi. V to številko so vključeni tudi tisti ljudje, ki so jih po hitrem postopku izgnali iz države. Pri CNN opozarjajo, da se Trumpovi oceni 21 milijonov nikakor ne približamo niti, če prejšnji številki prištejemo priseljence, ki so se izognili odkrivanju. Po oceni republikancev v predstavniškem domu jih je približno 2,2 milijona.

Več zavajajočih izjav je Trump podal tudi med obsežnim kritiziranjem svojega predhodnika. “Kot veste, smo od prejšnje vlade podedovali gospodarsko katastrofo in inflacijsko nočno moro. Doživeli smo najhujšo inflacijo v zadnjih 48 letih, morda celo v zgodovini države,” je v kongresu dejal Trump. CNN opozarja, da je medletna stopnja inflacije junija 2022 z 9,1 odstotka dosegla 40-letni vrh, ni pa bila niti blizu rekordni 23,7-odstotni inflaciji iz leta 1920. Sedanji predsednik je Bidnovo administracijo okrivil tudi za visoke cene jajc, CNN pa s prstom kaže na ptičjo gripo. Urad za kmetijstvo namreč za omejitev širjenja bolezni odreja odstrele celotnih jat, takšna praksa pa je bila v veljavi tako pod Bidnovo kot Trumpovo vlado.

Trump se je v nagovoru dotaknil tudi Panamskega prekopa in zatrdil, da je med njegovo gradnjo umrlo 38.000 Američanov. Točni podatki o smrtih niso znani, a se nobena ocena Trumpovi številki niti ne približa. CNN navaja zgodovinske evidence, da je med letoma 1903 in 1914 umrlo približno 5.600 ljudi, večina med njimi pa je prihajala s Karibov. Ob tem še navaja ugotovitev pokojnega zgodovinarja Davida McCullougha, da je med gradnjo prekopa umrlo približno 350 belopoltih Američanov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje