
Kot je ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU v Bruslju danes povedala ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon, ima Evropa zelo jasna stališča o vojni v Ukrajini, od katerih ne bo odstopala. Po njenem mnenju mora držati skupaj tudi pri za danes predvidenih glasovanjih o različnih predlogih resolucij ob obletnici ruske agresije na Ukrajino v Združenih narodih, saj so ogrožena pravila svetovne ureditve.
Evropa ima po besedah zunanje ministrice Tanje Fajon ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU v Bruslju zelo jasna stališča o vojni v Ukrajini, od katerih ne bo odstopala.
Med drugim Evropa ne bo popuščala pri načelih ustanovne listine Združenih narodov in pri tem, da mora biti mir v Ukrajini trajen in pravičen, je povedala. Prav tako mora biti vsakršen dogovor o Ukrajini sprejemljiv zanjo.
Pričakuje, da bo ta stališča v današnjem pogovoru z ameriškim kolegom Donaldom Trumpom v Beli hiši poudaril francoski predsednik Emmanuel Macron, v torek pa tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas na srečanju z ameriškim zunanjim ministrom Marcom Rubiem v Washingtonu. Po njenih besedah je pomembno, da predstavniki različnih evropskih držav v pogovorih z visokimi predstavniki ZDA zastopajo enaka stališča.
“Enako pa bo tudi sporočilo ob glasovanjih v Generalni skupščini ZN,” je povedala Fajon. Generalna skupščina ima namreč na mizi ukrajinsko-evropski in ameriški predlog resolucije ob tretji obletnici ruske agresije na Ukrajino.

Po navedbah diplomatskih virov ZDA ne omenjajo načela pravičnega miru v skladu z mednarodnim pravom in ustanovno listino ZN, kot to vključuje ukrajinsko-evropski osnutek in kar je bilo doslej tudi stališče ZDA. Ne omenjajo niti ozemlja, ki ga je zasedla Rusija.
“Evropa oziroma članice Evropske unije bodo precej močno podprle evropsko-ukrajinsko resolucijo,” je napovedala zunanja ministrica.
Glede usode skupnih amandmajev evropskih držav k ameriškemu osnutku pa je pojasnila, da ostajajo odprti različni scenariji. Od tega bo odvisno tudi sosledje glasovanj v Generalni skupščini in nato še v Varnostnem svetu ZN. ZDA naj bi namreč podobno resolucijo pripravljale tudi za VS ZN, katerega nestalna članica je tudi Slovenija.
Po ministričinih besedah si slovenski diplomati v New Yorku skupaj s francoskimi kolegi močno prizadevajo, da bi prišli do nekega kompromisnega besedila, saj bi bila to prva resolucija Varnostnega sveta o Ukrajini, vendar pa ameriška stran vsaj za zdaj ne popušča. Vendar pa tudi Evropa ne bo popustila, je poudarila Fajon.
Pojasnila je, da se je o tem ob robu današnjega zasedanja v Bruslju posvetovala tudi s Kallas in evropskimi kolegi, minuli konec tedna pa je o tem govorila tudi z ukrajinskim ministrom Andrijem Sibiho.

“Stalno smo v stiku in stalno je naše sporočilo, da moramo zdaj res stati skupaj, ker so kar resno ogrožena pravila svetovne ureditve, nenazadnje tudi mednarodnega prava, ustanovne listine Združenih narodov. In tu mora Evropa trdno stopiti skupaj,” je še dejala zunanja ministrica.
ZDA so svoj predlog resolucije pripravile, potem ko je predsednik Trump z Rusijo začel pogovore o koncu vojne v Ukrajini, v katere pa ni vključil Ukrajine in evropskih držav. Zaradi tega sta si s predsednikom Volodimirjem Zelenskim izmenjala nekaj kritik, Evropa pa je zaskrbljena, saj gre za skoraj popoln preobrat od politike prejšnjega predsednika Joeja Bidna.
Zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas je danes zunanjim ministrom držav članic EU predstavila predlog za okrepljeno vojaško pomoč Kijevu v letošnjem letu. Več si lahko preberete v prispevku Von der Leyen v Kijevu napovedala 3,5 milijarde evrov pomoči Ukrajini.
Costa za imenovanje evropskega odposlanca za pogajanja o vojni v Ukrajini
Predsednik Evropskega sveta Antonio Costa se je po današnjem srečanju več evropskih voditeljev z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim v Kijevu zavzel za imenovanje skupnega evropskega odposlanca za pogajanja o vojni v Ukrajini. O tem bodo voditelji članic EU razpravljali na izrednem vrhu v začetku marca, je napovedal.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje