
Evropski poslanci so potrdili novo Evropsko komisijo pod vodstvom Ursule von der Leyen, ki bo mandat začela v nedeljo. "Danes je dober dan za Evropo, saj je glasovanje pokazalo, da sredina stoji," je v prvem govoru po glasovanju dejala nova-stara predsednica Evropske komisije. Njena komisarska ekipa je prejela 370 glasov, kar je najmanj odkar pri imenovanju Komisije odloča Evropski parlament.
Evropski parlament je s 370 glasovi za potrdil novo Evropsko komisijo pod vodstvom Ursule von der Leyen. Proti je glasovalo 282 evropskih poslancev, 36 pa se jih je vzdržalo. Komisija je tako prejela potrebno navadno večino glasov, nov mandat pa bo nastopila v nedeljo.
“Danes je dober dan za Evropo, saj je glasovanje pokazalo, da sredina stoji. Zelo sem hvaležna za zaupanje, ki ga je parlament izkazal novemu kolegiju komisarjev,” je po glasovanju dejala von der Leyen. Kot je poudarila, bo v prihodnjih petih letih ključnega pomena enotnost EU. “Tega ne bi mogla bolj poudariti. Če pogledate na to, kako velika je globalna konkurenca, ki pa se še zaostruje iz dneva v dan. Na naših mejah divja vojna, svet pa se spreminja hitreje kot kdajkoli prej. V teh okoliščinah bomo delovali,” je povedala von der Leyen.
Enotnost je ključnega pomena za evropsko blaginjo, konkurenčnost in varnost, za kar mora Evropa poskrbeti predvsem sama, je še dejala. To je poudarila tudi v odgovoru na vprašanje o prihodnjih odnosih z ZDA pod prihodnjim predsednikom Donaldom Trumpom, ki bo mandat nastopil 20. januarja.
Politične skupine razdeljene, komisija prejela najmanjšo podporo evroposlancev doslej
Na današnjem glasovanju je sicer komisarska ekipa prejela manj glasov podpore, kot jih je na julijskem glasovanju o imenovanju za nov predsedniški mandat prejela von der Leyen. Takrat je v 720-članskem parlamentu potrebovala absolutno večino, na tajnem glasovanju pa jo je podprl 401 poslanec. Po poročanju bruseljskega spletnega portala Politico je današnji izid glasovanja prinesel najnižjo podporo komisiji od leta 1993, ko je Evropski parlament prejel pravico do soodločanja pri njenem imenovanju.
Drugo komisijo nemške političarke je podprla večina članov Evropske ljudske stranke (EPP), skupine socialistov in demokratov (S&D) in liberalne politične skupine Renew. V EPP je med drugim niso podprli člani španske delegacije in četverica slovenskih evroposlancev iz SDS, v S&D pa člani nemške in francoske delegacije ter slovenski evroposlanec iz SD. Za komisijo je glasoval tudi del skrajno desne politične skupine Evropskih konservativcev in reformistov (ECR), predvsem italijanski evroposlanci iz vrst Bratov Italije premierke Giorgie Meloni. Komisijo je prav tako podprl del Zelenih.

Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je v odgovoru na vprašanje, ali bi lahko ta razdeljenost znotraj posameznih političnih skupin otežila sprejemanje zakonodaje v prihodnje, poudarila, da iskanje večine v Evropskem parlamentu ni bilo nikoli lahko. Komisijo so po besedah Metsole podprli poslanci iz sredinskih političnih skupin, ki so proevropski, odločno podpirajo Ukrajino in zagovarjajo vladavino prava. “Želim si, da bi parlament še naprej deloval v tem duhu,” je povedala članica EPP.
V novi 27-članski Komisiji, ki jo bo uradno imenoval Evropski svet, bo 11 žensk, od tega bodo štiri izvršne podpredsednice. Dva podpredsedniška položaja bosta zasedla moška. 15 članov bodoče komisije prihaja iz EPP, pet iz vrst liberalcev (Renew), štirje pa iz vrst evropskih socialistov in demokratov (S&D). Po enega komisarja bodo imeli skrajno desni Evropski konservativci in reformisti (ECR) in Domoljubi za Evropo (PfE), eden pa ne pripada nobeni od evropskih političnih družin.
V drugi komisiji Ursule von der Leyen bo kar 21 novincev, med njimi tudi nekdanja slovenska diplomatka Marta Kos, ki bo pristojna za področje širitve EU, vključno z nadaljnjo podporo Ukrajini pri njenem soočanju z rusko agresijo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje