Evropska komisija v petem sklopu sankcij proti Rusiji med drugim predlaga prepoved uvoza ruskega premoga in zaprtje pristanišč za ruske ladje.
Evropska komisija bo predlagala peti sklop sankcij proti Rusiji, je napovedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. “Rusija vodi kruto, neusmiljeno vojno, tudi proti ukrajinskim civilistom. Na tej kritični točki moramo stopnjevati pritisk,” je dejala von der Leyen.
“Vsi smo videli grozovite fotografije iz Buče in drugih območjih, ki so jih nedavno zapustile ruske enote,” je v video nagovoru izpostavila von der Leyen in dodala, da je ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu izrekla sožalje in mu zagotovila polno podporo Evropske komisije v teh težkih časih.
“Ti zločini ne morejo in smejo ostati nekaznovani,” je poudarila in dejala, da bo unija Ukrajini pomagala pri preiskavi dogodkov. Skupna ekipa bo zbrala dokaze in preiskala vojne zločine proti človečnosti v Ukrajini.
Izpostavila je tudi pomen krepitve pritiska na Rusijo. Štirje paketi sankcij so Kremlju po njenih besedah zadali hud udarec in omejili njegove politične in gospodarske možnosti. “Vidimo rezultate, a v luči zadnjih dogodkov je jasno, da moramo sankcije stopnjevati,” je dodala.
Sankcije zoper šest področji
Peti paket sankcij se nanaša na šest področij. “Uvedli bomo prepoved uvoza ruskega premoga, kar bo stalo štiri milijarde evrov letno. S tem bomo Rusiji odrekli pomemben vir prihodkov,” je dejala predsednica komisije.
V sklopu sankcij bodo prepovedali transakcije na štiri ključne ruske banke, med njimi na drugo največjo VTB. “Te štiri banke, ki jih bomo popolnoma odrezali od trga, obvladujejo 23-odstotni tržni delež v ruskem bančnem sektorju,” je dejala von der Leyen in ocenila, da bo ukrep še oslabil ruski finančni sistem.
Tretji predlagani ukrep je prepoved vstopa ruskim ladjam v pristanišča po uniji. Dovoljene bodo nekatere izjeme, in sicer pošiljke kmetijskih in prehrambenih izdelkov, humanitarne pomoči in energije. Dodatno Evropska komisija po besedah njene predsednice predlaga prepoved za ruske in beloruske cestne prevoznike. Ta ukrep bo drastično omejil dostop ruske industrije do ključnih dobrin.
Russia is waging a cruel, ruthless war, also against Ukraine’s civilian population.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 5, 2022
We need to sustain utmost pressure at this critical point.
So today we are proposing a 5th package of sanctions. pic.twitter.com/GEuPQf0Wgr
Četrti ukrep, vreden 10 milijard evrov, bo usmerjen na izvoz v Rusijo. Prepoved bo veljala za izvoz kvantnih računalnikov in naprednih čipov, pa tudi občutljivih strojev in druge opreme. S tem želi komisija oslabiti ruski tehnološki sektor.
Z ukrepom, vrednim 5,5 milijarde evrov, želi EU Rusijo in njene oligarhe odrezati od dobrin, kot so les, cement, morska hrana in alkohol. Šesti ukrep se nanaša na splošno prepoved sodelovanja ruskih podjetij pri javnih naročilih v državah članicah ali ukinitev vse finančne podpore, bodisi evropske ali nacionalne, ruskim javnim organom.
Bruselj načrtuje tudi nove sankcije proti posameznikom. Predlagane sankcije morajo sicer soglasno potrdili države članice.
Predsednica komisije je napovedala še, da pripravljajo dodatne sankcije, usmerjene v uvoz nafte. Nekatere države so predlagale ukrepe, povezane z davki in plačilnimi kanali, kot je depozitni račun. O teh predlogih Evropska komisija razmišlja, je povedala predsednica.
Države podpirajo tudi sankcije, ki zajemajo del energetskega sektorja
Države članice EU po navedbah francoskega finančnega ministra Bruna Le Maireja podpirajo uvedbo sankcij proti Rusiji, ki zajemajo tudi del energetskega sektorja. Sedemindvajseterica je bila na zasedanju sveta ministrov EU za ekonomske in finančne zadeve soglasna, da se energetski sektor vključi v sankcije v časovnici, ki jo je treba še določiti, je po srečanju dejal Le Maire.
Prav tako so ministri, ki so prek spleta govorili z ukrajinskim finančnim ministrom Sergejem Marčenkom, podprli okrepitev sankcij, ki se nanašajo na uvoz ruskega blaga, ter uvedbo sankcij proti dodatnim posameznikom in podjetjem iz Rusije, je dejal Le Maire na novinarski konferenci, ki jo je Svet EU prenašal prek spleta.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje