Hrvaško jezero Lisičine pri Voćinu je ostalo brez vode, potem ko ga je nekdo brez predhodnega obvestila ali opozorila izpraznil. Tamkajšnje prebivalce je presenetil prizor mrtvih rib, po okolici pa se je v preteklih dneh širil neznosen smrad.
Grozljivi prizori poginulih rib in neznosen smrad, ki se je širil v okolici vodnega zadrževalnika Lisičine pri Voćinu na Hrvaškem, so v petek šokirali tamkajšnje ribiče. Tamkajšnje jezero je namreč popolnoma izsušeno, v hudourniškem potoku, ki se izliva v Dravo, pa je za jezom ostala ogromna količina razpadajočih rib. Kot poroča Index.hr, mrtve živali ležijo v kanalu, v katerem je ostalo le 30 centimetrov vode.
“V tem potoku se napaja tudi živina. Bilo je več ton mrtvih rib,” je pojasnil Damir Tankosić iz Zavoda za varstvo rib Virovitiško-podravske županije. “Jez naj bi dvignil uslužbenec podjetja Brana, d. o. o. iz Virovitice po naročilu hrvaške agencije za vodo. Agencija pa trdi, da naročila ni dala. Ob petih zjutraj naj bi prišli sanirat poginule ribe,” je dejal in dodal, da je to že tretjič v desetih letih, ko je nekdo popolnoma izčrpal vodo iz jezera, ne da bi o tem obvestil ribiško društvo oziroma tistega, ki upravlja te vode – to pa je Ribiška zveza Virovitiško-podravske županije.
“Vsako leto v tem jezeru gojimo ribe in smo ga po zakonu dolžni varovati. Vendar nas o tem nihče ni obvestil, so pa naši ribiči opazili, da v jezeru ni vode in nas poklicali. Niti ena inšpekcijska služba se ni oglasila, policija pa pravi, da to ni v njihovi pristojnosti. Pozneje so mi s policije povedali, da so se pogovarjali z agencijo za vode, ki jim je zagotovila, da bodo problem rešili. Problema ni mogoče rešiti, lahko se ga zgolj sanira, tako da se prepreči razvoj različnih bolezni,” je za Index.hr še povedal Tankosić.
Ribiška straža je incident prijavila inšpektoratom, pripravili so fotografije in elaborat ter dopis o ekološki katastrofi. “Ne vem, kdo je odgovoren. Od vseh, ki smo jih kontaktirali, nihče noče prevzeti odgovornosti,” je dodal Tankosić. Da je situacija še hujša, tako Index.hr, naj bi vodo izpustili še v jezeru, ki je oddaljeno deset kilometrov. “Prejel sem informacijo, da praznijo tudi jezero Slanac pri Slatini. Enako se lahko zgodi tudi tam. To jezero ima premer okoli 12,5 kilometra, kar pomeni od šestkrat do sedemkrat večjo površino in prav toliko več rib,” je še povedal Tankosić.
Delavci agencije za hrvaške vode so danes sanirali ekološko katastrofo. Z gradbenimi stroji so ribe izkopali in jih zasuli, območje pa posuli z apnom.
Kaj pravijo na agenciji za vode?
Hrvaški medij Index.hr je za pojasnila zaprosil tudi tamkajšnjo agencijo za vode. Ta je v odzivu dejala, da so v okviru preventivnih protipoplavnih del na zadrževalniku Lisičine 28. avgusta izvedli odvajanje vode, da bi odstranili naplavine in sanirali rešetke ter zapore za izpust.
“Za program preventivnih protipoplavnih del je agencija izpolnila pogoje in ukrepe za varstvo narave, izpust pa se je začel zaradi ugodnih hidrometeoroloških razmer in zaradi potrebe po sanaciji hidrotehnične opreme zadrževalnika Lisičine, da je ta funkcionalen in pripravljen za deževne mesece. Zadrževalnik je vodna struktura, za katero ni predvideno kopičenje vode, zato mora biti prazna, da lahko sprejme hudourniške vode s polno zmogljivostjo. V nasprotnem primeru se lahko voda prelije in jez zruši,” so dodali.
V odgovoru so še poudarili, da je bila zaradi nakopičenih naplavin zadržana določena količina vode, po izpustu pa so opazili invazivno vrsto rib. “Po posvetu s pristojnim županijskim zavodom za varstvo narave je izvajalec začel zbirati in odstranjevati mrtve ribe. Včeraj so na teren odšli varuh za vode in zaposleni iz zavoda za varstvo voda, o vsem pa je bil obveščen tudi pristojni inšpektor,” so še sporočili z agencije za vode.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!