Evropska unija: Zagotoviti je treba miren in vključujoč prenos oblasti v Siriji

Svet 09. Dec 202415:45 3 komentarji
Sirija
Foto: Shir Torem/REUTERS

Države članice Evropske unije so po nedeljskem strmoglavljenju Asadovega režima v Siriji pozvale k mirnemu in vključujočemu prenosu oblasti. O posledicah tega za Unijo bodo že v četrtek razpravljali notranji, prihodnji ponedeljek pa še zunanji ministri držav članic. K mirnemu prenosu oblasti je medtem pozval tudi generalni sekretar Nata Mark Rutte ter Rusijo in Iran obtožil soodgovornosti za zločine pod Asadovim režimom.

Evropska unija je danes pozvala k mirnemu in vključujočemu prenosu oblasti v Siriji, kjer so v nedeljo uporniške skupine strmoglavile režim predsednika Bašarja al Asada.

“Bolj kot kdajkoli prej je nujno, da vsi deležniki sodelujejo v vključujočem dialogu o vseh ključnih vprašanjih pod sirskim vodstvom, da bi zagotovili urejen, miren in vključujoč prenos oblasti,” je v imenu Unije zapisala zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas. Pri tem je treba upoštevati resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov 2254 in voljo sirskega ljudstva, je dodala.

Vse akterje je v izjavi, o kateri se je uskladilo vseh 27 članic unije, pozvala, naj se vzdržijo nadaljnjega nasilja. Zaščititi je treba civiliste, predvsem pripadnike vseh manjšin, pa tudi tuje državljane, je dodala.

Poudarila je, da EU stoji ob strani vsem Sircem v Siriji in v tujini. “Vsi morajo imeti priložnost, da ponovno združijo, stabilizirajo in ponovno zgradijo svojo državo, obnovijo pravičnost ter zagotovijo odgovornost,” je zapisala visoka zunanjepolitična predstavnica EU, ki je položaj prevzela 1. decembra.

Pozvala je tudi k ohranitvi ozemeljske celovitosti Sirije ter spoštovanju njene neodvisnosti, suverenosti in državnih institucij. Obenem je treba zavrniti vse oblike ekstremizma, je dodala.

EU po njenih besedah ostaja v tesnih stikih s partnerji v regiji in ključnimi mednarodnimi partnerji.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je tako danes o posledicah padca Asadovega režima za Sirijo in širšo regijo po telefonu že govorila z jordanskim kraljem Abdulahom II.

“Za nas sta ključnega pomena ozemeljska celovitost Sirije in zaščita manjšin,” je von der Leyen po pogovoru zapisala na družbenem omrežju X. Napovedala je, da bo danes in v naslednjih dneh govorila tudi z drugimi voditelji v regiji.

Evropske sankcije proti sirskim upornikom ostajajo

Na komisiji sicer danes niso želeli razkriti, s kom vse so visoki predstavniki EU v stiku. So pa poudarili, da z osrednjo uporniško islamistično skupino Hajat Tahrir al Šam (HTS) in njenimi predstavniki nimajo stikov.

Tiskovni predstavnik Evropske komisije Anouar El Anouni je ob tem spomnil, da sankcije EU, uvedene proti skupini in njenim predstavnikom na podlagi odločitve Združenih narodov, še vedno veljajo. Poudaril je, da bo treba HTS ob prevzemanju večje odgovornosti v Siriji soditi po dejanjih, in ne samo po besedah.

Glede morebitnega vračanja Sircev, ki so se pred državljansko vojno zatekli v Evropo, v domovino, je El Anouni dejal, da bo o tem odločal vsak posameznik. Vendar pa trenutno razmere še ne omogočajo varne, prostovoljne in dostojne vrnitve v Sirijo, je poudaril.

O posledicah padca Asadovega režima za notranjo varnost EU in področje migracij bodo v četrtek po neuradnih informacijah razpravljali notranji ministri držav članic. Dogajanje v Siriji bo tudi ena od osrednjih tem zasedanja zunanjih ministrov naslednji ponedeljek, tri dni kasneje pa bodo po pričakovanjih o tem govorili še voditelji članic EU.

Rutte: Rusija in Iran soodgovorna za zločine pod Asadovim režimom

Na miren prenos oblasti in vključujoč politični proces upa tudi generalni sekretar Nata Mark Rutte. Rutte je ob tem dejal, da sta Iran in Rusija soodgovorna za zločine, storjene pod režimom odstavljenega predsednika Sirije Bašarja al Asada.

“Rusija in Iran sta bila glavna podpornika Asadovega režima in sta soodgovorna za zločine nad sirskim ljudstvom. Izkazalo se je, da sta tudi nezanesljiva partnerja, saj sta Asada zapustila, ko jima ni več koristil,” je dejal Rutte.

mark rutte
Foto: Johanna Geron/REUTERS

Meni, da je konec Asadove vladavine trenutek veselja, a tudi negotovosti za prebivalce Sirije in regije. “Upamo na miren prenos oblasti in vključujoč politični proces. Pozorno bomo spremljali, kako se bodo uporniški voditelji obnašali med tem prehodom. Zagovarjati morajo vladavino prava, zaščititi civiliste in spoštovati verske manjšine,” je še dodal.

Od začetka ofenzive upornikov konec novembra je bilo ubitih več kot 820 ljudi, vključno s 111 civilisti, razseljenih pa 280.000 ljudi.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje