Evropska država bi lahko že leta 2030 dobivala električno energijo iz vesolja

Svet 11. Nov 202405:08 4 komentarji
solarna elektrarna v vesolju
Solarna elektrarna v vesolju; umetniška upodobitev (Foto: PROFIMEDIA)

Zaenkrat futuristični projekt vesoljske sončne elektrarne bi lahko že kmalu postal resničnost. Prva pa bi lahko "elektriko iz vesolja" prejemala Islandija.

Sončne elektrarne se vedno bolj uveljavljajo kot vir električne energije.

So okolju dovolj prijazne, a imajo eno pomanjkljivost – tudi v krajih z veliko sončne svetlobe, ta ni na voljo vse dni v letu, 24 ur na dan, zato jih je potrebno povezati z baterijami.

V vesolju teh problemov ni.

Zemlja od Sonca neprekinjeno prejema približno 173.000 teravatov (TW) sončne energije, kar pomeni približno 4,3 milijona teravatnih ur (TWh) na dan. Za primerjavo, skupna poraba energije, ki jo človeštvo pridobiva iz različnih virov (fosilna goriva, obnovljivi viri, jedrska energija itd.), je v zadnjih letih znašala okoli 165.000 TWh na leto. To pomeni, da je sončna energija, ki jo Zemlja prejme v samo enem dnevu, približno 26-krat večja od vse energije, porabljene na svetu v celem letu.

Zato ni čudno, da zajemanje vse te energije že desetletja buri domišljijo. Zdaj bi lahko postalo resničnost, piše portal IFL Science, in to kmalu.

Že leta 2030 bi lahko Islandija postala prva država na svetu, ki bi prejemala energijo iz sončne elektrarne, postavljene v Zemljini orbiti. Podjetje Space Solar, ki sodeluje z islandsko energetsko družbo Reykjavik Energy in islandsko trajnostno pobudo Transition Labs, trdi, da je razvilo vesoljsko sončno elektrarno, ki bo od leta 2030 na Islandijo pošiljala približno 30 megavatov električne energije – potencialno dovolj za oskrbo med 1.500 in 3.000 domovi.

Tehnologija je mogoča, problem je prenos energije na Zemljo

To bi bil velik satelit, veliko večji od Mednarodne vesoljske postaje.

Pravzaprav bi to bilo polje sončnih kolektorjev v zemljini orbiti, ki bi zbirali sončno svetlobo, potem pa zajeto energijo v obliki mikrovalov z določeno frekvenco pošiljal na Zemljo, te pa bi v specializiranih centrih (postajah) pretvarjali v električno energijo za omrežje.

Cilj podjetja je sicer, da bi do leta 2036 v vesolju imel še večjo različico, ki bi zagotavljala gigavate električne energije.

Načrt je vsekakor drzen. Največji problem pa predstavlja prenos energije iz orbite na Zemljo. Ta nima niti približno tolikšne moči, kot jo predvidevajo pri Space Solar.

Raziskovalci ameriškega inštituta Caltech so sicer lani dokazali, da je prenos energije iz vesolja na Zemljo vsekakor mogoč, vendar je njihov “poskusni zajec” na Zemljo oddal le nekaj milivatov moči. Space Solarjev projekt za Islandijo bo moral biti sposoben zagotoviti milijardokrat večjo moč.

Spodnji video prikazuje, kako prenos energije iz orbite na Zemljo poteka.

Seveda bo zanimivo videti, ali bo do leta 2030 vesoljska sončna elektrarna res začela obratovati.

Za vse, ki se bojijo, da bi žarki mikrovalov, ki bi iz vesolja na Zemljo pošiljali energijo, lahko bili nevarni za živa bitja, ki bi presekala njihovo pot, pa je Space Solar na strani s pogostimi vprašanji in odgovori zapisal, da za to ni bojazni. “Največja jakost žarka, ki jo omogoča sistem, je 245 vatov na kvadratni meter površine. To je približno četrtina moči, ki jo ima sončna svetloba opoldne in ki znaša okoli 1000 vatov na kvadratni meter,” so zapisali.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje