Cilj sporazuma, ki ga je EU podpisala s Tunizijo, je predvsem preprečevanje nezakonitih prihodov prebežnikov s tunizijske obale, boj proti trgovcem z ljudmi in lažje vračanje tunizijskih državljanov, ki so v EU prišli nezakonito.
Predstavniki Evropske unije so danes v Kartagini s tunizijskim predsednikom Kaisom Saiedom podpisali dogovor o sodelovanju pri preprečevanju nezakonitih prihodov prebežnikov, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa. Na strani EU so sporazum podpisali predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, nizozemski premier Mark Rutte in italijanska premierka Giorgia Meloni.
Tunizija je pomembna odskočna deska za prebežnike na poti v Evropo. Cilj sporazuma je predvsem preprečevanje nezakonitih prihodov prebežnikov s tunizijske obale, boj proti trgovcem z ljudmi in lažje vračanje tunizijskih državljanov, ki so v EU prišli nezakonito.
Poleg upravljanja migracij sporazum vključuje tudi tesnejše gospodarske in trgovinske vezi ter sodelovanje na področju zelene energije. Natančneje dogovor predvideva pet stebrov: poleg migracij in “krepitve medčloveških vezi” še pomoč pri zagotavljanju makroekonomske stabilnosti in intenziviranje sodelovanja na področju trgovine in naložb ter zelenega prehoda, so sporočili iz Bruslja. Von der Leyen je ob tem pripomnila, da je dogovor “naložba v skupno blaginjo”.
Evropska stran napoveduje tudi okrepljen politični, institucionalni in tehnični dialog v sklopu pridružitvenega sveta EU-Tunizija, ki se bo prvič sestal pred koncem leta.
Junija je omenjena trojica evropskih voditeljev med obiskom v Tunisu napovedala, da bo paket pomoči Tuniziji, ki ga uokvirja danes podpisan dogovor, vreden več kot milijardo evrov. Samo pri upravljanju meja in boju proti trgovini z ljudmi namerava EU Tuniziji še letos nameniti 100 milijonov evrov pomoči.
Nevladniki kritični
Dogovor je kritiziralo več nevladnih organizacij, predvsem zaradi načina, kako tunizijske oblasti obravnavajo prebežnike iz podsaharske Afrike. V zadnjih mesecih so se zvrstili izgoni in nasilje nad temnopoltimi priseljenci, ki jih je Saied obtožil, da skušajo spremeniti demografsko strukturo države. Odtlej se je število poskusov odhodov iz države proti Evropi še povečalo.
Italijanska Lampedusa je od tunizijske obale oddaljena okoli 150 kilometrov.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje