Francija, Velika Britanija in Nemčija so danes posvarile Rusijo glede njene zahteve, da se ji pisno zagotovi pravica do proste trgovine z Iranom ne glede na morebitne sankcije. Opozorile so, da takšne zahteve ovirajo jedrska pogajanja in ogrožajo dogovor o obnovi jedrskega sporazuma z Iranom.
Kot so opozorile tri evropske države, ki so leta 2015 sopodpisale jedrski sporazum z Iranom, nihče ne bi smel skušati izkoriščati pogovorov o sporazumu, da bi prejel jamstva, ki so od njega popolnoma ločena. “Zaradi tega grozi kolaps sporazuma,” so posvarile po poročanju tujih tiskovnih agencij in dodale, da bi morali sporazum, ki je že na mizi, nujno čim hitreje zaključiti.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je pred tednom dni sporočil, da bo Moskva, ki je zaradi invazije na Ukrajino sama podvržena sankcijam Zahoda, pred podporo jedrskemu sporazumu od ZDA zahtevala pisna zagotovila, da sankcije ne bodo škodovale ruskim pravicam do svobodne trgovine ter gospodarskega, naložbenega in vojaško-tehničnega sodelovanja z Iranom.
ZDA in evropske države so zahteve Lavrova zavrnile, češ da nimajo nič skupnega s ponovno vzpostavitvijo jedrskega sporazuma.
Zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je zaradi ruskih zahtev v petek na Twitterju predlagal začasen premor jedrskih pogajanj, čeprav je končna verzija sporazuma po njegovih besedah že pripravljena. Pogajanja so v petek dejansko bolj ali manj zastala, nakar so ZDA sporočile, da je žogica zdaj v rokah Rusije in Irana, ki se morata izjasniti, ali si dogovora sploh želita ali ne.
Iran se s svetovnimi silami pogaja o oživitvi sporazuma iz leta 2015, ki je Teheranu v zameno za omejitev jedrskega programa ponudil omilitev sankcij. V pogajanjih za oživitev sporazuma neposredno sodelujejo Iran, Francija, Nemčija, Velika Britanija, Rusija in Kitajska, posredno pa tudi ZDA.
ZDA so namreč tiste, ki so pod vodstvom nekdanjega predsednika Donalda Trumpa leta 2018 enostransko odstopile od sporazuma, uradno znanega kot skupni celovit načrt ukrepanja (JCPOA). Enostranski odstop ZDA od sporazuma in ponovna uvedba ostrih gospodarskih sankcij sta kasneje spodbudila Iran, da je začel opuščati svoje zaveze, in JCPOA je propadel.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!