Farmacevtski gigant prvič priznal, da cepivo lahko povzroči nezaželene učinke

Svet 30. Apr 202417:18 0 komentarjev
Sedež podjetja AstraZeneca
Sedež podjetja AstraZeneca (Foto: PROFIMEDIA)

Družba AstraZeneca je v sodnih dokumentih prvič priznala, da njihovo cepivo Covishield lahko povzroči redke nezaželene učinke. S tem farmacevtskemu gigantu grozi več milijonov funtov vredno sodno izplačilo, ki mu preti v okviru skupinske tožbe družin. Te namreč trdijo, da je bilo omenjeno cepivo krivo za smrt in hude trajne poškodbe 51 žrtev.

Farmacevtski velikan AstraZeneca je prvič priznal, da lahko njihovo cepivo Covishield proti covidu-19 povzroči nezaželene učinke, med drugim tudi krvne strdke in znižanje števila trombocitov.

Britansko-švedsko podjetje je cepivo razvilo v sodelovanju z univerzo v Oxfordu v Združenem kraljestvu, proizvajal pa ga je indijski inštitut Serum. Za splošno javnost so ga uporabljali v več kot 150 državah, vključno z Veliko Britanijo in Indijo, poroča The Independent.

Nekatere študije, ki so jih strokovnjaki izvedli med pandemijo, so sicer pokazale, da je bilo cepivo med 60- in 80-odstotno učinkovito pri zaščiti zoper okužbo s koronavirusom. Poznejše raziskave so pokazale, da lahko zdravilo Covishield pri nekaterih ljudeh povzroči nastanek krvnih strdkov, ki so za obolelega lahko usodni.

AstraZeneca
Foto: Yves Herman/REUTERS

V Združenem kraljestvu je bila na vrhovno sodišče vložena skupinska tožba, v kateri trdijo, da je cepivo krivo za smrt in hude poškodbe pri 51 žrtvah. Žrtve in žalujoči od podjetja terjajo odškodnino, ki je ocenjena do okoli 100 milijonov funtov.

Eden od pritožnikov je tako denimo trdil, da mu je cepivo povzročilo trajno okvaro možganov, saj se mu je po cepljenju pojavil krvni strdek, zaradi česar ni bil več zmožen za delo. Šlo je za očeta dveh otrok, ki je po cepljenju z omenjenim cepivom aprila 2021 utrpel trajne poškodbe možganov, ženo omenjenega pritožnika pa so iz bolnišnice trikrat poklicali, da bi ji sporočili, da bo njen mož umrl.

Odvetniki družbe AstraZeneca so sprva trditve izpodbijali, iz enega izmed sodnih dokumentov, ki so ga februarja predložili vrhovnemu sodišču, pa je razvidno, da so priznali, da cepivo “v zelo redkih primerih lahko povzroči TTS (sindrom tromboze s trombocitopenijo, op. p.)”. Za omenjeni sindrom so značilni krvni strdki in zmanjšano število trombocitov. V farmacevtskem podjetju so ob tem še poudarili, da “vzročni mehanizem ni znan”, sledi iz sodnih dokumentov. 

Cepljenje
Slika je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je ob tem prav tako potrdila, da ima lahko zdravilo Covishield “smrtno nevarne nezaželene učinke”. Kot so zapisali v nedavno objavljenem poročilu, so po cepljenju s tem cepivom nekateri posamezniki poročali o zelo redkem nezaželenem učinku, ki vključuje nenavadno strjevanje krvi.

Do nezaželenih učinkov naj bi prišlo na vsake 10.000 primerov. Ob tem WHO še poudarja, da v državah, kjer se koronavirus še vedno širi, koristi cepljenja prekašajo morebitne nezaželene učinke ter druga tveganja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!