
Peterica evropskih članic Varnostnega sveta Združenih narodov je v skupni izjavi obsodila izraelsko oviranje humanitarne pomoči v Gazo. Ob tem je Izrael pozvala, naj spoštuje mednarodno pravo ter nadaljuje dostavo pomoči.
Francija, Velika Britanija, Grčija, Slovenija in Danska, ki marca predseduje Varnostnemu svetu Združenih narodov, so v skupni izjavi pozdravile poziv generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa na torkovem zasedanju arabskih držav v Kairu za takojšnje nadaljevanje dostav humanitarne pomoči v Gazo.
Ob tem so pozvale Izrael, naj spoštuje svoje zaveze po mednarodnem pravu. “Glede dostave humanitarne pomoči se ne moremo pogajati,” je sporočila peterica držav in pozvala k doslednemu spoštovanju vseh resolucij Varnostnega sveta ZN.
Države so ostro obsodile tudi terorizem in palestinsko gibanje Hamas zaradi nadaljnjega zadrževanja izraelskih talcev in okrutnega ravnanja z njimi. Obe strani so pozvale, naj najdeta pot naprej v drugo fazo dogovora o prekinitvi ognja v Gazi, in izrazile nasprotovanje vlogi Hamasa pri upravljanju Gaze v prihodnosti.
“Potrebno je zagotoviti izraelsko varnost, Palestincev pa se ne sme prisilno izseljevati iz Gaze,” so še sporočile evropske članice Varnostnega sveta ZN in dodale, da je treba podpreti enotnost Gaze in Zahodnega brega pod mandatom Palestinske uprave.

Pred tem so tudi Nemčija, Francija in Velika Britanija v današnji skupni izjavi pozvale Izrael, naj zagotovi neoviran dostop humanitarne pomoči v Gazo.
“Izraelsko vlado pozivamo, naj spoštuje svoje mednarodne obveznosti in omogoči popolno, hitro, varno in neovirano zagotavljanje humanitarne pomoči prebivalcem Gaze. Zaustavitev vstopa dobrin (…) v Gazo, kot jo je napovedala izraelska vlada, bi pomenilo tveganje kršitve mednarodnega humanitarnega prava,” so v skupni izjavi zapisale države.
Prepričane so, da je ohranjanje dogovorjene prekinitve ognja izjemnega pomena, poroča francoska tiskovna agencija AFP. “Vse talce je treba brezpogojno izpustiti, Hamas pa mora prenehati s ponižujočim ravnanjem z njimi,” so še dodale.
Izraelsko omejevanje dostav humanitarne pomoči je medtem ostro obsodila Južna Afrika, ki je mednarodno skupnost pozvala, naj od Izraela zahteva odgovornost.
Po sobotnem izteku prve faze prekinitve ognja sta Izrael in palestinsko islamistično gibanje Hamas v sporu glede naslednje faze. Izrael želi podaljšanje prve, Hamas pa vztraja, da je treba začeti izvajati drugo fazo dogovora, ki med drugim predvideva umik izraelske vojske iz Gaze. Izrael zato od nedelje preprečuje vstop humanitarne pomoči v Gazo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!