Evropska komisija bo ministrom predstavila reformo javnofinančnih pravil

Gospodarstvo 16. Jun 202306:44 > 10:19 3 komentarji
Evri
PROFIMEDIA

V Luxembourgu bodo finančni ministri razpravljali o predlagani reformi javnofinančnih pravil. Evropska komisija želi okrepiti vzdržnost javnega dolga ter spodbujati trajnostno in vključujočo rast v vseh članicah prek reform in investicij. Pred zasedanjem se je Slovenija s še desetimi članicami zavzela, da bodo pravila fleksibilna in bodo zagotavljala vzdržnost javnih financ.

Finančni ministri držav članic EU bodo na zasedanju v Luxembourgu opravili prvo razpravo o predlogu reforme javnofinančnih pravil EU, ki ga je Evropska komisija objavila konec aprila. Slovenija se je skupaj s še desetimi članicami pred zasedanjem zavzela za pravila, ki bodo zagotavljala vzdržnost javnih financ in bodo fleksibilna.

Kot so povedali viri pri EU, bo komisija finančnim ministrom predstavila predlog reforme ekonomskega upravljanja v EU. Komisija želi okrepiti vzdržnost javnega dolga ter spodbujati trajnostno in vključujočo rast v vseh članicah prek reform in investicij. Z reformo pa želijo tudi poenostaviti pravila.

Viri od prve razprave na ravni ministrov pričakujejo politične smernice glede glavnih prioritet v predlogu, da bi lahko na tehnični ravni dosegli kompromis o nekaterih vprašanjih.

Pred zasedanjem so finančni ministri 11 članic, tudi minister Klemen Boštjančič, na pobudo nemškega ministra Christiana Lindnerja izrekli podporo reformi fiskalnih pravil. Zavzeli so se za pravila, ki bodo zagotavljala vzdržnost javnih financ, hkrati pa dopuščala dovolj manevrskega prostora za naslavljanje trenutnih in prihodnjih izzivov unije. Poudarili so, da morajo biti pravila enostavna, zanesljiva, transparentna in zavezujoča.

To je slovenski finančni minister pred zasedanjem znova ponovil. Kot je dodal, se je treba pri novih javnofinančnih pravilih osredotočiti na spremljanje gibanja dolga in se odmakniti od merjenja strukturnega primanjkljaja. Metode merjenja se namreč razlikujejo, tako da so tudi rezultati različni, je pojasnil.

Slovenija se je pismu pridružila, ker želi biti med tistimi, za katere je ta tema najpomembnejša, je še dejal Boštjančič. Vsi skupaj si bodo prizadevali za iskanje kompromisa. Ob tem je bil kritičen, ker je ta tema šele drugič v zadnjega pol leta na dnevnem redu ministrskega zasedanja. Po njegovem mnenju bi jo morali obravnavati vsak mesec. Izrazil je upanje, da bo ta tema med španskim predsedstvom Svetu EU, ki se bo začelo 1. julija, glavna prednostna naloga.

Vse N1ajboljše: Kaj se dogaja v zakulisju N1?

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje