Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon je na današnjem neformalnem zasedanju zunanjih ministrov EU v Bruslju pozvala k uvedbi sankcij proti izraelskim političnim voditeljem, ki kršijo mednarodno pravo. Za to se je že zjutraj zavzel visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell, ki naj bi predlagal uvedbo sankcij proti dvema ministroma.
Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon je na novinarsko vprašanje, proti komu konkretno bi bilo treba po njenem mnenju uvesti sankcije, odgovorila, da “zagotovo proti tistim, ki bi se jim dokazalo kršenje mednarodnega prava,” tudi proti finančnemu ministru Bezalelu Smotriču in ministru za nacionalno varnost Itamarju Ben-Gviru, za katera med drugim sankcije predlaga visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell.
V razpravi je Fajon prav tako pozvala k razmisleku o okrepitvi trgovinskih oziroma ekonomskih sankcij proti Izraelu, je še povedala ob robu zasedanja. Kot so sporočili z ministrstva za zunanje in evropske zadeve, se je ministrica v razpravi zavzela tudi za nadaljevanje sankcij proti voditeljem palestinskega islamističnega gibanja Hamas. Obenem je pozvala k nujnemu humanitarnemu premoru, da bi omogočili cepljenje otrok proti različnim boleznim, predvsem otroški paralizi.
Dodala je, da mora EU skupaj vršiti pritisk na Izrael, da dovoli odhode iz Gaze bolnim in ranjenim z namenom nudenja primernega zdravljenja. Na srečanju je pojasnila tudi slovenska prizadevanja, da bi kmalu lahko na medicinsko rehabilitacijo v Slovenijo sprejeli ranjene otroke.
Fajon je že ob prihodu na zasedanje v Bruslju poudarila, da so razmere v regiji Bližnjega vzhoda, še posebej spričo humanitarne katastrofe v Gazi, “močno zaskrbljujoče”.
“Pozvala bom k nujnemu začasnemu premirju, k premorom, da bi lahko izvedli cepilne akcije za zaščito otrok proti boleznim,” je povedala pred zasedanjem. Zagotovila je, da bo Slovenija nadaljevala svoja prizadevanja za končanje vojne v Gazi, za zaščito civilistov, za izpustitev talcev in za rešitev dveh držav, da bi pridobili čim večje število zaveznikov za priznanje Palestine.
“Vabilo ne spreminja stališča Slovenije do vojne v Gazi”
Kot je še dejala Fajon, tudi vabilo nekdanji izraelski zunanji ministrici Cipi Livni na Blejski strateški forum (BSF), ki je v minulih dneh naletelo na kritike stranke Levica in civilnodružbenih gibanj, ne spreminja stališča Slovenije do vojne v Gazi. Prav tako ni v nasprotju s priznanjem Palestine.
“Blejski strateški forum je platforma, ki naj bi združevala različna mnenja in sooblikovala neke poglede na prihodnost. Tako da jaz upam, da se bodo te strasti umirile. Mi se pogovarjamo z vsemi stranmi, v nobenem primeru pa to ne spreminja stališča Slovenije do konflikta v Gazi,” je poudarila.
“Tudi danes bom dodatno jasno obsodila Izrael zaradi nove vojaške ofenzive na Zahodnem bregu, pozvala k zaostrovanju sankcij zoper Izrael in k takojšnjemu premirju, zaustavitvi vojne, zaustavitvi pobijanja civilistov in pa zaščiti otrok,” je še povedala Fajon.
Slovenija bo po njenih besedah konfliktom po svetu in zaščiti civilistov veliko pozornosti namenila tudi v okviru svojega enomesečnega predsedovanja Varnostnemu svetu Združenih narodov, ki ga bo uradno prevzela 1. septembra.
Borrell predlaga sankcioniranje izraelskih ministrov
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je danes pred neformalnim zasedanjem zunanjih ministrov v Bruslju dejal, da je predlagal uvedbo sankcij proti članom izraelske vlade, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Borrell je poudaril, da na današnjem zasedanju ne bodo sprejemali odločitev na to temo, a je pojasnil, da je sprožil postopke z namenom odpiranja razprave o tem, če bi bile države članice pripravljene na seznam sankcioniranih oseb vključiti izraelske ministre.
Po virih dpa je Borrellov predlog usmerjen proti finančnemu ministru Bezalelu Smotriču in ministru za nacionalno varnost Itamarju Ben-Gviru.
Skrajno desna izraelska ministra v zadnjih mesecih razburjata z javnimi izjavami in dejanji, usmerjenimi proti Palestincem. Oba sta močna zagovornika nezakonitega naseljevanja zasedenih palestinskih ozemelj, vključno z Gazo. V luči trajajoče izraelske ofenzive na palestinsko enklavo sta oba prav tako predlagala omejevanje ali popolno zaustavitev dobav pomoči tamkajšnjemu civilnemu prebivalstvu.
Naseljevanje zasedenih ozemelj in omejevanje dobav humanitarne pomoči v Gazo sta sicer v skladu s trenutnimi politikami izraelske vlade na čelu s premierjem Benjaminom Netanjahujem, a sta omenjena ministra v svojih stališčih in predlogih še bolj radikalna.
Izraelska vojska je od oktobra lani v Gazi ubila najmanj 40.602 Palestinca, vključno z 68 v zadnjih 24 urah, je danes sporočilo palestinsko ministrstvo za zdravje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje