V Franciji se obeta poenostavitev referendumskega postopka. Predsednik Emmanuel Macron bo v prihodnjih tednih predlagal razširitev možnosti za razpis referenduma, kar bi omogočilo tudi odločanje volilcev o novem zakonu o priseljevanju. Z njim želijo v Franciji zaostriti pogoje za nezakonite priseljence, osebam brez dokumentov, ki delajo v kritičnih sektorjih, pa bi dovolili bivanje v državi.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je napovedal, da bo voditeljem političnih strank posredoval predlog za poenostavitev referendumskega postopka, kar bi v Franciji lahko odprlo pot za izvedbo referenduma o priseljevanju, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Predlog je napovedal v pismu voditeljem parlamentarnih strank po dvanajsturnem sestanku minuli teden, ki je bil namenjen iskanju skupne poti naprej in odpravi blokade v spodnjem domu parlamenta, kjer Macron nima absolutne večine.
Macron je napovedal, da bo “v prihodnjih tednih” predlagal razširitev možnosti za razpis referenduma. V šest strani dolgem pismu priznava, da je vprašanje priseljevanja predmet nesoglasij, vendar ga ni mogoče zaobiti.
Predlog zakona o priseljevanju “bo parlament obravnaval to jesen”, nato pa bi o tem lahko izvedli referendum, če bo dosežen dogovor o spremembi ustave, ki bi spremenila njegovo področje uporabe, je, kot poroča AFP, zapisal francoski predsednik.
Macron si že več mesecev prizadeva za sprejetje zakona o priseljevanju, vendar mu zanj ni uspelo pridobiti podpore konservativcev, poroča AFP. Referendum o tem vprašanju zahtevajo konservativci in skrajna desnica, ki zavračajo ureditev statusa delavcev brez dokumentov v kritičnih sektorjih.
Z zakonom bi sicer zaostrili pogoje za nezakonite priseljence, vendar bi nekaterim osebam brez dokumentov, ki delajo v kritičnih sektorjih, omogočili, da ostanejo v Franciji.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in X.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.