
Evropska komisija je zaradi nevarnosti vohunjenja svojim uradnikom, ki potujejo v Združene države Amerike, svetovala, naj porabljajo zgolj predplačniške telefone in prenosne računalnike z omejenim dostopom do interneta, poroča britanski portal Financial Times, ki se sklicuje na vire v Bruslju. Omenjeni ukrep je pred tem veljal za potovanja v Ukrajino in na Kitajsko.
Uslužbenci Evropske komisije, ki bodo prihodnji teden potovali v ZDA na spomladansko srečanje Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke (WB), bodo morali po besedah virov, ki so seznanjeni s primerom, upoštevati nove smernice. Rečeno jim je bilo, naj upoštevajo enaka varnostna pravila, kot veljajo pri potovanju v Ukrajino in na Kitajsko, poroča Financial Times.
V obeh državah se namreč zaradi strahu pred ruskimi in kitajskimi obveščevalnimi službami odsvetuje uporaba običajnih informacijsko-komunikacijskih orodij, ki jih sicer uporablja osebje EU.
Zaradi strahu pred vohunjenjem ameriških služb bodo uradniki EU dobili predplačniške mobilne telefone in posebne računalnike z omejenim dostopom do zunanjih omrežij, navaja časnik, ki se sklicuje na več uradnikov, seznanjenih s primerom. “Skrbi jih, da bodo ZDA vstopile v sistem Evropske komisije,” je povedal eden od uradnikov.
Obravnava dolgoletnega zaveznika ZDA v EU kot potencialno varnostno tveganje kaže, kako so se čezatlantski odnosi po vrnitvi Donalda Trumpa v Belo hišo januarja poslabšali, navaja Financial Times. Napetosti v odnosih se med drugim nanašajo na spor glede carin. Trump je EU obtožil, da je bila ustanovljena za izkoriščanje ZDA, in v začetku aprila napovedal 20-odstotne carine na uvoz iz povezave, ki jih je nato za 90-dnevno obdobje prepolovil. Ob tem je uvedel tudi dodatne carine na uvoz jekla in aluminija ter na uvoz avtomobilov v ZDA.
Carine bodo sicer glavna tema obiska evropskega komisarja za trgovino Maroša Šefčoviča v Washingtonu, kjer se bo danes srečal z ameriškim ministrom za trgovino Howardom Lutnickom.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje