Evropska komisija zanika pomen sporočil med von der Leyen in Pfizerjem

Svet 15. Nov 202417:46 1 komentar
Ursula von der Leyen
Foto: PROFIMEDIA

Evropska komisija se je danes pred Sodiščem EU zagovarjala, da sporočila, ki sta si jih v času naročanja cepiv proti covidu-19 izmenjala predsednica komisije Ursula von der Leyen in izvršni direktor podjetja Pfizer Albert Bourla, niso vplivala na poznejšo nabavo cepiv.

V središču sodbe, ki jo je sprožil časnik The New York Times, je izmenjava sporočil med predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in direktorjem podjetja Pfizer Albertom Bourlo, ki ga je unija na vrhuncu pandemije covida-19 izbrala za svojega glavnega dobavitelja cepiv. New York Times je ob razkritju komunikacije zatrdil, da je ta pomagala skleniti eno največjih kupčij glede nakupa cepiv.

Časnik je vložil tožbo, ker Evropska komisija ni želela razkriti vsebine sporočil, potem ko so zaprosili za to. Sodišče si zdaj prizadeva ugotoviti, ali je bila vsebina sporočil dovolj pomembna, da bi morala biti evidentirana v sistemu komisije za upravljanje dokumentov in ali bi morala komisija novinarjem omogočiti dostop do sporočil.

Odvetnica časnika Bondine Kloostra je na današnji obravnavi poudarila, da imata preglednost in javni dostop do dokumentov ključno vlogo pri demokratičnem nadzoru. “Ta zadeva predstavlja zelo pomembno vprašanje: ali se lahko uradniki izogibajo javni preglednosti s komuniciranjem prek besedilnih sporočil namesto na bolj tradicionalen način,” je dodala.

Odvetnik Paolo Stancanelli, ki zastopa Evropsko komisijo, medtem ni zanikal obstoja sporočil med von der Leyen in Bourlo ter hkrati zatrdil, da ta niso bila ne vsebinsko pomembna ne del poznejših pogajanj o nabavi cepiv.

Evropska komisija je v svojih pisnih argumentih zapisala, da bi bila sporočila registrirana v njenem sistemu za upravljanje dokumentov – in torej na voljo javnosti -, če bi vsebovala pomembne informacije oziroma, če bi privedla do nadaljnjih ukrepov, navaja bruseljski medij Politico.

Sodišče EU bo odločitev predvidoma sprejelo šele čez nekaj tednov ali celo mesecev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje