Svet EU in Evropski parlament sta v okviru podnebnega svežnja Pripravljeni na 55 dosegla okvirni politični dogovor o spremembah uredbe za delitev bremen (ESR), ki prinaša ambicioznejše cilje zmanjšanja emisij v sektorjih, ki niso pokriti s sistemom trgovanja z emisijami (ETS). Države članice naj bi jih glede na leto 2005 oklestile za 40 odstotkov.
Sporazum ohranja nacionalne cilje, ki jih je za vsako državo predlagala Evropska komisija, in prilagaja načine, kako lahko to dosežejo. Predvideno je zmanjšanje onesnaževanja zraka v cestnem in pomorskem prometu, zgradbah, kmetijstvu, pri odpadkih in v manjših gospodarskih obratih, so sporočili iz Sveta EU in Evropskega parlamenta.
“Ti sektorji, ki so neposredno vezani na naše vsakodnevno življenje, ustvarijo okoli 60 odstotkov vseh emisij toplogrednih plinov,” je torkov preliminaren dogovor pospremil namestnik češkega premierja Marian Jurečka.
Začasni sporazum državam članicam sicer omogoča prenašanje količin emisij. Če so denimo letos proizvedle manj izpustov, kot je določeno zanje, lahko prenesejo do 75 odstotkov teh količin v naslednja leta do leta 2030. Med letoma 2022 in 2029 pa bodo lahko shranile do 25 odstotkov svojih letnih emisijskih dodelitev in jih uporabile do leta 2030.
V primerih, ko bodo presegle omejitve, pa si bodo med letoma 2021 in 2025 lahko sposodile do 7,5 odstotka količin, določenih jim za naslednje leto, ter do pet odstotkov količin, postavljenih zanje med letoma 2026 in 2030. Okvirni dogovor ohranja tudi prožnost ETS, ki devetim državam članicam omogoča uporabo omejene količine pravic ETS za izravnavo emisij od leta 2021 do leta 2030.
Ministra Jurečko veseli, da je bil okvirni sporazum sklenjen že za čas podnebne konference COP27, ki jo te dni gosti Šarm el Šejk. “To bo EU omogočilo, da pokaže svetu, da resno misli z zmanjšanjem emisij skladno s pariškim sporazumom, da se globalno segrevanje obdrži na varnih ravneh. Naša dolžnost je, da ohranimo naš planet za vse prihodnje generacije,” je podčrtal.
Predlog sprememb uredbe za delitev bremen revidira obstoječa pravila, nazadnje posodobljena leta 2018. Spremembe je predvidel podnebni sveženj Pripravljeni na 55, ki ga je Evropska komisija predstavila julija lani. EU želi s tem paketom zakonskih rešitev omogočiti zmanjšanje neto emisij toplogrednih plinov do leta 2030 v primerjavi z ravnmi iz leta 1990 za vsaj 55 odstotkov, do leta 2050 pa doseči podnebno nevtralnost.
Začasni politični dogovor o spremembah uredbe za delitev bremen bosta morala zdaj Svet EU (države članice), in parlament potrditi še uradno.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.