
Poveljnik paravojaških sil za hitro podporo Mohamed Hamdan Dagalo je razglasil vzporedno vlado. "Ne prizadevamo si za prevlado, ampak za enotnost. Verjamemo, da nobeno pleme, regija ali vera nima monopola nad sudansko identiteto," je poudaril. Do razglasitve je prišlo na drugo obletnico začetka vojne v Sudanu, ki je sprožila eno najhujših humanitarnih kriz v zadnjem obdobju.
Paravojaške Sile za hitro podporo (RSF) v Sudanu so v torek razglasile svojo vlado, ki naj bi se zavzemala za enotnost. Za ta korak so se odločile na drugo obletnico začetka konflikta med RSF in vojsko v tej afriški državi. “Ob tej obletnici ponosno razglašamo ustanovitev vlade miru in enotnosti, široke koalicije, ki odraža pravi obraz Sudana,” je v izjavi na Telegramu sporočil poveljnik paravojaških sil Mohamed Hamdan Dagalo. Po njegovih besedah RSF gradi pravno državo in ne države, v kateri vladajo posamezniki.
“Ne prizadevamo si za prevlado, ampak za enotnost. Verjamemo, da nobeno pleme, regija ali vera nima monopola nad sudansko identiteto,” je še poudaril. Dodal je, da bo vlada RSF zagotovila osnovne storitve, kot sta izobraževanje in zdravstveno varstvo, ne le na območjih pod nadzorom paravojaških sil, temveč v celotni državi.
Dagalo je še sporočil, da so paravojaške sile skupaj s “civilnimi in političnimi silami” podpisale prehodno ustavo, ki jo je označil za načrt za nov Sudan. Dokument predvideva vzpostavitev 15-članskega predsedniškega sveta, ki bi predstavljal vse regije.
S tem je Dagalo izzval vlado, ki jo vodi vojska z generalom Abdelom Fatahom al-Burhanom na čelu. Analitiki opozarjajo, da bi lahko Sudan ostal trajno razdeljen med sprti strani, ki se obe soočata z obtožbami o zlorabah.
Državljanska vojna med vojsko in RSF je v Sudanu izbruhnila 15. aprila 2023 in doslej zahtevala več deset tisoč življenj. Zaradi spopadov je razseljenih že skoraj 13 milijonov ljudi, ZN pa so dogajanje v Sudanu večkrat označili za eno najhujših humanitarnih kriz v zadnjem obdobju. Krepi se tudi zaskrbljenost, da se bodo napetosti prelile prek meja Sudana in povzročile nestabilnost na revnem afriškem rogu.
Na drugo obletnico začetka vojne je Velika Britanija priredila mednarodno konferenco, namenjeno iskanju možnosti za rešitev konflikta in izboljšanje razmer, na kateri pa ni bilo predstavnikov vojskujočih se strani. Britanska vlada je sporočila, da se je zaradi razsežnosti humanitarne krize osem držav na konferenci zavezalo, da bodo letos za pomoč zagotovile 813 milijonov funtov (okoli 953 milijonov evrov).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!