Predlog za ratifikacijo švedskega vstopa v zvezo Nato je turški predsednik Recep Tayyip Erdogan poslal v parlament. Kdaj bodo poslanci o njem odločali, ni znano. Morebitna potrditev bi s poti do končnega vstopa Švedske v severnoatlantsko zavezništvo odstranila še eno zadnjih ovir.
Predsednik Recep Tayyip Erdogan je turškemu parlamentu v ratifikacijo predložil predlog zakona o članstvu Švedske v Natu, je sporočilo turško predsedstvo. Kot poroča ameriški portal Bloomberg, bo predlog ratifikacije švedskega vstopa v Nato najprej romal na parlamentarni odbor, nato pa na glasovanje. Erdoganova Stranka za pravičnost in razvoj ima skupaj s partnerji v parlamentu večino.
Poleg Turčije švedske pridružitve za zdaj ni ratificirala še Madžarska.
Švedski premier Ulf Kristersson je odločitev Erdogana že pozdravil. Po njegovih besedah je zdaj na parlamentu, da obravnava vprašanje vstopa Švedske v Nato. “Veselimo se, da bomo postali članica Nata,” je še zapisal na omrežju X.
Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je medtem turški parlament pozval k hitremu glasovanju o ratifikaciji protokola. “Pozdravljam dejstvo, da je predsednik Erdogan podpisal pristopni protokol za Švedsko in ga predložil parlamentu. Veselim se hitrega glasovanja o ratifikaciji in skorajšnjega sprejema Švedske kot polnopravne zaveznice Nata,” je dejal.
Turčija zaradi več zahtev, tudi glede izročitve članov v Turčiji prepovedane Kurdske delavske stranke, doslej pristopnega protokola Švedske ni ratificirala. Julija letos je nato Erdogan obljubil ratifikacijo, a poudaril, da bo to odvisno od turškega parlamenta. Ta je po poletnih počitnicah z delom začel 1. oktobra. Takrat je kot pogoj za ratifikacijo švedskega članstva v Natu postavil nadaljevanje pogajanj o turškem vstopu v Evropsko unijo. Na Stockholm je tudi pritiskal, da ukrepa proti protestnim požigalcem Korana. Konec septembra pa je zahteval še, da ZDA odobrijo prodajo bojnih letal F-16 Turčiji.
Švedska je za vstop v zavezništvo po desetletjih nevtralnosti skupaj s Finsko zaprosila maja lani spričo ruske agresije na Ukrajino. Članice zavezništva so obe državi v Nato uradno povabile na vrhu zavezništva pred enim letom v Madridu. Finska se je zavezništvu priključila aprila letos, Švedska pa še čaka na zeleno luč Ankare in Budimpešte.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje