
Evropska unija je na današnjem srečanju z izraelskim zunanjim ministrom Gideonom Sarom v Bruslju izrazila zaskrbljenost zaradi operacije izraelske vojske na zasedenem Zahodnem bregu. Sar je napovedal, da bo Izrael nadaljeval "boj proti terorizmu". Povedal je tudi, da so pripravljeni sprejeti kritike, a brez dvojnih standardov.
“Pozorno spremljamo razvoj dogodkov in ne moremo skriti naše zaskrbljenosti glede Zahodnega brega,” je po seji pridružitvenega sveta EU-Izrael povedala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas.
Izraelski minister Gideon Sar je na skupni novinarski konferenci s Kallas dejal, da je slišal kritike določenih držav članic EU glede okrepljene vojaške operacije na Zahodnem bregu.
“Razložil sem jim, da to delamo, da bi se zaščitili,” je povedal in dodal, da bodo nadaljevali “boj proti terorizmu”. Ob tem je spomnil, da so pretekli četrtek posamezniki nezakonito prišli z Zahodnega brega in nastavili bombe na avtobuse v osrednjem Izraelu. Eksplozije na treh praznih avtobusih sicer niso zahtevale smrtnih žrtev.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je po eksplozijah vojski odredil, naj izvede “intenzivno operacijo proti centrom terorizma” na zasedenem Zahodnem bregu. Tja je poslala tudi tankovsko divizijo.
Kallas je Izrael in palestinsko islamistično gibanje Hamas pozvala tudi k spoštovanju dogovora o prekinitvi ognja, katerega prva faza se bo iztekla v začetku marca. “Prekinitev ognja je resnična priložnost, da se prekine krog nasilja. Nujno je, da izvajanje dogovora preide v drugo fazo,” je povedala.
Srečanje EU in Izraela – na delu katerega so v nasprotju z običajno prakso sodelovali tudi zunanji ministri držav članic – je potekalo v okviru pridružitvenega sporazuma iz leta 2000. Sporazum ureja trgovinske odnose med stranema, pri čemer drugi člen določa, da odnosi med pogodbenicama temeljijo na spoštovanju človekovih pravic in demokratičnih načel.
Španija in Irska sta že februarja lani Evropsko komisijo v luči izraelskih napadov na Gazo pozvali, naj ponovno preuči sporazum in po potrebi ukrepa. Pobudo je podprla tudi Slovenija.
Stališča držav članic glede vojne v Gazi so sicer precej različna, kar ugotavlja tudi izraelski minister. “Odnos Madžarske in Češke do Izraela je drugačen kot odnos Slovenije in Irske. Vendar pa sem prisluhnil vsem stališčem in se odzval na njihove skrbi,” je povedal.
Dodal je, da so pripravljeni sprejeti kritike, vendar pri tem ne smejo biti tarča demonizacije ali dvojnih standardov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje