Podatki evropskega statističnega urada Eurostat kažejo, da okoli 7,1 odstotka državljanov Evropske unije dela več kot 49 ur na teden. Kako dolg je povprečen delovni teden v Evropski uniji in v katerih državah je najdaljši?
Evropski statistični urad Eurostat je objavil podatke o povprečnem delovnem času državljanov Evropske unije. Ti v povprečju delajo okoli 36 ur na teden, vendar je delež ljudi, ki delajo več ur na teden, v nekaterih državah (zajetih je tudi več držav, ki niso članice EU) še višji.
Po podatkih Eurostata je povečan obseg dela na teden definiran pri okoli 49 ur dela na teden. Toliko delovnih ur na teden v povprečju opravlja 7,1 odstotka državljanov Evropske unije med 20. in 64. letom starosti.
Med državami, kjer ljudje delajo tudi po 49 ur na teden, je na prvem mestu Turčija (27,2 odstotka), sledijo ji Islandija (13,8 odstotka), Grčija (11,6 odstotka), Ciper (10,4 odstotka) in Francija (10,1 odstotka). Slovenija je nekje na dobri polovici – okoli 49 ur na teden dela 5,5 odstotka prebivalcev.
Povprečen delovni teden v Sloveniji traja dobrih 38 ur
Po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat imajo zaposleni v Turčiji najdaljši delovni teden, in sicer traja v povprečju 44,2 ure, sledijo ji Srbija, kjer zaposleni delajo v povprečju 41,7 ure na teden, Bosna in Hercegovina (41,4 ure na teden) in Grčija (39,8 ure na teden).
Povprečen delovni teden v Sloveniji po podatkih Eurostata traja 38,1 ure, povprečje vseh držav članic EU pa so izmerili na 36,1 ure na teden.
Najkrajši delovni teden imajo v povprečju na Nizozemskem (32,2 ure), v Avstriji (33,6 ure) in v Nemčiji (34 ur).
Delovna mesta, kjer imajo najdaljši tedenski delovnik, so sicer zlasti v sektorjih fizičnega dela. Na prvem mestu so tako kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo, kjer povprečni delovni teden traja 41,5 ure, v sektorju rudarstva in kamnoloma 39,1 ure na teden ter gradbeništvo, kjer zaposleni delajo v povprečju 38,9 ure na teden, še piše Euronews.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje