EU ob povečanju migracij vzhodnim članicam dovoljuje omejitev pravice do azila

Svet 11. Dec 202414:51 0 komentarjev
Prebežniki ob poljsko-beloruski meji leta 2021
Prebežniki ob poljsko-beloruski meji leta 2021 (Foto: PROFIMEDIA)

Iz Evropske komisije so sporočili, da lahko v izrednih razmerah zaradi instrumentalizacije migracij iz Rusije in Belorusije države članice omejijo izvrševanje pravice do azila. Rusija in Belorusija sta začeli prebežnike iz tretjih držav na meje vzhodnih članic EU pošiljati leta 2021, v zadnjem času pa se je število nezakonitih prehodov meja bistveno povečalo. Bruselj ob tem državam na vzhodni meji za soočanje z migracijami namenja dodatnih 170 milijonov evrov.

Članice EU lahko v primeru instrumentalizacije migracij s strani Rusije in Belorusije, ki na meje EU pošiljata migrante iz tretjih držav, omejijo pravico do azila, je danes povedala podpredsednica Evropske komisije za varnost Henna Virkkunen. “V izrednih razmerah lahko države članice omejijo tudi izvrševanje pravice do azila. Vendar pa to lahko storijo samo ob upoštevanju strogih pogojev in pravnih omejitev,” je o možnosti ukrepanja držav povedala Virkkunen.

Glede načrtov poljskih oblasti, da bi začasno ukinili pravico do azila za migrante, ki nezakonito pridejo iz Belorusije, je poudarila, da morajo biti tovrstni ukrepi začasni in sorazmerni. Uporabiti pa jih je mogoče samo v točno določenih primerih.

Pojasnila je, da smo trenutno priča instrumentalizaciji migracij “izredne narave”. Rusija in Belorusija sta začeli migrante iz tretjih držav na meje vzhodnih članic EU pošiljati leta 2021, pri čemer se je v zadnjem času število nezakonitih prehodov meja bistveno povečalo, je dejala podpredsednica komisije.

To po njenih besedah velja predvsem za belorusko-poljsko mejo, kjer se je število nezakonitih prehodov v primerjavi z lanskim letom povečalo za 66 odstotkov. Na to, da za migracijami stojita Moskva in Minsk, pa kaže podatek, da je imelo več kot 90 odstotkov migrantov, ki so nezakonito prestopili to mejo, ruske študentske ali turistične vizume. Poleg tega jih ruske in beloruske oblasti opremljajo z napravami za izvajanje nasilja nad obmejnimi policisti, je dejala Virkkunen. “Zato govorimo o uporabi migracij kot orožja. Z današnjo komunikacijo prizadetim državam članicam pošiljamo jasno sporočilo podpore,” je poudarila.

V danes predstavljenem dokumentu komisija napoveduje dodatno operativno podporo državam, ki mejijo na Rusijo in Belorusijo. Med drugim je petim članicam EU in Norveški na razpolago dodatnih 170 milijonov evrov evropskih sredstev. Največ – po okoli 50 milijonov evrov – je na voljo Poljski in Finski. Med 15 in 20 milijonov evrov pa je na voljo Estoniji, Latviji, Litvi in Norveški.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!

Priporočeno vsebino