Enostaven vodič pred ameriškimi volitvami: vse, kar morate vedeti

Svet 03. Nov 202419:31 8 komentarjev
Donald Trump in Kamala Harris
Foto: REUTERS/Brendan McDermid & Evelyn Hockstein

Pred nami so napeti dnevi, ko bodo v ZDA izvolili novega predsednika ali predsednico. Kako pa volitve čez lužo sploh potekajo? Kdaj so znani rezultati in kako kandidat sploh zmaga? Ali Američani 5. novembra volijo samo predsednika?

Kdaj so ameriške predsedniške volitve?

Volilni dan, ko se bo na volišča odpravila velika večina volilcev, je torek, 5. november. Že pred tem je bilo možno glasovati na predčasnih volitvah ali pa glasovnico oddati po pošti.

Kdaj se volišča zaprejo in kdaj bo znan rezultat?

Enoznačnega odgovora ni mogoče dati, saj se volišča ne zaprejo hkrati. V ZDA imajo šest časovnih pasov, v večjem delu zveznih držav pa se volišča zaprejo ob 19. uri po lokalnem času. Vendar vse zvezne države ne sledijo temu. Nekatere volišča zaprejo kasneje, druga pa imajo več različnih časovnih rokov v posameznih okrožjih.

Negotova je tudi časovnica razglasitve zmagovalca, saj je to močno odvisno od hitrosti štetja volilnih odborov. Tako se razmerja v volilni noči večkrat obrnejo in spreminjajo, uradni končni rezultati pa so objavljeni šele nekaj dni po volitvah. Novinarji se pri poročanju zanašamo na razglase ameriških medijev in nekaterih organizacij, ki na terenu spremljajo štetje glasov in sproti objavljajo podatke. Ko podatki zadostijo kriterijem, medij ali organizacija v neki zvezni državi razglasi zmagovalca. Kljub običajni zanesljivosti pa so to še vedno neuradni rezultati.

Še posebej, ko so rezultati tesni, pa lahko tudi neuradni razglasi zmagovalcev v posameznih zveznih državah pridejo šele več dni po volilnem dnevu. Tako je bilo ob zadnjih volitvah, ko so Bidnovo zmago v Pensilvaniji in posledično zmago na volitvah razglasili štiri dni po volilnem dnevu.

Kdo vse kandidira?

Za 47. ameriškega predsednika se poteguje več kandidatov. Za demokratsko stranko kandidira trenutna podpredsednica ZDA Kamala Harris, za republikansko stranko pa nekdanji predsednik Donald Trump.

Ob omenjenih dveh kandidatih kandidirajo še nekateri neodvisni kandidati in kandidati manjših strank, ki pa resnih možnosti za zmago nimajo. Za predsednika tako kandidirajo še Cornel West (neodvisni kandidat), Jill Stein (Zelena stranka) in Chase Oliver (Libertarna stranka). V nekaterih zveznih državah bo na glasovnici tudi ime neodvisnega kandidata Roberta F. Kennedyja mlajšega, ki pa je svojo kampanjo prekinil in podprl Trumpa.

Kje je Joe Biden?

Sedanji predsednik Joe Biden je sprva bil predsedniški kandidat demokratov, a se je po slabem nastopu na soočenju CNN, zaostanku v javnomnenjskih anketah in pomislekih ob njegovi starosti julija umaknil iz predsedniške tekme.

Kdo sta osrednja kandidata za podpredsednika?

Tako demokrati kot republikanci so se pri izbiri podpredsedniškega kandidata odločili za človeka, ki bi lahko učinkovito nagovoril ruralno Ameriko in razočarani delavski razred. Trump je za svojega podpredsedniškega kandidata izbral senatorja iz Ohia Jamesa Davida Vancea, medtem ko se je Harris odločila za guvernerja Minnesote Tima Waltza.

J.D. Vance (L) in Tim Walz (D)
J.D. Vance (L) in Tim Walz (D) (Foto: PROFIMEDIA)

Kako se na ameriških volitvah zmaga?

Za razliko od volilnega sistema v Sloveniji se volitve v ZDA ne odločajo na podlagi absolutnega števila prejetih glasov na državni ravni. Tako se je v preteklosti že zgodilo, da je en kandidat skupaj prejel več glasov kot drugi, pa kljub temu izgubil volitve. Ameriški predsednik je namreč izvoljen posredno prek elektorskega kolegija, zmaga pa tisti kandidat, ki dobi večino elektorskih glasov.

Kako deluje elektorski kolegij?

Kolegij ima 538 elektorjev, ki predstavljajo voljo volilcev v njihovi zvezni državi. Vsaka zvezna država ima določeno število elektorjev, številka pa je odvisna od števila prebivalcev ob zadnjem popisu prebivalstva. Elektorji ne smejo biti člani aktualne administracije predsednika ali kongresniki, lahko pa imajo strankarske povezave.

Predsedniški kandidat elektorske glasove v posamezni zvezni državi osvoji tako, da na ravni te zvezne države zbere največ glasov. Sistem v skoraj vseh zveznih državah deluje tako, da gredo vsi elektorski glasovi zmagovalcu. Izjemi sta Nebraska in Maine, ki elektorske glasove podelita sorazmerno s številom dobljenih glasov volilcev.

Elektorski kolegij nato dober mesec po volitvah podeli glasove, ki odražajo izid volitev v njihovi zvezni državi. Za zmago mora predsedniški kandidat prejeti večino elektorskih glasov, torej vsaj 270.

Zemljevid ZDA z elektorskimi glasovi
Število elektorskih glasov v posamezni zvezni državi (Vir: Wikimedia/N1)

Ali si lahko elektorji premislijo in glasujejo za nekoga drugega?

V večini zveznih držav so elektorji zakonsko obvezani, da njihovo glasovanje odraža voljo volilcev. V nekaterih državah je ob neupoštevanju predvidena kazen in izničenje, spet v drugih se drugačno glasovanje upošteva. Vendar se drugačna glasovanja kljub temu v manjšem številu dogajajo. Ob tem je treba izpostaviti, da elektorski odkloni še nikoli niso spremenili volilnega rezultata, saj nezvesti elektorji v večini primerov glasu ne oddajo, ga podelijo tretjemu kandidatu ali pa ga namenijo osebi, ki sploh ni kandidirala.

Kaj so ključne zvezne države oziroma “swing states”?

V veliki večini zveznih držav na volitvah tradicionalno prevladuje ena stranka, bodisi republikanska bodisi demokratska, zato je zmagovalec tam praktično znan vnaprej. V drugih zveznih državah pa so bili rezultati zadnjih predsedniških in drugih volitev različni. Države so tako enkrat pretežno volile demokrate, drugič republikance. Te zvezne države so ključne za rezultat volitev, v ZDA jih zaradi nihanja med strankama imenujejo swing states.

Tokrat je ključnih zveznih držav sedem, skupaj pa imajo 93 elektorskih glasov. To so: Nevada (6 glasov), Arizona (11 glasov), Wisconsin (10 glasov), Michigan (15 glasov), Pensilvanija (19 glasov), Severna Karolina (16 glasov) in Georgia (16 glasov). Na račun demokratskih in republikanskih “trdnjav” se predvideva, da lahko demokrati in Kamala Harris računajo na okoli 226 elektorskih glasov, republikanci in Trump pa na okoli 219. Glasove, ki bodo pripeljali do številke 270 in zmage na volitvah, bosta torej kandidata iskala v omenjeni sedmerici.

kongres
Foto: PROFIMEDIA

Ali bodo 5. novembra volili samo predsednika?

Ne. Na ta dan bodo volilci izbirali tudi predstavnike v predstavniškem domu (spodnji dom kongresa) in tretjino predstavnikov v senatu (zgornjem domu kongresa). Tudi te volitve so pomembne, saj lahko kongres, ki sprejema zakone, delo predsednika močno oteži ali olajša. Demokrati in republikanci si prizadevajo osvojiti večino v obeh domovih kongresa. Poleg tega bodo ponekod potekali tudi zvezne in lokalne volitve ter referendumi.

Kaj se bo zgodilo po volitvah in razglasitvi rezultatov?

Elektorji bodo 17. decembra oddali svoje glasove. 3. januarja bo začela delovati nova sestava kongresa, ki bo nato 6. januarja preštela elektorske glasove in dokončno potrdila izide volitev. Novi, 47. ameriški predsednik ali predsednica bo zaprisegel na inavguraciji 20. januarja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje