Drugo srečanje Rusije in ZDA: “Ponovna vzpostavitev odnosov bo dolg proces”

Svet 27. Feb 202512:07 > 17:53 3 komentarji
Vladimir Putin
Foto: Sputnik/Mikhail Metzel/Pool via REUTERS

Ponovna vzpostavitev skrhanih odnosov med Moskvo in Washingtonom bo dolgotrajen proces, nobena stran pa ne pričakuje hitrih ali enostavnih odločitev, so danes sporočili iz Kremlja, medtem ko so predstavniki Rusije in ZDA v Istanbulu govorili o dvostranskih odnosih med državama.

“Nihče ne pričakuje, da bodo odločitve preproste in hitre. Toda s politično voljo obeh držav, pripravljenostjo poslušati in slišati drug drugega bomo lahko napredovali v tem procesu,” je danes po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.

Delegaciji ZDA in Rusije sta se danes v Istanbulu sestali na pogovorih o normalizaciji odnosov med državama. Po pogovorih je ruski predsednik Vladimir Putin dejal, da obstaja obojestranska želja po obnovitvi odnosov in da pogovori med državama dajejo upanje, da je mogoče rešiti težave, kot denimo konflikt v Ukrajini.

Pogovori v Istanbulu so se zaključili po šestih urah in pol. Nobena od strani ni sporočila imen članov delegacij, ki sodelujejo v pogovorih za zaprtimi vrati, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ti so potekali “na ravni zunanjepolitičnih strokovnjakov, ki se osredotočajo na ponovno vzpostavitev stikov med državama in reševanje vprašanj, povezanih z delovanjem veleposlaništev”, je po navedbah ruskih medijev sporočila tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je vnaprej napovedal, da bo na podlagi današnjega sestanka jasno, kako hitro in učinkovito bosta lahko Washington in Moskva napredovala v normalizaciji odnosov.

Obenem je ponovil, da Rusija zavrača zamrznitev spopadov vzdolž frontne črte in napotitev evropskih mirovnih sil v Ukrajino.

Putin: Nekatere zahodne elite so še vedno odločene ohranjati nestabilnost v svetu

Putin pa je na današnjem sestanku ruske varnostne službe FSB dejal, da mu pogovori med ZDA in Rusijo dajejo upanje, da je mogoče rešiti težave, kot denimo konflikt v Ukrajini.

“Obstaja obojestranska želja, da bi si prizadevali za obnovitev odnosov,” je nadaljeval in opozoril, da nekatere zahodne elite skušajo prekiniti dialog med Washingtonom in Moskvo, poroča britanski BBC.

“Razumemo, da vsi niso zadovoljni z obnovitvijo rusko-ameriških stikov. Nekatere zahodne elite so še vedno odločene ohranjati nestabilnost v svetu. Te sile bodo poskušale prekiniti ali ogroziti dialog,” je dejal. Meni tudi, da se Zahod krha od znotraj. Kot je dodal, to “dokazujejo težave v gospodarstvu številnih zahodnih držav”.

Kremelj izključil možnost pogajanj o zasedenih ozemljih v Ukrajini

Moskva je medtem izključila možnost kakršnihkoli pogajanj o statusu enostransko priključenih petih ukrajinskih regij. Rusija si je namreč septembra 2022 po mednarodno nepriznanih referendumih priključila ukrajinske regije Doneck, Lugansk, Herson in Zaporožje, ki jih sicer ne nadzoruje v celoti. Pred tem si je leta 2014 priključila polotok Krim.

“Ozemlja, ki so postala subjekti Rusije in so vpisana v ustavo naše države, so njen neločljivi del,” je sporočil tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov. Po njegovih besedah se o teh teritorijih ni mogoče pogajati.

V Ukrajini medtem menijo, da je sklicevanje Rusije na lastno ustavo, da bi opravičili priključitev ukrajinskega ozemlja, ki ni mednarodno priznano, smešno. “Ukrajina ima svoje mednarodno priznane meje,” je povedal tiskovni predstavnik ukrajinskega zunanjega ministrstva.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je nedavno sicer izrazil pripravljenost odstopiti Rusiji zasedeno ozemlje v njeni obmejni regiji Kursk, kamor so ukrajinske sile vdrle avgusta, v zameno za ozemlja, ki jih v Ukrajini zasedajo ruske sile. Tudi to idejo so v Kremlju zavrnili, saj so prepričani, da bodo ukrajinske enote iz Kurska pregnali.

To je že drugo srečanje ZDA in Rusije

Današnji pogovori sledijo prvemu srečanju visokih delegacij Rusije in ZDA od začetka ruske invazije na Ukrajino pred tremi leti, ki je pod vodstvom zunanjih ministrov obeh držav, Sergeja Lavrova in Marca Rubia, potekalo prejšnji teden v Savdski Arabiji.

Delegaciji sta razpravljali o vojni v Ukrajini in normalizaciji odnosov med državama, potem ko je ameriški predsednik Donald Trump v začetku leta po nastopu mandata popolnoma spremenil politiko ZDA do Rusije in prekinil njeno mednarodno izolacijo. Slednje je sprožilo zaskrbljenost tako v Ukrajini kot v Evropi.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino