ESČP v primeru Krima Rusijo obsodilo kršenja človekovih pravic

Svet 25. Jun 202414:16 6 komentarjev
Foto: Vincent Kessler/REUTERS

Sodniki Evropskega sodišča za človekove pravice so ugodili tožbi Ukrajine in razsodili, da je Rusija zagrešila številne kršitve človekovih pravic na ukrajinskem polotoku Krim, ki ga je leta 2014 zasedla in priključila v nasprotju z mednarodnim pravom. Današnja razsodba se sicer ne nanaša na priključitev, temveč na ravnanje Rusije po njej. Rusija sodb sodišča sicer ne priznava, zato bo vpliv današnje odločitve zelo verjetno omejen.

Sodišče s sedežem v Strasbourgu je razsodilo, da je Rusija med drugim kršila pravico do življenja, prepoved nečloveškega ali ponižujočega ravnanja ter svobodo izražanja in zbiranja. Rusija je ukrajinski Krim priključila leta 2014 v nasprotju z mednarodnim pravom in od takrat zaseda ta črnomorski polotok. Današnja razsodba se ne nanaša na samo aneksijo, ampak na ravnanje ruskih enot po njej, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Obtožbe Ukrajine na račun Rusije so vključevale nezakonita pridržanja ljudi, izginotja, slabo ravnanje s civilisti ter zatiranje ukrajinskih medijev in ukrajinskega jezika v šolah. Poleg tega naj bi Rusija preganjala proukrajinske aktiviste ne samo na Krimu, ampak po vsej Ukrajini in Rusiji.

S sodbo so se sodniki postavili na stran Ukrajine, ki je na sodišče vložila tožbo zaradi “vzorca preganjanja” neruskega prebivalstva na Krimu.

V soglasni sodbi sodišča je navedeno, da obstaja dovolj dokazov, podprtih z vrsto pričevanj prič in poročil nevladnih organizacij, za ugotovitev krivde Rusije “onkraj razumnega dvoma”. Po mnenju sodišča so bili incidenti dovolj številni in medsebojno povezani in pomenijo “sistem kršitev”.

Vpliv današnje sodbe ESČP bo verjetno omejen, saj Rusija sodišča ne priznava. Rusija je bila izključena iz Sveta Evrope zaradi njene agresije proti Ukrajini, ki jo je začela februarja 2022. To pomeni, da ni več članica evropske konvencije o človekovih pravicah, za spoštovanje katere skrbi ESČP. Še vedno pa lahko sodišče odloča o primerih, ki so se zgodili do šest mesecev po izključitvi, navaja dpa.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje